سیاست انسان‌دوستانه سعودی در انتقال شهروندان ایرانی از سودان

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال گسترش دامنه جنگ در سودان، پادشاهی عربی سعودی در یک عملیات تخلیه گسترده هفت هزار و ۸۳۹ نفر از اتباع خارجی مقیم سودان را از آن کشور خارج کرد که ازجمله ۲۴۷ آن‌ها شهروندان سعودی و حدود هفت هزار و ۵۹۲ نفر اتباع ۱۱۰ کشور دیگر بودند.

در بخشی از این عملیات و در حالی که سودان شاهد درگیری مسلحانه بین ارتش و نیروهای واکنش سریع است، روز ۲۹ آوریل، ۶۵ نفر از اتباع ایران از سودان به شهر جده منتقل شدند. شهروندان ایران هنگام ورود به بندر جده، مانند اتباع سایر کشورها مورد استقبال گرم مقامات سعودی قرار گرفتند.

عکس‌ها و ویدیوهای متعددی از پذیرایی شهروندان ایرانی در سعودی در رسانه‌های خبری و اجتماعی پخش شد، به‌ویژه ویدیویی که در آن سرلشکر خلبان «احمد الدبیس»، فرمانده منطقه غرب در وزارت دفاع سعودی، با حسن زرنگار، کاردار سفارت ایران، دیدار می‌کند و دو طرف ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با یکدیگر، از تلاش‌های دوجانبه قدردانی می‌کنند.

در یکی از ویدیوها که به‌طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافت، احمد الدبیس حسن زرنگار را در آغوش گرفت، سپس گفت: «ایران دوست عزیز ماست و تمام این توجه و اهتمام بنا به دستور و فرمان پادشاه، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی، صورت می‌گیرد». احمد الدبیس افزود: «امیدوارم اوقات خوشی را در پادشاهی عربی سعودی سپری کنید. البته هر چه در جریان اقامت خود نیاز داشته باشید، برای شما فراهم خواهیم کرد.» در مقابل، کاردار سفارت ایران نیز از دولت سعودی تشکر و قدردانی کرد.

گفت‌وگو بین دو شخصیت نظامی و دیپلماتیک با تاکید بر دوستی و احترام بین مردم سعودی و ایران، بیانگر موضع گسترده‌ای در میان شهروندان دو کشور است که معتقدند ثبات و توسعه منطقه خاورمیانه بدون روابط مثبت میان ریاض و تهران و توانایی دو کشور در مدیریت اختلافات، حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده، اعتمادسازی و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و ورزشی محقق نمی‌شود.

همکاری در عرصه‌های یادشده سیستم ایمنی گسترده‌ای ایجاد خواهد کرد که می‌تواند به‌عنوان حائلی در برابر ناآرامی‌هایی که شماری از کشورهای خاورمیانه دستخوش آن شده‌اند، عمل کند. هرچند رسیدن به این خواسته، کار آسانی نیست و نیازمند زمان، شفافیت و همکاری واقعی است که فراتر از تمجید و قدردانی باشد. با این حال، اظهارات مثبت و برخورد صمیمانه میان مسئولان گام بسیار مهمی برای کاهش تنش‌هایی است که پیش از این به‌دلیل اظهارات برخی طرف‌های افراطی، فرقه‌گرا یا ملی‌گرا بر فضای عمومی حاکم بود.

این صحبت‌های مثبت و صمیمانه نه‌تنها در میان مقام‌‌های دولتی، بلکه از زبان شهروندان ایرانی که از سودان آمده بودند نیز بیان ‌شد.

یک دختر ایرانی در گفت‌وگو با شبکه الاخباریه سعودی، با اشاره به اتفاقاتی که برای او در سودان افتاده بود، گفت: «وضعیت بسیار خطرناک بود و من نمی‌دانستم چه کنم، زیرا ایران در سودان سفارت ندارد، در حالی که ما به‌شدت نیازمند کمک و همکاری بودیم و وقتی شنیدیم سعودی ایرانیان مقیم سودان را منتقل می‌کند، خوشحال شدیم، زیرا این تنها امید ما برای فرار از شرایط بحرانی سودان بود و خوشبختانه اکنون در امنیت هستیم و ما از همکاری دولت سعودی قدردانی می‌کنیم.»

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از مهرداد ملک‌زاده، یکی از شهروندان ایرانی که از سودان وارد سعودی شده بود، نوشت: «صادقانه بگویم هنگام ترک سودان هرگز تصور نمی‌کردم به دلیل ملیت‌مان به سعودی بیاییم.»

این احساسات صریح و بدون حاشیه شهروندان ایرانی، حاکی از تاثیر مثبت و سریع بهبود روابط میان دو کشور است و اینکه چگونه دیپلماسی نرم و همکاری انسان‌دوستانه در انتقال شهروندان ایرانی از سودان، تاثیر مستقیم و عمیقی بر روح و روان شهروندان دارد، به‌ویژه زمانی که خود را از خطر مرگ دور می‌بینند.

البته همه ملت‌های منطقه از درگیری‌ها خسته شده‌اند و می‌خواهند در صلح و آرامش زندگی کنند.

ویدیوی خداحافظی سرلشکر خلبان احمد الدبیس، فرمانده منطقه غربی سعودی، با شهروندان ایرانی هنگام بازگشت آن‌ها به ایران را بیش از یک میلیون نفر دیده‌اند. در این ویدیو الدبیس خطاب به شهروندان ایرانی می‌گوید: «هر زمان که به امید خدا برای حج، عمره و زیارت به پادشاهی عربی سعودی بیایید، به شما خوشامد خواهیم گفت». این اظهارات بدون شک گواه محکمی بر قدرت نیکی و دیپلماسی است که با تاکید بر مشترکات و همبستگی در مواقع بحران، مستقیما با مردم سروکار دارد.

این سیاست می‌تواند صدای افراط‌گرایی و بحران سیاسی را فرو نشاند و راه بازگشت تنش‌ها را ببندد، به‌ویژه پس از آنکه مردم دیدند چگونه روابط بین سعودی و ایران با چرخش سریعی به سمت بهبودی مبتنی بر احترام متقابل، حسن هم‌جواری و همکاری بین دو کشور مهم در خاورمیانه پیش می‌رود.

پادشاهی عربی سعودی و ایران می‌توانند محرک تغییر واقعی در منطقه باشند و این همان هدفی است که رهبری سعودی به‌دنبال تحقق آن است تا منطقه به‌جای جنگ و درگیری، به رفاه و توسعه مردم خود مشغول باشد.

منبع: روزنامه الریاض

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید