قتل کیان پیرفلک؛ اعترافات اجباری مادری پس از دفن پسرش

سولماز ایکدر
سولماز ایکدر - دبی - العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
10 دقيقه (Reading time)

در ادامه پروژه اعتراف‌گیری، ساعاتی پس از دفن پیکر کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله‌ای که توسط ماموران مسلح جمهوری اسلامی کشته شد، صداوسیمای جمهوری اسلامی، اعترافات زینب مولایی‎‌راد، مادر کیان را پخش کرد.

روایتی که نه مورد تایید خانواده کیان است و نه مورد تایید نماینده پیشین مجلس و فقط از کارافتادگی ماشین تبلیغات جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد که با وجود فرسودگی، همچنان به کارهای سابق خود ادامه می‌دهد.

تصاویر زنی پریشان، مادری فرزند از دست‌داده ولی قرمز پوش و نشسته در برابر دوربین که از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود.

زینب مولایی‌راد در این «اعترافات» تلویزیونی از «مخاطب» می‌خواهد تا از حرف‌هایش و «پیجش»، (احتمالا اشاره به حساب کاربری‌‎اش در اینستاگرام)، «سوء استفاده» نکنند.

مادر کیان پیرفلک در این ویدیو می‌گوید: «من یک هنرمندم، شاید چیزهای هنری هم در پیجم بگذارم، اما از من سوءاستفاده نکنید.»

در فیلم این اعترافات که مشخص است، بارها از آن چیزی حذف شده، مادر کیان پیرفلک ضمن تاکید بر این‌که «بچه‌‎اش شهید» شده است، اضافه می‎‌‌کند: «از خوبی‌های بچه‌‎ام گفتم… شعری چیزی نخوانده‌ام.»

کارگردان این اعتراف‌گیری تلویزیونی لازم ندیده است که برای مخاطب مشخص کند، منظور کدام شعر است. صبح روز جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در طی مراسم تشییع و تدفین کیان پیرفلک، کودک ۱۰ ساله اهل ایذه، مادر او سخنرانی کرده بود.

زینب مولایی‌راد، در جریان این سخنرانی شعری کودکانه، علیه علی خامنه‌ای خوانده بود: «اتل متل توتوله، آسدعلی چجوره؟ یه ریش داره تا سینه، سینه پر زکینه؛ قلبش مثال سنگه، حرف‌هاش همه جفنگه».

بر اساس تصاویر متعددی که از این مراسم در شبکه‌‎های اجتماعی منتشر شده بود، در میانه این شعر، شخصی سعی می‌کند میکروفن را از زینب مولایی‌راد بگیرد که با اعتراض او و جمعیت حاضر در مراسم مواجه می‌‎شود.

اما در اعترافات پخش‌شده از مادر کیان در رسانه‌های وابسته به حاکمیت، بدون اشاره به شعر، تنها از مادر داغ‌دیده اعتراف گرفته می‌‎شود که شعری نخوانده است و پسرش «شهید» است.

این در حالی ا‎ست که زینب مولایی‌راد صبح همان روز و در طی سخنرانی‌اش جزئیاتی از زمانی که «نیروهای لباس شخصی» ماشین‌‌ آنها را در مسیر برگشت به خانه‌شان در ایذه به رگبار بستند بازگو می‌کند. او همچنین تاکید کرده بود: «از زبان خودم بشنوید که در تیراندازی چی شد، نگویند که تروریست‌ها بودند، دروغ می‌گویند.»

تایید روایت مادر کیان توسط نماینده پیشین مجلس و خانواده پیرفلک

این در حالی است که حجت‌الله درویش، نماینده پیشین ایذه در برنامه خبری شبکه ششم سیمای جمهوری اسلامی روایت اولیه مادر کیان پیرفلک، که در مراسم تشییع او طرح شده بود را تایید کرد.

همچنین سجاد پیرفلک، عموی کیان، به روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است «روایت صحیح و واقعیت همانی است که مادر کیان مطرح می‌کند.»

عموی کیان پیرفلک در بخش دیگری از این گفتگو تاکید می‌کند: «باور دارم به حقیقت، به عدالت و به خون مظلومانی که نهاد ظالمان را بر باد می‌دهد.»

حساب کاربری در اینستاگرام یا سند جرم مادر داغدار

به فیلم اعترافات باز گردیم. این ویدیو مرتبا کات می‌‎خورد و قطع می‌شود و در صحنه‌ای از آن مادر کیان می‌گوید: «من اصلا نمی‎دانم گوشی‌‎ام کجاست، گوشی‌‎ام را از کی تا حالا… اصلا پسرم مرده من گوشی‌ام دستم نیست… همه می‌آیند می‌‎گویند که چه چیزهایی گذاشته‌‎اند در پیجت، به خدا من گوشی‌ام دستم نیست.»

پس از جان باختن کیان پیرفلک، حساب کاربری مادرش در شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت عمومی درآمد و طی چند ساعت تعداد دنبال‌کنندگان آن افزون بر چند صد هزار نفر شد.

مهم اما افرادی بود که زینب مولایی‌راد آن‎ها را دنبال می‌کرد.

ساعتی پس از انتشار تصاویر سخنرانی مادر کیان در آرامستان روستای «پرچستان» کانال‎های تلگرامی نزدیک یا وابسته به سپاه پاسداران و بعد آن خبرگزاری‌‎های فارس و تسنیم و وب‌سایت‌های خبری مشرق و … اقدام به انتشار تصویری کردند از حساب‌های کاربری که زینب مولایی‌‎راد آنها را در اینستاگرام دنبال می‌کند.

هرچند اصالت این تصویر، به دلیل بسته‌شدن حساب کاربری مادر کیان قابل اثبات نیست، اما برای جمهوری اسلامی، بهانه خوبی شد برای «فریب‌خورده» خواندن این زن داغ دیده.

این رسانه‌ها همچنین تصویر منتسب به حساب کاربری زینب مولایی‌راد منتشر کردند تا نشان بدهند او از اعتراضات سراسری و علی کریمی حمایت می‌کرده است.

بر اساس این ادعا مادر کیان، به‌دلیل حمایت از اعتراضات (در ادبیات این رسانه‌ها اغتشاشات) به‌صورت مستقیم در جان‌باختن فرزندش نقش داشته تا جایی که برخی از چهره‌‎های نزدیک به حاکمیت داغ این زن فرزند از دست‌داده را حتی زیر سوال برده‌اند.

امیرحسین ثابتی، از فعالان رسانه‌‎ای نزدیک به جبهه پایداری و از مجریان برنامه‌های صداوسیما در این رابطه نوشته است «کیان پیرفلک مظلوم بود چون قبل از ترور خودش و پدرش، ذهن مادرش ترور شده بود.»

کاربر دیگری در حساب کاربری‌‎اش در توییتر نوشته است «خدا رو شکر کیان پیرفلک عاقبت بخیر شد چون با این مادری که داره قطعا در آینده عاقبت خوبی نداشت.»

عطیه شاپوری، از پرستاری که از مخالفان سرسخت واردات واکسن به ایران بود، نیز در همین رابطه نوشته است: «اين اتفاق به‌ندرت در تاريخ رقم خورده.»

هم‌صدايى یک مادر با قاتلان فرزندش

دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی در حالی مادر کیان پیرفلک را «فریب‌خورده، هم صدا با قاتلان و ترور شده» خطاب می‌کردند که صبح همان روز شهر تهران پر شده بود از تصاویر کیان با عنوان «رفیق شهیدم».

زینب مولایی‌راد را شاید بتوان اولین «مادر شهید» تاریخ جمهوری اسلامی دانست که مورد تکفیر رسانه‌ها و افراد نزدیک به حاکمیت قرار گرفته است.

وقتی خبر ۲۰:۳۰ آستین بالا می‌زند

بخش خبری ۲۰:۳۰ که پیشتر نیز سابقه پخش اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان و زندانیان پر تعدادی را در کارنامه دارد، چند ساعت پیش از پخش اعترافات اجباری مادر کیان وعده ساخت یک مستند در رابطه با حادثه ایذه را داد.

در این بخش خبری شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی اعلام شد علی حمزه‌‎ای خبرنگار گروه حوادث خبرگزاری صدا و سیما و عاطفه تلقانی دیگر خبرنگار آن، از اعضای گروه مستندساز هستند. در این برنامه خبری تاکید می‌‎شود که اعزام این گروه در پی «شهادت کیان پیرفلک صورت می‌گیرد.»

علی حمزه‌ای در این رابطه به خبرنگار ۲۰:۳۰ می‌گوید: «تلاش می‌کنیم تا ساعتی دیگر برویم به طرف ایذه و یک مستند کامل بسازیم، با تمام شاهدان صحبت کنیم… خانواده محترم، ماموران انتظامی و امنیتی که آنجا بودند و شاهدان عینی… و کل واقعه را مستند کنیم.»

«اعتراف‌گیری» از مادر کیان پیرفلک اما شاید کار این «مستندسازان» را در «جنگ روایت‌ها» ساده‌تر کرده باشد.

بخصوص که زینب مولایی‌راد در میان کات‌‎های فراوان «فیلم اعترافاتش» تاکید می‌کند که «شکایت» دارد: «خیلی‌ها قول دادند که حتما رسیدگی کنند، که قصاص شود آن طرف.»

در چند ثانیه آخر فیلم اعترافات زینب مولایی‌راد، او حرف‌هایی می‌زند که احتمالا از چشم تدوینگر به دور مانده است: «چون قرار است فیلم دوربین‌ها را برایم بگذارند تا خودم ببینم کی هست و تاییدش کنم تا کس دیگری اشتباهی و بی‎گناه قصاص نشود.»

زینب مولایی‌راد، مادر کیان ۱۰ ساله و همسر میثم که بارها خبرهای ضد و نقیضی در خصوص جان‌باختن او منتشر شده بود، حتی در حال اعتراف نیز تاکید دارد که نباید «کسی بی‎گناه قصاص شود.»

وقتی سازمان اطلاعات سپاه درخواست کمک می‌کند

فیلم مورد اشاره زینب مولایی‌‎راد، ویدیویی است که توسط اطلاعات سپاه با عنوان «درخواست کمک سپاه برای یافتن تروریست‌های ایذه» منتشر شد.

بر اساس ادعای سازمان اطلاعات سپاه فیلم منتشرشده متعلق به دوربین‌‎های مداربسته اطراف یکی از پارک‌‎های شهر ایذه است.

سپاه از شهروندان خواسته است تا «قاتلان احتمالی شهدای حمله تروریستی ایذه را که در این تصاویر در حال شلیک به دوربین‌های شهری هستند، شناسایی کرده و از طریق تماس با تلفن ۱۱۴ معرفی کنند.»

فیلم منتشرشده اما دارای ابهاماتی است. فکتنامه رسانه‌ای که موضوعات را مورد کندوکاو و راستی‌آزمایی قرار می‌دهد در این رابطه نوشته است: «فیلم بعد از غروب گرفته شده، ولی ساعت دوربین حدود ۲ ساعت قبل از غروب آفتاب است. همچنین در ثانیه ۱۰ فیلم، ساعت دوربین ناگهان ۱۱ دقیقه عقب برمی‌گردد، ولی تصویر تغییری نمی‌کند.»

درخواست کمک سازمان اطلاعات سپاه در حالی منتشر می‌‎شود که محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه و معاون فعلی رییس جمهور، صبح روز ۲۷ آبان ۱۴۰۱ و در جریان تشیع حکومتی برخی از جانباختگان شامگاه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ایذه، ادعا کرده بود سه تن از «تروریست‌ها در حال خروج از مرز باکو بازداشت شدند.

او البته توضیح نداده بود چرا به گفته او «تروریست‌ها» از ایذه که جنوب غربی ایران است، به‌جای خروج سریع از مرز، عمق خاک ایران را طی کرده‌اند تا از مرز با جمهوری آذربایجان خارج شوند.

این تمام بضاعت جمهوری اسلامی است در آن چیزی که «جنگ روایت‌ها» می‌‎خواند.

«جنگ روایت‌‎ها» اصطلاحی است که اولین بار رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۷ آن را به کار برد.

این اصطلاح اما این روزها پرکاربردتر شده است؛ چرا که دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده که یکی از دلایل اعتراضات سراسری این است که طرف مقابل «اولین روایت» را منتشر می‌کند.

حال تلاش می‌کنند تا با بمباران اطلاعات مخدوش، عجله در اطلاع‌رسانی و … در «جنگ روایت‌ها» با رسانه‌های مستقل پیروز شوند.

منبع: ایران وایر

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید