توافق جدید با ایران به زیان کشورهای منطقه است

مشاری الذایدی
مشاری الذایدی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنچه تا به امروز درباره محتوای توافق جدید با رژیم ایران از سوی آمریکا و کشورهای غربی فاش شده، نشان می‌دهد که در هر صورت این توافق به زیان کشورهای منطقه خواهد بود.

از ابتدای دوره اوباما تا آغاز دوران بایدن شاهد چرخه ویرانگری که به نظر می رسد پایانی در افق قابل پیش بینی ندارد، اگر چه در دوران ترامپ این چرخه تا حدودی متوقف شد.
کشورهای خلیجی به طور خاص و کشورهای عربی که رژیم ایران دخالت مستقیم در آنها دارد مانند عراق، لبنان، سوریه و یمن، از آینده این توافق و قدرت یا ضعف رژیم تهران نگران هستند، زیرا این رژیم بازیگر اول، البته به طور منفی در امور داخلی این کشورها است.
یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل دو روز پیش به کشورهای غربی هشدار داد که توافق «بد» روی میز در مورد برنامه هسته‌ای ایران، سالانه 100 میلیارد دلار به ایران می‌بخشد که این مساله ثبات خاورمیانه را «تضعیف» می‌کند. لاپید که در روزهای اخیر با رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان صحبت کرده بود، افزود: به آنها گفتم که این مذاکرات به جایی رسیده است که باید توقف کنند و بگویند « دیگر بس است».
سوالی که اکنون مطرح می‌شود این است که تا چه زمانی باید تماشاگر این بازی پوچ غرب و ایران باشیم، در حالی که ما همسایگان ایران اولین قربانی پیامدهای این توافق با این رژیم هستیم؟
اوباما این توافق را به دور از دیدگان در عمان و جاهای دیگر با فرستادگان رژیم انجام داد و یک روزه دیدیم که چقدر به این رژیم پول و مشروعیت داده شد، آن هم فقط در مقابل آنچه "ضمانت" برای کاهش سرعت غنی‌سازی و عدم جلوگیری از برنامه هسته ای غیر صلح آمیز نامیده شد.
امروز تیم بایدن که همان تیم سابق اوباما است این کار را انجام می‌دهند، با خطابه‌هایی برای اطمینان خاطر کسانی که می‌بایست «متحدان» واشینگتن در منطقه باشند.
اگر این میلیاردها به خزانه سپاه پاسداران و نیروی قدس سرازیر شد و خرج «حزب الله لبنان»، «حشد» عراق، حوثی‌های یمن، «تیپ‌های اشتر» در بحرین و «حزب‌الله» در سعودی و کویت و غیره شد، یا حتی کمک تهران به القاعده، آن وقت واشینگتن چگونه می‌خواهد امنیت این کشورها را تضمین کند؟
می گویند: بله، ما نسبت شرارت سپاه پاسداران و نمایندگان خامنه‌ای در منطقه آگاه هستیم، اما امروز مهم‌ترین مساله جلوگیری یا کاهش سرعت رسیدن ایران به بمب هسته‌ای است... اما اگر از ایرادات و معایب این استدلال هم چشم پوشی کنیم این سوال مطرح می‌شود که اگر رژیم تهران مانند کره شمالی به طور ناگهانی اعلام کرد بمب اتم را ساخته، چه کار خواهید کرد؟

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید