رهبری حملات جدید علیه ایلان ماسک توسط رئیس جمهوری آمریکا

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا خواستار انجام تحقیقات قضایی درباره ایلان ماسک، مالک جدید «توییتر» در مورد احتمال ارتباط او با کشورهای تهدیدکننده امنیت ملی آمریکا شده است.

این اتهامات به‌دلیل طرح آن توسط راس هرم قدرت در ایالات متحده باید جدی گرفته شود. اتهامات مذکور بدون شک از سوی مخالفان ماسک که به ارتباطات‌ او با حزب کمونیست چین و دولت روسیه مشکوک هستند، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

دولت بایدن عملا روند بررسی پروژه‌های ماسک با کشورهای گوناگون را آغاز کرده و کمیته سرمایه‌‌گذاری‌های خارجی کنگره هم این بررسی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

پرسش این است که چرا بایدن با یکی از ثروتمندترین شخصیت‌های جهان به دشمنی پرداخته است؟

دلایل زیادی برای این دشمنی عنوان شده است.

اولین دلیل، انتقام‌گیری بایدن از ماسک است. مالک جدید توییتر پیش از انتخابات میان دوره‌ای اخیر کنگره، از هواداران خود خواست به جمهوری‌خواهان رای بدهند. به‌نظر می‌رسد ماسک عامدانه بایدن را تحقیر می‌کند چرا که پیش از انتخابات اخیر تصریح کرد که همواره به دموکرات‌ها رای داده است اما این بار به آنها رای نخواهد داد.

بایدن این سخنان طعنه‌آمیز را فراموش نکرد و در اولین سخنرانی پس از انتخابات خواستار تحقیق در روابط تجاری ماسک با دیگر کشورها شد. پیشتر نیز رئیس جمهوری آمریکا توییتر را متهم به دروغ‌پراکنی در جهان کرده بود. بایدن تا پیش از خرید توییتر توسط ماسک هرگز چنین اظهارنظری درباره این پلتفرم جهانی نکرده بود.

دلیل دوم، ترساندن و بازداشتن ماسک از اظهارنظرهای بی‌پروا علیه رئیس جمهوری آمریکا است. ماسک همواره از خود چهره فردی آزاد و شجاع در اظهارنظرهای شخصی نشان داده است. او پیوسته بدون هیچ گونه محدودیتی نظرات خود را درباره موضوع‌های متنوع بیان کرده است.

شاید برای یک فرد عادی چنین اظهارنظرهایی مشکل خاصی نداشته باشد اما برای شخص تاثیرگذاری چون‌ ماسک که بدون هیچ محدودیتی به بایدن و سیاست‌های او حمله کرده و وی را برابر جهانیان تحقیر می‌کند و میلیون‌ها نفر را از رای‌دادن به حزب رئیس جمهوری آمریکا برحذر می‌دارد، چنین رویکردی بدون شک هزینه‌زا خواهد بود.

موضع بایدن برابر چنین سخنانی کاملا روشن بود؛ در صورت ادامه این رویکرد توسط ماسک، روند تحقیقات قضایی درباره همکاری مجرمانه او با کشورهای تهدید‌کننده امنیت ملی آمریکا کلید خواهد خورد. دیگر پیام بایدن به مالک توییتر این بود که در صورت ادامه رفتارش، باید منتظر ایجاد مشکلات در روابط با چین باشد که محل استقرار دومین کارخانه تسلا، تولیدکننده اتومبیل‌های برقی در جهان است.

دلیل سوم، تلاش بایدن برای نزدیکی به جریان چپ در حزب دموکرات است که به‌دلیل شرایط سخت سیاسی کنونی به آنها نیاز پیدا کرده است. رئیس جمهوری آمریکا گام به گام‌ به این جریان که حتی پیش از خرید توییتر به‌شدت منتقد ماسک بوده‌اند، نزدیک شده است.

این جریان پیشتر به‌دلیل نظرات تند درباره مسائلی چون مهاجرت، بودجه پلیس و مسائل مربوط به تغییر جنسیت مورد انتقاد بایدن بودند. آنها نیز پیرامون برخی سیاست‌ها و تغییر جنسیت فرزند رئیس جمهوری انتقادات گزنده‌ای به بایدن کرده بودند. با این حال، مواضع ماسک که خود را فردی فراحزبی معرفی می‌کند سبب نزدیکی بایدن به این جریان شد و احتمالا به افزایش هزینه مواضع‌گیری‌های مالک توییتر در آینده منجر شود.

چهارمین دلیل، تلاش برای بازگشت توییتر به رویکرد گفتمانی مورد حمایت بایدن است. از دست‌دادن شبکه اجتماعی مهمی چون‌ توییتر ‌و مالکیت آن توسط شخصی چون ماسک، شکست مضاعفی برای بایدن و هواداران او محسوب می‌شود.

ماسک به سلطه و نفوذ شرکت‌های تکنولوژی بزرگ بر توییتر پایان داد و چنین وضعی به یقین بدون واکنش آنها نخواهد ماند.

اقدام بایدن و پشتیبانی از او توسط بازندگان بازی در توییتر، تا تخریب کامل چهره ماسک و تضعیف جایگاه و نقش این شبکه اجتماعی ادامه خواهد داشت. هدف اصلی از چنین اقدامی، شکست مدیریت ماسک بر توییتر و اجبار او به فروش این پلتفرم است.

چنین پروژه‌ای از روز اول ورود ماسک به توییتر آغاز شد و از این به بعد با رهبری و هدایت رئیس جمهوری آمریکا با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.

ترجمه: العربیه فارسی

منبع: الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید