برجام مرد، زنده باد انقلاب

علی حیدری
علی حیدری
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز سه‌شنبه 29 آذر ویدئویی از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه رویداد انتخاباتی در سیزدهم آبان (چهارم نوامبر) منتشر شده که در آن به صراحت می‌گوید توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران «مرده» است. بایدن در ادامه تاکید می‌کند که مرگ برجام را «رسما» اعلام نمی‌کند.

او‌ آنگاه در توجیه عدم مرگ رسمی برجام گفت که آنها (حاکمان جمهوری اسلامی) درصدد تولید سلاح هسته‌ای هستند ‌و آن سلاح را نمایندگی خواهند کرد.

این جمله بایدن معانی متعددی را درون خود مستتر دارد.

اول، دولت بایدن بر این باور است یا به این باور رسیده که‌ مقامات کنونی جمهوری اسلامی به‌ویژه پس از اعتراضات سراسری جاری و سرکوب فزاینده معترضان، نماینده مردم‌ ایران نیستند.

دوم، جمهوری اسلامی چه قبل و چه بعد از امضای توافق هسته‌ای و چه در حالت تعلیق آن به‌دنبال «بمب اتم» بوده و توافق هسته‌ای نتوانست این رویکرد رژیم را تغییر بدهد.

سوم، جمهوری اسلامی به مرحله‌ای رسیده که مشروعیتش را مرهون دستیابی به تسلیحات هسته‌ای می‌داند و علی خامنه‌ای، رهبر این رژیم درصدد تثبیت موقعیت نظام دیکتاتوری خویش از طریق دستیابی به بمب اتم است.

اما این فیلم که در 13 آبان ضبط شده چرا اکنون منتشر شده است؟ به نظر می‌آید این فیلم کوتاه و هدفمند پاسخی به چند ادعای اخیر جمهوری اسلامی است:

سعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل دوشنبه 28 آذر اعلام کرد که «آماده‌ایم مذاکرات وین را از سر بگیریم، برای دستیابی به یک راه‌حل قابل قبول همکاری کنیم و حتی نشست وزیران را در اسرع وقت ترتیب دهیم تا احیای برجام را اعلام کنیم.»

هم زمان با حضور تيم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران کمال خرازی، مشاور خامنه‌ای و رئیس «شورای راهبردی روابط خارجی» ایران بار دیگر در اظهاراتی مدعی شد که تهران به تکنولوژی ساخت بمب هسته‌ای دست پیدا کرده، اما قصد تولید آن را ندارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم شنبه 26 آذر در دیدار با برخی نمایندگان مجلس این کشور گفت که ظرفیت غنی‌سازی ایران به بیش از دو برابر کل تاریخ این صنعت رسیده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این خصوص گفت که سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به «60 درصد» رسیده و تهران به تولید سانتریفیوژ نسل جدید نیز اقدام کرده است.

این اظهارات و ادعاهای متناقض مقامات ایرانی که برای «عادی نشان‌دادن شرایط درونی کشور و عدم تاثیر رژیم از شرایط انقلابی» عنوان شده‌اند با انتشار ویدیوی چند ثانیه‌ای بایدن نه تنها خنثی شد بلکه به‌وضوح از تاثیر جامعه جهانی و غرب از خیزش سراسری مردم ایران حکایت داشت.

برجام که توسط حاکمیت دیکتاتوری جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین برگ برنده جهت ارعاب جامعه بین‌المللی و ابزار باج‌خواهی شخص خامنه‌ای از کشورهای غربی توصیف می‌شد، هم‌اکنون و با اعتراضات سراسری از حیث انتفاع ساقط شده است.

رژیم دیکتاتوری ولایت مطلقه فقیه همانند همه نظام‌های دیکتاتوری به‌ویژه آنهایی که از طریق توسعه برنامه‌های تسلیحاتی به دنبال دهن‌کجی به خواسته‌های مردم خود و همزمان درصدد باج‌گیری از جهان آزاد بوده‌اند، تنها از طریق اعتراضات سراسری و فراگیر مردمی متوجه می‌شوند که پشیزی برای جهانیان ارزش ندارند و التماس عاجزانه آنها برای ازسرگیری مذاکره و گفتگو‌، فقط و فقط به مشروعیت و مقبولیت مردمی وابسته و مرتبط است.

انقلاب در حال شدن مردم ایران، نه تنها دستاوردهای بزرگی در داخل داشته بلکه در مدت سه ماه از گذشت آن، در سطح جهانی نیز به اخراج جمهوری اسلامی از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد، تشکیل «کمیته حقیقت‌یاب» بین‌المللی، گسترش بی‌سابقه پذیرش «کفالت سیاسی» زندانیان سیاسی توسط شخصیت‌ها و مقامات غربی و هم‌اکنون «مرگ برجام» به عنوان چماق جمهوری اسلامی در روابط خارجی‌اش دست یافته است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید