شکست تیم خامنه‌ای باید آرزویمان باشد

لادن بازرگان
لادن بازرگان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

۲۴ سال پیش، در مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ تیم امریکا و ایران برای اولین بار بعد از انقلاب در مقابل یکدیگر قرار گرفتند. این مسابقه در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۸ (۳۱ خرداد ۱۳۷۷) برگزار شد و از آن به‌عنوان «سیاسی‌ترین بازی تاریخ جام جهانی» نام برده شده و با پیروزی ۲-۱ برای ایران به پایان رسید. روز مسابقه برادرم بابک با دو تا تی‌شرت «ایران» به خانه ما آمد و یک بلوز را خودش پوشید و یکی هم داد به پدرم که به تازگی مجبور به مهاجرت به آمریکا شده بود. با اینکه پدرم نزدیک به ۵۰ سال در دبیرستان‌های ایران فیزیک و مکانیک تدریس کرده، کتاب‌های کمک درسی نوشته، معلمان جوان را تربیت کرده و با همکاری عده‌ای از دوستانش، مدارس خوارزمی، یکی از بهترین مدارس خصوصی ایران را تاسیس کرده بود، در دوران بازنشستگی مجبور به ترک وطن شده بود. سهم او از خدمت به میهن‌اش شد مصادره مدارس‌شان، دستگیری من و پسرش بیژن، رفتن به جلوی زندانهای اوین و گوهردشت برای بیش از شش سال، اعدام بی‌دلیل بیژن و هزاران زندانی دیگر در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ و ندادن جسد فرزند دلبندش و یا لااقل نشانه‌ای از گور او، و مهاجرت اجباری بقیه فرزندانش به خارج از کشور.

پدرم عاشق ورزش به‌خصوص فوتبال بود و همیشه اسامی بازیکنان، جدول بازی ها و نتایج را از حفظ بود. وقتی که با افتخار جلوی تلویزیون نشست تا این بازی را تماشا کند از او پرسیدم «شما در این مسابقه از تیم رژیم حمایت خواهی کرد؟» گفت «برای من فرقی نمی‌کنه کدوم تیم برنده بشه. ایران وطن من است اما آمریکا به من پناه داده، در نتیجه هر کدام برنده بشوند من خودم را پیروز احساس خواهم کرد.»

آن روز جواب پدرم برایم قانع کننده نبود چون به‌عنوان یک زن از کودکی تجربه زندگی در یک کشور اسلامی آپارتاید جنسیتی را داشتم. بلافاصله بعد از انقلاب من وادار شدم که به‌جای «دبستان مختلط» به یک «دبستان دخترانه» بروم. شعر «آرش کمانگیر» را که اینهمه آرزوی یاد گرفتنش را داشتم از کتابهای کلاس پنجم ابتدایی حذف کردند. وادارم کردند روسری سر کنم و در کلاسهای بالاتر مقنعه، مانتوهای بلند و شلوارهای پاچه گشاد به رنگهای تیره بپوشم. همه حقوق انسانی‌ام از جمله حق طلاق، حق سرپرستی فرزند، حق ارث مساوی، حق شهادت مساوی در دادگاه، حق خروج از کشور، حق تحصیل در یک سری رشته‌ها، حق شرکت در یک سری ورزش‌ها، حق ورود به استادیوم‌های ورزشی، حق نشست و برخاست با مردان، حق کاندید شدن در ده‌ها پست مهم کشوری از جمله ریاست جمهوری و غیره از من گرفته شد. من این تیم را تیم کشورم نمی‌دیدم و با آن پرچم بیگانه و از آن سرود بیزار بودم. آنروز هیچ علاقه‌ای نداشتم که تیم جمهوری اسلامی برنده شود، اما من در اقلیت بودم. شور فوتبال و راه یافتن به جام جهانی همه را در بر گرفته بود و فراموش کرده بودند که فوتبال و صحنه‌های جهانی محلی برای ابراز وجود دیکتاتورها و پروپاگادا و نرمال نشان دادن رژیم‌های سرکوبگرشان است.

بعد از ۲۴ سال ما دوباره سر آن بزنگاه تاریخی قرار گرفته‌ایم و روز سه‌شنبه ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ (۸ آذر ۱۴۰۱) قرار است تیم ایران و آمریکا مجددا روبروی هم قرار بگیرند.

بعد از جنایت‌های دهه ۶۰ رژیم توانست با خیمه شب بازی دو قطبی «تندرو و معتدل» جامعه جهانی را گول بزند و از رژیم اهریمنی خود چهره ای قابل اصلاح و به دنبال صلح و دوستی نشان دهد. با اینکه در همه مسابقات جهانی رسم این بود که گروه ب (ایران) به سمت گروه ا (آمریکا) رفته و دست بدهد، با زد و بندهای پشت پرده فیفا را وادار کردند که این رسم را عوض کرده و بازیکنان آمریکایی را وادار کند که برای دست دادن به سمت بازیکنان ایرانی بیایند. اما در روی زمین و جلوی چشم میلیون‌ها بیننده، بازیکنان ایرانی به رقیبان خود گل رز سفید به عنوان سمبل صلح هدیه دادند تا وانمود کنند رژیم اسلامی ایران اهل مدارا و صلح است.

در این ۲۴ سال خشونت رژیم دامن طیف گسترده‌تری از مردم را گرفته. اگر در دهه ۶۰ رژیم در پشت دیوارهای زندانها و بدوراز چشم مردم جنایت می‌کرد، حالا در روز روشن در خیابان ها معترضین را به گلوله می‌بندد و دوربین‌های تلفن‌های همراه این جنایت‌ها را ثبت می‌کنند. اگر در دهه ۶۰ کسی صدای زندانیانی را که اعدام شده و مخفیانه در گورهای فردی و یا دسته جمعی بی‌نام و نشان رها شدند، نشنید، امروز اما ما اسامی بسیاری از کشته شدگان اعتراضات اخیر را می‌دانیم و به دلیل دسترسی به حساب‌های سوشال میدیای آنها، رسانه‌های اجتماعی و تلویزون‌های ماهواره ای از علایق آنان، نحوه زندگی‌شان و حتی موسیقی ای که گوش می‌دادند باخبریم. بسیاری از بازیکنان تیم در آن مسابقه تاریخی، مانند علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، کریم باقری، احمدرضا عابدزاده و غیره در کنار مردم قرار گرفته‌اند و از انقلاب ۱۴۰۱ مردم ایران حمایت می‌کنند.

در چنین شرایطی همه ما باید این جام جهانی را بایکوت کنیم و تیم ایران را که به جای «تیم ملی» بودن، «تیم رژیم اسلامی» است و نماینده یک رژیم کودک کش آپارتاید جنسیتی است تحریم کنیم و امیدوار باشیم که بازنده این مسابقات باشد. هربار که پرچم رژیم اسلامی در مجامع بین المللی به اهتزاز در می‌آید و سرود ننگین آن پخش می شود، ضربه‌ای به جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران است.

من این بازی‌ها را تحریم کرده‌ام و نگاه نمی‌کنم، اما از صمیم قلب آرزو دارم که روز سه شنبه تیم آمریکا برنده شود تا ما دیگر شاهد اهتزاز پرچم یک رژیم کودک‌کش آپارتاید جنسیتی که هیچ احترامی برای جان انسانها و کرامت انسانی قائل نیست، نباشیم. رژیمی که پیروزی تیمش را نیروهای سرکوبگر در خیابان جشن می‌گیرند، همان نیروهایی که تا ساعاتی پیش با باتوم و تیر و تفنگ به جان مردم بیگناه افتاده بودند و بلوچستان و کردستان را به خاک و خون کشیدند، رژیمی که عوامل خود و حتی کارگران بنگلادشی استخدام شده را برای تشویق تیمش به استادیوم‌ها می‌فرستد. تیم ملی ما جوانانی هستند که دارند در خیابانها برای رسیدن به آزادی و سکولاریزم جان می‌دهند. تیم ملی ما در زندان اوین و دیگر زندان های ایران محبوس هستند. قهرمانان ما نیلوفر حامدی‌ها، زینب موسوی‌ها، الهه محمدی‌ها، حسین رونقی‌ها، توماج صالحی‌ها، مجید توکلی‌ها، آرش صادقی‌ها، سپیده قلیان‌ها، گلرخ ایرایی‌ها، زینب جلالی‌ها و هزاران دیگری هستند که حاضرند برای سربلندی و آزادی ایران جانشان را بدهند نه مزدوران فوتبالیستی که برای گرفتن پاداش به دیدار رییسی قاتل می روند و تا کمر خم می‌شوند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size