24 آبان 1401 نقطه عطفی دیگر در انقلاب مردم ایران

علی حیدری
علی حیدری
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

انقلاب نوین مردم ایران با شعار محوری «زن زندگی آزادی» هر روز به‌ویژه در سالگرد حوادث پیشین، جهانیان را شگفت‌زده کرده و گامی مهم در روند سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی بر می‌دارد. در روزهایی که گمان می‌رفت انقلاب فقط در دانشگاه منحصر شده و دانشجویان به تنهایی مشعل خیزش سراسری را در دستان خود حمل کرده‌اند، روزی دیگر فرا می‌رسد و «اعتراض و اعتصاب و تسخیر خیابان‌ها» توسط همه آحاد مردم ایران لحظه تاریخی دیگری در روند انقلابی کشور را ثبت و ضبط می‌کند.

در روزی که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی فایل صوتی به بیرون درز می‌دهند تا به دروغ نشان دهند که خیزش سراسری «پایان یافته» و در هنگامی که‌ رسانه‌های وابسته به نهادهای اطلاعاتی با ذوق و شوق و در چارچوب مفاهیم پوچ و خودساخته‌ای چون «جنگ روایت‌ها» و «جنگ ترکیبی» شعار «ژن ژیان ترور» را ابداع می‌کنند، مردم ایران آنها را غافلگیر کرده و خیابان‌ها را تسخیر و سنگربندی نمودند. از این منظر در روز ۲۴ آبان حوادثی رخ داد که با بر شمردن مهمترین آنها می‌توان آن را نقطه تحولی در روند انقلاب نوین مردم ایران به حساب آورد:

۱- پس از دقیقا دو ماه از خیزش سراسری مردم ایران و در سالگرد اعتراضات خونین آبان ٩٨ و در پاسخ به فراخوان‌های مردمی برای حضور در خیابان، روز ۲۴ آبان بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک کشور به‌ویژه تهران، تبریز، سنندج، مشهد، اصفهان، شیراز و ده‌ها شهر دیگر شاهد اعتصاب بازارها بود. طبق ویدیوهای منتشرشده و به نقل از کاربران ایرانی، اعتصاب ۲۴ آبان، بزرگترین اعتصاب بازاریان پس از انقلاب ۵۷ محسوب می‌شود. اعتصاب بازاریان از آن جهت مهم است که رژیم آخوندی همیشه بازار را پشتیبان خود و حامی نظام ‌دیکتاتوری ولایت مطلقه معرفی می‌کرده است. به همین دلیل اعتصاب بازاریان نقطه عطفی در تاریخ انقلاب جاری به‌شمار می‌رود که باید دستاوردهای آن را پاس داشت و آن را به تمام شهرهای دیگر کشور تعمیم داد.

۲- همزمان، در ۲۴ آبان نامه‌ای از تهدید اوباش خامنه‌ای در حوزه علمیه قم علیه برخی مراجع منتشر شد. این نامه هر چند تاریخ ۲۵ مهر را داشته اما با نامیدن مخالفان رهبر جمهوری اسلامی به «خواص بی‌بصیرت» درصدد تهدید و اجبار آنها برای همراهی با سرکوب معترضان بوده است. وجود چنین نامه‌ای نشان می‌دهد که پایگاه اول حکومت جمهوری اسلامی یعنی «حوزه‌های دینی» هم از همراهی با خامنه‌ای در سرکوب مردم سر باز زده‌اند و انقلاب جاری باعث دوری حوزه از حکومت شده است.

۳- علی دایی، ملی پوش سابق فوتبال ایران هم در راستای ادامه مواضع مردمی خود در پستی در اینستاگرام خویش اعلام کرد که دعوت فیفا برای حضور در جام جهانی قطر را با هدف همدردی با خانواده کشته‌شدگان خیزش جاری رد کرده است. در همان حال عکسی از خم‌شدن یکی از بازیکنان کنونی تیم ملی فوتبال ایران برابر ابراهیم رئیسی منتشر شده که تفاوت دو چهره فوتبالی در شرایط فعلی کشور و موضع آنها برابر نظام سرکوب را به روشنی مشخص می‌کند.

۴- شبکه اول تلویزیون آلمان هم گزارش داد که ایالات متحده به مذاکرات اتمی با ایران پایان داده ‌و در پاسخ به شرایط انقلابی ایران مانند اروپا رویکرد افزایش تحریم‌های هدفمند علیه جمهوری اسلامی را در پیش گرفته است. در همین رابطه، وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرد که اروپا برای تحریم ایران به توافق رسیده و در اولین گام ٣٢ نهاد و شخصیت نظام ولایت فقیه مورد تحریم قرار گرفتند.

۵- منابع حکومتی جمهوری اسلامی گزارش دادند که فراخوان دعوت بسیج، سپاه و بسیج مستضعفان برای دعوت از عناصرشان جهت تقابل با فراخوان‌های مردمی برای سه روز ٢٤، ٢٥ و ٢٦ آبان با شکست کامل مواجه شده و نه تنها نیرویی به عنوان داوطلب پاسخی به این فراخوان‌ها نداده بلکه حتی بسیاری از نیروهای رسمی هم در روز ٢٤ آبان در مراکز خود حاضر نشدند. به همین دلیل اعتراضات و اعتصابات در این روز با موفقیت کم‌نظیری مواجه شد. تجربه ۲۴ آبان نشان داد که ادامه توامان «اعتصاب و اعتراض خیابانی» و «گسترش فراخوان‌های مردمی» باعث وحشت و از هم گسیختگی هر چه بیشتر دستگاه سرکوب می‌شود.

۶- کارزار عمامه‌پرانی نیز تا ٢٤ آبان به موفقیت بی‌سابقه‌ای دست یافت و شجاعت و تقابل با نمادهای جمهوری اسلامی را به طور گسترده‌ای تکثیر کرد. باید تاکید داشت که این کارزار هیچ مشکلی با شخص روحانیون ندارد بلکه هدف آن مبارزه با «عمامه» به‌عنوان نماد حاکمیت چهل و چهار ساله حکومت آخوندی است که مسبب و عامل اول و آخر شرایط کنونی به‌شمار می‌رود. به همین دلیل کارزار عمامه‌پرانی هم ابعادی نمادین دارد و هم اعتراضی به حاکمیت دیکتاتوری دینی در ایران است.

۷- «نواختن آژیر قرمز» به عنوان شرایط غیر عادی در کشور و «لخت‌کردن ماموران امنیتی» هم دو کنش جدیدی هستند که به دیگر کنش‌های انقلابی در خیزش کنونی افزوده شدند. به‌ویژه نواختن آژیر، تلاش جمهوری اسلامی برای عادی‌سازی شرایط و بی‌توجهی به وضعیت انقلابی از منظر حکومت ولایت فقیه را شدیدا به چالش می‌گیرد و مردم را نیز در حالت «آماده‌باش» انقلابی قرار می‌دهد.

در جمع‌بندی کلی باید گفت که اعتراضات خیابانی، اعتصابات سراسری، فراخوان‌های پی در پی مردمی، حمایت سلبریتی‌ها از خیزش، عمامه‌پرانی در کنار تاثیر «کوکتل مولوتوف»، «دیوارنویسی»، «ادامه اعتراض دانشجویان شجاع» و «نواختن آژیر» ترکیبی فوق‌العاده موثر برای پیشبرد «انقلاب ژینا» ایجاد کرده که ضمن همراهی هر چه بیشتر جامعه جهانی، باعث افزایش شکاف در حاکمیت دیکتاتوری و ترس نیروهای سرکوب شده است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید