آیا نیروهای «واگنر» از سوریه و سودان خارج می‌شوند؟

عبدالرحمان الراشد
عبدالرحمان الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورش مسلحانه گروه نظامی «واگنر» کاملا غیرقابل پیش‌بینی بود. به نظر کسی نمی‌رسید که فرمانده این گروه علیه جنگ اوکراین موضع بگیرد و این جنگ را غیرضروری توصیف کند. شورش او هرگز قابل انتظار نبود اما وی به این اقدام مبادرت کرد.

همچنین کسی تصور نمی‌کرد که فرمانده واگنر از اوکراین وارد کشور خود شود و با تصرف یک شهر مرزی به سوی مسکو لشکرکشی کند.

با این حال، رفتار یوگنی پریگوژین در توقف شورش و تسلیم‌شدن به لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و متحد اصلی پوتین نیز کاملا عجیب و غیرمنتظره بود.

تمام این امور نشان داد واگنر که زمانی اسب برنده روسیه در بسیاری از رویدادهای جهان به‌شمار می‌رفت، به اسب سرکش و عامل تهدید تبدیل شده است.

با این که شورش واگنر به سرعت فروکش کرد، اما آینده فعالیت‌های این گروه به‌ویژه در سوریه و سودان با پرسش‌هایی روبرو شده است.

فرمانده واگنر تاکید کرد که یکی از دلایل خشم مسکو از این گروه نظامی و تلاش برای حذف آن، انتقادات پیوسته آنها از سیاست‌های حاکمیت روسیه بوده است.

پریگوژین پیش از شورش گروه تحت فرماندهی‌اش، توسط دستگاه تبلیغاتی مسکو به عنوان قهرمان ملی روسیه مطرح می‌شد.

از این منظر، به‌رغم حذف او از معادله قدرت، سخنان و مواضع اعتراض‌آمیز او درباره بیهودگی جنگ اوکراین تاثیرگذار خواهد ماند. فراموش نباید کرد که روسیه در شرایط کنونی در فضای بین‌المللی برابر کشورهای ناتو تنها بوده و دستاورد نظامی‌اش طی یک سال و نیم جنگ تنها اشغال حدود 18 درصد از اراضی اوکراین به‌شمار می‌رود.

دیدگاه‌های پریگوژین تا وقتی که روسیه پیروزی بزرگی در جنگ اوکراین کسب نکرده باشد و یا پیشنهاد صلح را نپذیرد، تاثیر خود را بر افکار عمومی روسیه خواهد گذاشت. شاید حضور سیاسی نظامی پریگوژین پایان یافته تلقی شود اما او موفق شد نظرات خود را به عنوان «مسئله» در فضای عمومی روسیه مطرح کند.

می‌توان گفت زیانی که شورش مسلحانه فرمانده واگنر به جنگ روسیه علیه اوکراین وارد کرد بسیار بیشتر از کمک‌های نظامی پیدا و پنهان ناتو به کی‌یف بوده است.

رهبران روسیه بر اساس تحریک احساسات ملی‌گرایانه درصدد توجیه تصمیم‌های خود درباره جنگ اوکراین بودند اما اظهارات پریگوژین به عنوان قهرمان ملی مبنی بر درگیر کردن رئیس جمهوری روسیه در جنگ اوکراین با ارائه اطلاعات و برآوردهای گمراه‌کننده، همچنین متهم‌کردن برخی مقامات رسمی در برنامه‌ریزی برای حمله به نیروهای واگنر، کلیت اهداف حکومت روسیه در جنگ اوکراین را با شک و شبه مواجه کرد.

ناگفته نماند که تاکید بر حس ملی‌گرایی روس‌ها و همزمان تبلیغات سیاسی بین‌المللی، دو عامل مهم رهبران روسیه جهت آماده‌سازی ذهن‌ها برای آغاز و ادامه جنگ علیه اوکراین به حساب می‌رفتند.

پس از اتفاقات اخیر، مذاکره از موضع بالا با غرب برای رهبران روسیه بسیار مشکل شده است. شماری از کارشناسان مسائل روسیه تاکید داشتند که مسکو به دنبال یک پیروزی نظامی عمده در خاک اوکراین است تا با تحمیل شرایط خود به جنگ خاتمه دهد. با توجه به شرایط، چنین دستاوردی برای مسکو در افق جنگ اوکراین قابل دسترسی به نظر نمی‌رسد.

ادامه جنگ اوکراین، حذف رهبران گروه واگنر از معادله نظامی، احتمال محاکمه آنها، کنارگذاشتن برخی فرماندهان و ژنرال‌های ارشد به‌دلیل همراهی با پریگوژین، همه این موارد در تصمیمات و چگونگی فعالیت نظامی خارجی روسیه تاثیر خواهد گذاشت.

این وضعیت بدون شک بر رویکرد و نفوذ نظامی روسیه در اقصی نقاط جهان از جمله در سودان و سوریه موثر خواهد بود. خروج روسیه از سوریه، نقش ایران در آنجا را افزایش می‌دهد. این در حالی است که کاهش نقش گروه‌های وابسته به ایران خواسته کشورهای منطقه به‌شمار می‌رود.

مسکو شاید پس از کاهش عملیات‌های رزمی در اوکراین، مجبور به مذاکره برای پایان جنگ شود و تقصیرها در آغاز و ادامه جنگ به گردن برخی فرماندهان نظامی گذاشته شود.

پس از تحولات داخلی و پیامدهای حاصل از جنگ اوکراین، احتمالا روسیه در چارچوب اتحادهای منطقه‌ای و توازن قوای جدید بین‌المللی به ماجراجویی‌های خود در آفریقا و آسیا ادامه بدهد.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید