سخنان جدید خامنه‌ای درباره جوانان؛ اجرای هم‌زمان پروژه رسانه‌ای و باتومی

احسان مهرابی
احسان مهرابی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

رهبر جمهوری اسلامی دریافته است که اعتراضات امسال نیز مانند سال ۱۳۸۸، به سادگی متوقف نخواهند شد و مانند آن سال، در هر یک از سخنرانی‌های خود به بخشی از این اعتراضات می‌پردازد. تکیه کلام سخنان امروز دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ او اما تاکید بر «رسانه» و «جهاد تبیین» بود، هر چند که هم‌چنان بر برخورد شدید با معترضان نیز تاکید کرد.

«علی خامنه‌ای» اعلام کرد که مقابله با «پروپاگاندای دشمن» با «باتوم» ممکن نیست و باید موضوع جهاد تبیین را دنبال کرد.

ساعاتی بعد نیز خبرگزاری «تسنیم» با انتشار مصاحبه‌ای، ۷۰ درصد اعتراضات را ناشی از نقش رسانه عنوان کرد.

این سخنان خامنه‌ای و گزارش‌های منتشر شده پس از آن در رسانه‌های وابسته را می‌توان به معنای اجرای پروژه‌های رسانه‌‌ای جدید همراه با ادامه سیاست باتومی دانست؛ پروژه‌هایی که مشخص نیست در عمل چه‌قدر موفق باشند. اما به هر حال گروهی می‌توانند با استناد به این سخنان، پروژه‌های جدید تعریف و به تعبیر رایج، «فاکتور» کنند. به نظر می‌رسد فعالیت بیشتر سایبری و هم‌چنین خلق سلبریتی‌های جدید و بی‌اعتبار کردن سلبریتی‌های سابق از جمله این این پروژه‌ها باشد.

خامنه‌ای چه گفت؟

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به فضای مجازی و رسانه‌ها گفت در اعتراضات اخیر هم «دست دشمن خارجی» عیان بود: «تا گفته می‌شود دخالت دشمن خارجی، عده‌ای آن را انکار می‌کنند و می‌گویند این حوادث تقصیر شما است، صحیح نیست.»

او تاکید کرد: «مهم‌ترین وسیله دشمن در این اغتشاشات، کار تبلیغاتی و وسوسه از طریق فضای مجازی و رسانه‌های غربی، عربی و عبری بود.»

خامنه‌ای راه مقابله با «پروپاگاندا» بر روی جوانان را جهاد تبیین خواند و گفت تاثیر «وسوسه» بر جوانان را باتوم که نمی‌تواند برطرف کند، تبیین می‌تواند برطرف کند.

ساعاتی بعد خبرگزاری تسنیم مصاحبه «حمیدرضا مقدم‌فر»، مدیر مسوول سابق خود را منتشر کرد که ۷۰ درصد اعتراضات را ناشی از رسانه دانسته و گفته است رسانه «دشمن»، شامل رسانه‌های عمومی و شبکه‌های اجتماعی، یک برساخت جعلی از واقعیت کشور ارایه می‌داد.

پروژه باتومی و رسانه‌ای

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز دوشنبه خود ضمن تاکید بر جهاد تببین، بر ادامه برخورد با معترضان تاکید کرد و گفت: «آیا مشکل اقتصادی با آتش زدن سطل آشغال حل می‌شود؟ با آمدن و اغتشاش کردن در خیابان حل می‌شود؟ این‌ها بلاشک خیانت بود و دستگاه‌های مسوول هم برخورد جدی و عادلانه می‌کنند و باید هم بکنند.»

سخنان خامنه‌ای هم‌زمان با مراسم معارفه «احمدرضا رادان» به عنوان فرمانده کل انتظامی کشور بیان شدند. انتصاب رادان به معنای تشدید سرکوب است چرا که در فضای نیروی انتظامی، به عنوان چهره‌ای ورزیده‌تر در حوزه عملیاتی شناخته می‌شود و در فضای سیاسی نیز به تعبیری، برش بیشتری از «حسین اشتری»، فرمانده قبلی دارد.

از این جهت، قرار نیست که هیچ تغییری در سیاست‌های سرکوب جمهوری اسلامی ایجاد شود.

رهبر جمهوری اسلامی در کنار این موضوع اما تصمیم بر تلطیف فضا نیز در برخی از حوزه‌ها دارد. یک روز پس از سخنان خامنه‌ای مبنی بر این که «دختران باحجاب ضعیف هم دختران خود ما هستند»، شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای تلاش کرد که فضا را تلطیف کند.

این شورا در بیانیه‌ای با اشاره به سخنان خامنه‌ای اعلام کرد که مواجهه با بی‌حجابی باید کاملا هوشمندانه و واقع‌بینانه باشد و ضعف حجاب را نباید به معنای بی‌اعتقادی به مبانی دینی و مخالفت با انقلاب و جمهوری اسلامی دانست.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ خود از همه دستگاه‌ها و نهادهای مسوول خواست که در برخورد با آن‌چه هنجارشکنی‌ در مساله حجاب می‌داند، مراقب باشند: «در دام دشمنان گرفتار نشوند و در زمین غرب که پیوسته درصدد ایجاد انواع دوگانه‌های سیاسی و اجتماعی میان ملت ما است، بازی نکنند.»

هر چند که مشخص نیست این سخنان در عرصه عمل تا چه حد اجرا شوند اما هدف آن‌ها تلطیف فضا است.

شکست پروژه تغییر در صداوسیما

سخنان خامنه‌ای درباره فعالیت بیشتر رسانه‌ای در حالی بیان شده‌اند که عملا پروژه جدید برای نشان دادن چهره‌ای متفاوت از صداوسیما در نطفه خفه شد و این نهاد پس از پخش اعتراضات کشاورزان اصفهان تذکر گرفت و همان رویه سابق را دنبال کرد.

از سوی دیگر، همان‌گونه که از سخنان افشا شده «غلامعلی حداد عادل» در فایل افشا شده شورای هماهنگی انقلاب مشخص است، او و برخی از دیگر نزدیکان خامنه‌ای با «پیمان جبلی» درگیری دارند.

پیش از این، ریاست پیمان جبلی بر صداوسیما محل منازعه دو باند «سعید جلیلی» و «حسین محمدی» برای تصدی سمت‌های مهم این سازمان شده بود.با این فضا اساسا نمی‌توان انتظار داشت که تغییرات جدیدی در صداوسیما رخ دهد.

ادامه پروژه‌های سایبری

یکی از اقدامات جمهوری اسلامی برای تامین نظر خامنه‌ای می‌تواند ادامه پروژه‌های سایبری باشد. حمیدرضا مقدم‌فر نیز با اشاره به نقش شبکه‌های اجتماعی، اعتراضات را «کودتای پلتفرمی» خوانده است. از این جهت، آن‌ها نیز در مقابل، همان پروژه‌های سایبری را برای تاثیرگذاری در فضای رسانه‌های اجتماعی ادامه خواهند داد.

یکی از این اقدامات، ساختن خبرهای جعلی و انتشار وسیع آن است؛ موضوعی که ممکن است مخالفان نیز در دام آن بیفتند و با بازنشر آن، هم اعتبار خود را از بین ببرند و هم مقصود منتشر کنندگان را تامین کنند.

فشار بر سلبریتی‌ها و خلق سلبریتی‌های جدی

یکی از تفاوت‌های اعتراضات امسال با اعتراضات گذشته، نقش جدی سلبریتی‌ها است. از این جهت، یکی از اقدامات حکومت در فضای رسانه‌ای، تلاش برای بدنام کردن سلبریتی‌ها و از بین بردن جایگاه آن‌ها است.

هرچند که گروهی از دست‌اندرکاران حکومت معتقدند باید نسل جدیدی از سلبریتی‌ها را برای کاهش قدرت سلبریتی‌های فعلی تولید کرد اما گروه دیگری می‌گویند باید اساسا جایگاه و تاثیرگذاری آن‌ها را با حربه‌های مختلف از بین برد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید