از «باربی» تا «نیمار»؛ سرعت تحولات فرهنگی در پادشاهی عربی سعودی

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در زمانی که کشورهای عربی، نمایش فیلم «باربی» را ممنوع کردند، پادشاهی عربی سعودی یکی از اولین کشورهایی بود که اجازه پخش این فیلم را داد.
برخی از علاقمندان سینما در این کشورها، برای تماشای فیلم «باربی» که به یک پدیده جهانی تبدیل شده است، عازم شهرهای سعودی شدند.
پس از آن که سینما تا همین سال‌های اخیر در سعودی ممنوع بود، صحنه فرهنگی کشور کاملا تغییر کرده به طوری که سعودی اکنون به مقصد کسانی تبدیل شده است که از ممنوعیت‌های اعمال شده در کشورهای خود فرار می‌کنند.
در یک صحنه‌ رسا و پرمحتوا، یک دختر سعودی در حال رانندگی با ماشین خود با شنلی صورتی، راهی سینما شده و رفتن به سینما و فیلمبرداری از تمامی سفر خود را با برخورداری از آزادی کامل، جشن می‌گیرد.
تا چند سال پیش این دست از مسایل، برای دختران سعودی مقدور نبود. از رانندگی، رفتن به سینما تا جشن‌گرفتن برایشان ممنوع بود اما اکنون به فضل اراده راسخ رهبری سعودی برای گشودن درهای بسته ظرف دهه‌های متمادی، همه این موانع و مشکلات کاملا از میان برداشته شده است.
پس از حرف و حدیث‌ها و ادعاهای زیاد مبنی بر «خریدن اعتبار و شهرت از طریق فوتبال» ، مقاله‌ای را پس از عقد قرارداد با رونالدو ستاره پرتغالی، نوشتم که در آن به تلاش سعودی برای ایجاد لیگی قدرتمند و برخوردار از موقعیت پیشتاز در میان قدرتمندترین لیگ‌های جهان اشاره داشتم. لیگی که جاذبه تبلیغاتی و توریستی برای کشور ایجاد خواهد کرد. به نظرم رونالدو عملا چیزی برای تغییر چهره کشور نخواهد یافت زیرا سعودی طی سال‌های اخیر، چهره خود را کاملاً تغییر داده است.
سعودی همه جهان را به مشاهده، کشف و عدم‌روی‌گردانی از خود دعوت می‌کند. اکنون با گذشت ماه‌ها از ورود رونالدو، شماری زیادی از درخشان‌ترین ستاره‌های فوتبال جهان وارد کشور شدند که آخرین آنها نیمار، جادوگر برزیلی بود که به باشگاه الهلال پیوست. آیا او را هم برای کسب اعتبار، جذب کردند؟ این خوانش‌ها، منفصل از واقعیت بوده و تبلیغات مغرضانه قدیمی را بازیافت می‌کند.
در هر صورت این تحولات مسرت‌بخش در فرهنگ، هنر، سرگرمی و کیفیت زندگی با حمایت ازاندیشه میانه‌رو مذهبی نیز همراه است. پادشاهی عربی سعودی چند روز پیش کنفرانسی را در جده برگزار کرد که صدها شخصیت مذهبی را گرد هم آورد و شیخ عبداللطیف آل الشیخ، وزیر شجاع امور اسلامی طی آن گفت: «افراطی‌ها انزواطلب هستند اما کاروان در حال حرکت است... اسلام میانه‌رو و معتدل پیروز خواهد شد و افراط گرایی به شکلی برگشت‌ناپذیر در مسیر اضمحلال است.»
این همان چیزی است که عملا در عرصه واقعیت در حال رخ‌دادن است و ما بازتاب‌های مثبت آن را در به شکلی گسترده‌تر با کاهش گفتمان نفرت‌پراکنی، افزایش گفتمان اعتدال و تفکر عملی در راستای ساختن آینده و نه مرگ، در سطح منطقه شاهد هستیم.
منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید