طرح دولت رئیسی؛ سرمایه‌گذاری یا برداشت از بانک‌ها برای کسری بودجه

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اخیرا دولت رئیسی از امضای تفاهم نامه برای سرمایه‌گذاری روی سه ابرپروژه به مبلغ 42 میلیارد دلار صحبت کرده است این سه ابر پروژه عبارتند از :

- عملیات اجرای 48 پروژه صنعتی که در آن 7 شرکت بزرگ داخلی شرکت دارند. (سایت نفت و انرژی 17 بهمن 1400)

- توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان که قرار است 6 بانک و 6 شرکت ایرانی در آن سرمایه گذاری ‌کنند. (ایرنا 14 تیر 1401)

- احداث دو مجتمع پا لایشگاهی در بندر عباس و جاسک به ارزش 17.8 میلیارد دلار و با ظرفیت تولید هر کدام 300 هزار بشکه در روز که قرار است 6 بانک، دو گروه اقتصادی و دو شرکت ایرانی در این دو پروژه سرمایه گذاری ‌کنند. (رجانیوز دوشنبه 10 مرداد 1401)

رئیسی در مرداد 1401 در تبریز گفت: «قرار است نهضت اتمام پروژه های نیمه تمام را دنبال کنیم پروژه‌های نیمه تمام مردم را رنج می‌دهد.»

او در تیر 1401 نیز گفته بود: «این پروژه‌های نیمه‌تمام مردم را غصه دار کرده ما 50 سال در کشور پروژه نیمه تمام داریم تا کی این پروژه ها باید بماند؟...»

واقعیت‌ها و نتیجه‌گیری‌ها

حال ببینیم آیا واقعا قصد دولت رئیسی تحقق این سه ابرپروژه برای اهداف فوق است و یا اهداف دیگری تحت پوش اجرای پروژه صنعتی در بین است.

برای ارزیابی این موضوع به بررسی وضعیت بانکها و پیشینه‌های اقتصادی می‌پردازیم.

- از 6 بانک مورد نظر، که در متن تفاهم نامه آمده است تنها به نام 5 بانک، ملی، ملت، تجارت، پارسیان و بانک رفاه کارگران اشاره شده و نام بانک ششم مشخص نشده است.

- بر اساس اخبار منتشر شده، قرار است در این طرحها قرارگاه خاتم، ستاد اجرایی‌فرمان خمینی وبنیاد مستضعفان هم حضور داشته‌ باشند.

- با نگاهی به اخبار منابع اقتصادی رژیم، روشن می‌شود که احداث دو پترو پالایشگاه در جاسک و بندر عباس طرح جدیدی نیست.

- پالایشگاه مکران همان پروژه ای است که در سال 98 شرکت تسکو اعلام کرد که بتن ریزی آن را شروع کرده و در تاریخ ششم دیماه سال 99 نیز بار دیگر احداث آن به شرکت اٍنرشیمی ابلاغ شده ( سایتENERCHIMI)

اما در هر دو مورد هیچ کاری انجام نشده است.

- پترو پالایشگاه بندر عباس هم همان طرحی است که قرارگاه خاتم کلنگ احداث آنرا در سوم مهر 99 با حضور پاسدار سلامی به زمین زده بود اما هیچ کاری در آنجا انجام نشده است. (سایت عصر ایران 3 مهر 1399)

- تنها تفاوتی که در طرحهای قبلی و فعلی وجود دارد، وارد شدن بانکها برای سرمایه گذاری در آنهاست.

رئیسی در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: «کاری که امروز بانکها در حال انجام هستند هماهنگی منسجم با یکدیگر برای سرمایه گذاری بزرگ در حوزه نفتی و گازی است.»

- اما نگاهی به وضعیت بانکها نشان می‌دهد که اساسا آنها امکان چنین سرمایه گذاری‌هایی ندارند زیرا این بانک ها در پایان سال 99 زیان انباشته فاحشی داشته‌اند. (تجارت نیوز 16 تیر 1401)

- میزان زیان‌دهی بانکهای مذکور تا پایان سال 99 از این‌قرار است: (تجارت نیوز 16 تیر 1401)

بانک ملی، 66 هزار میلیارد تومان- بانک سپه 35 هزار میلیارد تومان- بانک شهر 22 هزار میلیارد تومان و بانک پارسیان 12 هزار میلیارد تومان.

در مورد بانک تجارت هم در یک سایت تخصصی آمده است که در پایان سال 99، 4 هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته است.

با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی، قطعا این زیاندهی در سالهای 1400 و 1401 بیشتر شده است.

بنا بر این می‌توان گفت که رئیسی با امضای این تفاهم‌نامه‌ها دو هدف را دنبال می‌کند. تبلیغات و امید واهی دادن به نیروهای خودی. برای جلوگیری از ریزش. کما اینکه رئیسی بارها گفته بود :«امروز وظیفه همه ما هست در عمل به مردم امید بدیم».

هدف مهمتر و شاید هدف اصلی رئیسی، برداشت از بانکها و دارایی مردم به بهانه سرمایه‌گذاری است تا بتواند کسری بودجه‌ دولتی را جبران کند. همان کاری که روحانی با بورس کرد. تجارت نیوز در اردیبهشت سال گذشته نوشت بود: «وزیر اقتصاد با سرمایه مردم چه کرد؟ حقوق کارمندان با پول بورس پرداخت شد؟»

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید