آیا ایلان ماسک خودخواسته وارد جهنمی به نام «توییتر» شده است؟

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بجای بحث درباره سخنان و اقدامات ایلان ماسک از جمله اخراج 3700 نفر از پرسنل شرکت «توییتر»، چیزی معادل نصف کارکنان این شرکت، و اصرار او برای پرداخت ماهیانه 8 دلار توسط دارندگان علامت آبی، بگذارید این پرسش را مطرح کنیم که آیا واقعا اقدامات ماسک به آزادی بیان در توییتر کمک خواهد کرد؟ آیا ادعای او از رهایی «گنجشک» نماد توییتر از قفس، ادعایی درست و منطقی است؟

پاسخ به این پرسش‌ها البته به چندین ماه زمان نیاز دارد، اما می‌توان گفت که از چشم‌اندازی نظری رویکرد و روند اقدامات او درست است. تا پیش از آمدن ماسک، توییتر بی‌طرفی و عدالت در طرح افکار و نظرات متفاوت را بشدت نقض کرده بود. بسیاری بر این باورند که این شبکه اجتماعی به دیدگاه چپ‌ رادیکال سمپاتی داشته و مانع طرح ایده‌ها و نظرات سیاسی متفاوت شده بود.

البته این بدان معنا نیست که جبهه راست از دیدگاه‌های نادرست به‌ویژه نظریه توطئه و دروغ‌پردازی مبرا است، بلکه منظور این است که توییتر عملا به پایگاه فعالان چپ ایدئولوژیک تبدیل شده بود.

بزرگترین اشتباهی که مدیریت پیشین توییتر انجام داد، بستن حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در مرحله زمانی بسیار حساس انتخابات آمریکا بوده است. این اقدام در آن مرحله زمانی، به طرفداری از حزب دموکرات و دشمنی و مخالفت صریح با حزب جمهوری‌خواه و هواداران این حزب تعبیر شد.

چرا توییتر پیش از اقدام به مسدود کردن نهایی حساب ترامپ، هشداری به رئیس جمهوری آمریکا درباره توییت‌هایش نداد؟ چرا ابتدا به طور موقت حساب کاربری ترامپ را مسدود نکرد؟

اگر توییتر این اقدامات مقدماتی را انجام می‌داد، جایگاهش به عنوان شبکه اجتماعی بی‌طرف آسیبی نمی‌دید. اما برخوردهای حذفی بدون هشدارهای پیشین ظاهرا رویه‌ای معمول در توییتر شده بود.

هر چند در آن مرحله توییتر به یک پیروزی ایدئولوژیک و سیاسی دست یافت، اما جایگاه خود به عنوان شبکه‌ای مستقل که بازتاب‌دهنده نظر شخصیت‌ها‌ حتی با رویکردهای قطبی و شدیدا تندروانه است را تا حدود زیادی از دست داد.

به همین دلیل بسیاری از کاربران، حضور ماسک در توییتر را فرصتی برای خلاصی از فضای استبدادی در «سوشیال مدیا» عنوان کرده‌اند.

ماسک از وجود «بحران اعتماد» در توییتر آگاه است. پیام سمبلیک او مبنی بر آزاد کردن «گنجشک» توییتر، از رهایی این شبکه اجتماعی از رویکردهای ایدئولوژیک مدیران سابق حکایت دارد و تلاشی برای ایجاد اعتماد با کاربران محسوب می‌شود.

توییتر پیشتر حساب کاربری جوردن پترسون، روانشناس معروف کانادایی را نیز مسدود کرده بود. این روانشناس در توییتی، دکتری که سینه‌های ایلون بیچ، هنرپیشه تغییر جنسیت داده شده را برداشته بود، «جنایت‌کار» توصیف کرد.

از او خواسته شد که این پیام را حذف کند، اما وی با تاکید بر اصل آزادی بیان، از حذف پیام خود خودداری کرد.

بیشتر مخالفان کنونی ماسک از جریان چپ هستند که معتقدند توییتر دیگر در اختیار آنها نیست. بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی نقش عمده‌ای در توییتر داشتند و با همکاری مدیریت پیشین این پلتفورم به حذف نظرات مخالف دیدگاه‌هایشان به‌ویژه در رابطه با بحث گرمایش زمین، سقط جنین و تغییر جنسیت اقدام می‌کردند.

ماسک با معامله 44 میلیارد دلاری باعث شکستن این انحصار در توییتر شد و به احتمال فراوان، فرصت بیشتری برای طرح دیدگاه‌های متفاوت حتی در صورت مخالفت شخصی با آنها خواهد داد.

با این حال مخالفان ماسک، با توییتی تحت عنوان «به جهنم خوش آمدی» به او درباره آن چه در انتظار وی است، هشدار دادند. منظور این مخالفان آن است که طرفداران راست‌گرای ماسک توییتر را به مکانی برای تولید و انتشار ایده‌های دیگرستیزی، نژادپرستی و دروغ‌پردازی تبدیل خواهند کرد. به نظر مخالفان، تبدیل این پلتفورم به چنین مکانی، باعث فشار اعضای کنگره ‌و مقامات کشورهایی که ماسک در آنجا سرمایه‌گذاری کرده است، خواهد شد.

پیش از این، جف بزوس، رقیب ماسک، او را به هواداری از چین به‌دلیل فشار مقامات پکن از طریق سرمایه‌گذاری‌هایش در این کشور متهم کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هم اخیرا و پس از اطمینان یافتن از خرید توییتر توسط ماسک، این شبکه اجتماعی را به نشر اکاذیب متهم کرد.

ماسک برای موفقیت خود در توییتر ماموریت سختی در ایجاد فضایی جهت آزادی بیان و ایجاد فرصت برابر برای همه جهت طرح نظرات و دیدگاه‌های گوناگون دارد.

او در شرایط سختی برای بازگرداندن اعتماد به این شبکه اجتماعی، جذب سرمایه، توسعه توییتر و همچنین اقناع کاربران مبنی بر تفاوت میان افکار درست قابل نشر و ایده‌های آسیب‌زا به جامعه است.

رویکرد و مدیریت ماسک در توییتر بدون شک بسیاری را خشمگین خواهد کرد و او باید منتظر حملات گسترده از چپ و راست باشد.

با آگاهی از بار سنگین مسئولیت در پلتفرمی چون توییتر، می‌توان به‌وضوح چالش‌هایی که ماسک برای آنها 44 میلیارد دلار پرداخت کرد را متصور شد.

ترجمه: العربیه فارسی

منبع: الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید