روسای جمهوری در دانشگاه؛ از «آدم باشید» خاتمی، تا داستان شکلات رئیسی

احسان مهرابی
احسان مهرابی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

همیشه حضور روسای جمهور ایران در دانشگاه‌ها حاشیه‌ساز بوده است، حتی در دولت «محمد خاتمی» که او محبوبیت نسبی در بین دانشجویان داشت. هرچند که «علی خامنه‌ای» و «اکبر هاشمی رفسنجانی» نیز در دوره ریاست جمهوری خود در جمع دانشجویان حضور می‌یافتند و سخنرانی می‌کردند، اما فضای دوران ریاست جمهوری پس از انقلاب فرهنگی و اخراج دانشجویان مخالف حکومت، باعث شده بود که فضای دانشگاه دست‌چین شده باشد.

هیچ یک از روسای جمهور اما تاکنون شرایطی مشابه «ابراهیم رئیسی» را در دانشگاه تجربه نکرده‌اند و هیچ‌گاه دانشجویان حاضر شده در سخنرانی رییس جمهور، تا این حد دستچین شده نبودند.

حضور محمد خاتمی در دانشگاه شریف هم‌زمان با قتل‌های زنجیره‌ای

به دلیل نقش دانشگاه در پیروزی محمد خاتمی، او در هشت سال دوره ریاست جمهوری خود در دانشگاه‌ها حضور یافت و برخی از این نشست‌ها همراه با پرسش و پاسخ بود. حضور خاتمی در دانشگاه «شریف» در سال ۱۳۷۸، با قتل‌ «داریوش» و «پرستو فروهر» و همچنین مفقود شدن «پیروز دوانی» هم‌زمان شده بود. در این میان، یکی از دانشجویان، این بخش از شعر احمد شاملو را خواند که «هراس من – باری – همه از مردن در سرزمینی است/ که مزد گورکن از آزادی آدمی افزون تر باشد.» خاتمی نیز در پاسخ به سوال دانشجویان قتل فروهرها را «مشمئزکننده» خواند و گفت: «بنده با قاطعیت این جنایت را پیگیری می‌کنم.» پس از این سخنان اما، «محمد مختاری» و «محمد جعفر پوینده» نیز به قتل رسیدند.

سخنرانی خاتمی در دانشگاه علم و صنعت، پس از کوی دانشگاه و بازداشت عبدالله نوری

دومین سخنرانی خاتمی در دانشگاه و روز دانشجو، چند ماه پس از حادثه حمله به کوی دانشگاه در ۱۸تیر۱۳۷۸، و هم‌زمان با محکومیت «عبدالله نوری» و بازداشت او انجام شد.

خاتمی با اشاره به حوادث کوی دانشگاه و روند پرونده آن عنوان کرد که «از روند پیگیری پرونده کوی دانشگاه شخصا راضی نیستم، و انتظار دارم با سرعت عمل و دقت بیشتری این پرونده بررسی شود که متهمان بعد از مدتی طلبکار نشوند و دانشجویان نیز بدهکار نشوند.»

در این جلسه یکی از دانشجویان که گفت «خاتمی، آخرین امید رسیدگی به مساله کوی دانشگاه است» و خاتمی پاسخ داد: «من از شما می‌خواهم که این دیدگاه را اصلاح کنید؛ شما نباید منتظر قهرمان باشید.»

پیش از این مراسم عبدالله نوری، مدیر مسوول روزنامه «خرداد» که از عضویت در شورای شهر برای نامزدی در انتخابات مجلس نامزد شده بود، به پنج سال زندان محکوم، و از همان دادگاه ویژه روحانیت به زندان منتقل شده بود و به همین دلیل، شعارهایی را در حمایت از نوری سر دادند و عکس‌های او را در دست داشتند.

سال ۱۳۷۹؛ سخنان خاتمی علیه تغییر قانون اساسی

سخنرانی بعدی خاتمی اما با حاشیه بیشتری همراه بود. خاتمی در سخنرانی خود در دانشگاه «تربیت مدرس» علیه موضوع براندازی و تغییر قانون اساسی واکنش نشان داد و گفت: «امروز هرگونه سخن از تغییر در قانون اساسی که به تغییر نظام تعبیر شود، خیانت به ملت و اصلاحات است.»

او گفت: «شعار ديروز دانشجوی ما، شعار براندازی بود و شعار امروزش، شعار تثبيت نظام مردم‌سالاری است. درک درست موقعيت تاريخی اين است كه دانشجو و دانشگاهی ملت ما بگويد نقد آری، نفی و براندازی نه.»

خاتمی در پاسخ به دانشجویانی که درباره قتل‌های زنجیره‌ای شعار می‌دادند «خاتمی، خاتمی، افشا کن، افشا کن»؛ گفت: «چیز پنهانی نیست که افشا شود، و این توقعات هم نابجاست، قتل‌های زنجیره‌ای یک غده سرطانی بود که در دستگاه امنیتی ما قرار داشت، که تا آن‌جا که به بنده مربوط می‌شد، عاملان قتل‌ها شناخته شدند، و غده سرطانی از وزارت اطلاعات حذف شد، که اگر همراهی رهبر انقلاب در این زمینه نبود، تلاش ما به جایی نمی‌رسید.»

سخنرانی در دانشگاه تهران: آدم باشید

سخنرانی آذرماه سال ۱۳۸۳ خاتمی در دانشگاه «تهران» که آخرین سخنرانی خاتمی در روز دانشجو در دوران ریاست جمهوری او بود، تبدیل به متشنج‌ترین سخنرانی او شد.

در این مراسم، از یک طرف گروهی از نیروهای بسیج علیه خاتمی شعار می‌دادند و در طرف دیگر، گروهی از دانشجویانی که از عملکرد خاتمی مایوس شده بودند.

خاتمی در واکنش به دانشجویانی که با هو کردن اجازه سخنرانی به او نمی‌دادند، گفت: «آدم باشید، کاری نکنید بگم بیرونتون کنند. در همه چیز انحراف ایجاد کردید، اکنون هم آمدید این جا نمی‌گذارید چند نفر حرف بزنند و گوش کنند.»

در این مراسم، تعدادی از دانشجویان نیز شعار می دادند که «خاتمی تو به ما پشت کردی.» خاتمی همچنین گفت که مردم‌ سالاری از طریق سازگاری آن با دین در کشور ما، قابل تحقق نیست. در این مراسم همچنین گروهی از دانشجویان در پاسخ به سخنان خاتمی می گفتند که «باز هم دروغ» که خاتمی گفت: «انشاالله بعد از من کسانی خواهند آمد که خوب عمل خواهند کرد.»

پرتاب کفش به سمت احمدی‌نژاد

سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه «امیرکبیر» در سال ۱۳۸۵ در فضایی برگزار شد که در همان سال اول ریاست‌جمهوری او، تعدادی از دانشجویان از ادامه تحصیل محروم و به تعبیری «ستاره‌دار» شده بودند.

در این جلسه تنش تا جایی پیش رفت که به سمت احمدی‌نژاد لنگه کفش پرتاب شد و برخی دانشجویان عکس او را آتش زدند. احمدی‌نژاد در واکنش به این اقدام اعلام کرد که «حاضر است برای کشور، رجایی‌وار بسوزد.» پرتاب کفش در سخنرانی «حسین صفار هرندی»، وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد نیز، تکرار شد.

در این مراسم دانشجویان شعارهای مختلفی از جمله «مرگ بر ديكتاتور» و «توپ تانک بسیجی دیگر اثر ندارد» سر می‌دادند. همچنین به گزارش خبرگزاری «فارس»، دانشجويان معترض، يکی از دوربين‌های صداوسيما را شکستند.

«موسوی»، مسوول بسيج دانشجويی دانشگاه اميركبير، در واکنش به شعار دانشجویان معترض گفت که آنان از آمریکا خط می‌گیرند. او در واكنش به شعار دانشجویانی كه خطاب به او می‌گفتند، « برو گمشو»، گفت: «اين شما هستيد كه بايد از دانشگاه بيرون برويد و گم شويد، چرا كه مملكت را ما می‌سازيم.»

اعتراض هم‌زمان با سخنرانی روحانی؛ «برای فرشته، برای دانشگاه»

«حسن روحانی»، تشنج در سخنرانی خود در دانشگاه را پیش از انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۹۲ تجربه کرد، و شاید به همین دلیل او پس از ریاست جمهوری در مراسم‌های تقریبا دستچین شده سخنرانی می‌کرد.

در بخش پرسش و پاسخ سخنرانی، یکی از دانشجویان متنی عليه هاشمی و روحانی قرائت کرد و به همين دليل دانشجويان در حمايت از روحانی، هاشمی و خاتمی، اقدام به شعار دادن کردند.

حسن روحانی پس از به قدرت رسیدن در دانشگاه‌ها سخنرانی کرد، اما سخنرانی‌های او بیشتر جنبه تشریفاتی داشت. او در سخنرانی‌های خود اعلام کرد که دانشگاه نباید امنیتی باشد. با این حال در دوره او دانشگاه فضای امنیتی شدیدی داشت.

در سخنرانی روحانی در سال ۱۳۹۴ در دانشگاه «شریف» نیز، درگیری‌هایی رخ داد که مشهورترین عکس مربوط به درگیری «محسن دهنوی» رییس بسیج سابق این دانشگاه و عضو هیات رییسه مجلس فعلی، با «محمد شریفی مقدم» از دراویش گنابادی است.

در سال‌های پایانی دولت حسن روحانی، گروهی از دانشجویان اقدام به تجمع در خارج سالن سخنرانی کردند.

از جمله در سال ۱۳۹۷، تعدادی از دانشجویان تشکل اصلاح‌طلب حامی روحانی، هم‌زمان با حضور حسن روحانی در دانشگاه «تهران»، در این دانشگاه تجمع کردند.

این دانشجویان شعارهایی از جمله «صدامون رو بریدند با رای‌مون پز می‌دن» و «روحانی بشنو صدای ملت» سر دادند.

سال ۱۳۹۸ نیز هم‌زمان با سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه «تهران»، دانشجویان این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی دانشجویان زندانی از جمله «فرشته طوسی» شدند.

دانشجویان معترض در این تجمع، شعارهای «دانشگاه پول‌گردان، زحمتکشان در زندان»، «کلاس درس خالیه، دانشجو زندانیه» و «کارگر دانشجو، اتحاد اتحاد» سر دادند.

سخنرانی رئیسی در مراسم دست چین شده

سخنرانی ابراهیم رئیسی در دانشگاه «تهران»، با اعتراضات سراسری هم‌زمان شده و به همین دلیل، برنامه سخنرانی او کاملا دستچین شده بود. این فضا در دانشگاه اما حتی در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز سابقه نداشته است.

رئیسی در سخنرانی در دانشگاه «تهران» گفت: «در کردستان یک آقایی شکلاتی در بازار به من داد، چه کردند با این بیچاره! آیا این درست است؟ می‌گویند دیکتاتوری، شما این موضوع را ببینید، کی دیکتاتور است؟»

در این میان روزنامه «همشهری» نیز نوشت که در سالن سخنرانی رئیسی تابلوی نقاشی نبرد «فریدون و ضحاک» مورد توجه عکاسان قرار گرفت. این روزنامه اما شاید می‌خواست که شعار «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیرخاک» را در جهت کاملا متضاد تفسیر کند و معترضان را ضحاک جلوه دهد.

منبع: ایران وایر

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size