تحقیق در مورد رابرت مالی، یک بمب سیاسی بالقوه

طارق الحمید
طارق الحمید
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اگر باور کنیم که «اف‌بی‌آی» در حال تحقیق از رابرت مالی-نماینده ویژه جو بایدن در امور ایران- به دلیل سوءاستفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده است، در این صورت ما منتظر یک انفجار سیاسی هستیم.
بر کسی پوشیده نیست که مالی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران بسیار نرم و منعطف بود.
من در 27 ژانویه 2022 مقاله‌ای درباره او نوشتم که در آن، او را با نام مستعارش در واشنگتن، یعنی «حاج مالی» خطاب کردم. شنیده‌ام که منابعی در منطقه، اروپا و همچنین خودی‌های واشنگتن، در مورد سستی او با ایران صحبت کرده‌اند. این اتهامی نیست که [بی‌دلیل] به او زده شود. من در حال شناسایی انگیزه‌های ایدئولوژیک برای ملایمت با تهران هستم، کارهایی که از زمان پرزیدنت اوباما تاکنون انجام شده و انجام می‌شود.
بنابراین، جزئیات تحقیقات از او به دلیل سوءاستفاده از «اطلاعات طبقه بندی شده» و قبل از آن، تایید خود رابرت مالی در هفته گذشته مبنی بر اعطای مرخصی بدون حقوق و تعلیق مجوز امنیتی او در اوایل سال جاری، همگی حکایت از جدی بودن این اتهامات دارد.
تحقیقات از مالی، قبل از ناکامی شورش واگنر در روسیه، در حالی که نیروهای نظامی واگنر در صحنه‌ای بی‌سابقه به سمت مسکو حرکت کردند، چیز مهمی را به ما می‌گوید. هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین نهادینگی شود، چه در مسکو و چه در واشنگتن.
در اینجا خواننده ممکن است بپرسد که این موضوع چه ربطی به روسیه دارد؟ در مسکو از نیروهای نامنظم برای جایگزینی ارتش استفاده شد و این خطرناک بود. در واشنگتن، ما یک دیپلمات ایدئولوژیک داشتیم که به دنبال توافق با ایران به هر قیمتی بود. افراد، الزاماً مطابق خواست نهادها عمل نمی‌کنند.
در صورتی‌که هر یک از اتهاماتی که مالی با آن روبرو است، در دادگاه ثابت شود، به خصوص اگر ثابت شود که او اطلاعات محرمانه‌ای را درز کرده است، این یک ضربه واقعی یا یک بمب ویرانگر خواهد بود.
این امر باعث می شود که جریان همسو با رژیم ایران در واشنگتن - که مواضع ایدئولوژیک اتخاذ می‌کند، نه سیاسی - مبهوت و شوکه شود. این جریان در واشنگتن شامل چهره‌های رسانه‌ای، دانشگاهیان و سیاستمدارانی است که در دوره ریاست جمهوری اوباما قدرتمند شدند.
آنها جسورتر شده‌اند و با وجود همه تهدیداتی که ایران در منطقه و اوکراین ایجاد کرده، توجیهاتشان را برای این اقدامات تهران پنهان نمی‌کنند.
بنابراین، ما امروز سوالات بیشتری نسبت به پاسخ‌های ناشی از نتایج تحقیقات داریم. آبرام پیلی، اخیراً به عنوان سرپرست فرستاده ویژه در امور ایران، جایگزین مالی شده است. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که اگر پیشرفت‌هایی در این تحقیقات حاصل شود، نتایج آن چه تأثیری بر آینده مذاکرات خواهد داشت؟
آیا اگر مذاکرات شکست بخورد، احتمال وقوع درگیری نظامی در منطقه بیشتر خواهد شد؟
اینجا است که وقتی می‌گوییم تحقیقات در مورد مالی، در صورت شناسایی و اثبات اشتباهات مهم، می‌تواند یک بمب سیاسی باشد، به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سخن بیهوده‌ای نیست.
آمریکایی‌ها اذعان دارند که تهران به آستانه هسته‌ای شدن، نزدیک شده است که این مساله، فشار بیشتری را بر همه طرف‌های درگیر در مذاکرات هسته‌ای ایران وارد می‌کند.
ما نمی‌دانیم که این تحقیقات به کجا منتهی خواهد شد، به خصوص که مداخله اف‌بی‌آی به معنای جدی بودن موضوع است.
بنا بر همه این دلایل، اگر اشتباهات واقعاً ثابت شود، ما در آستانه یک داستان شگفت انگیز هستیم؛ یک بمب سیاسی.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید