ماهواره «خیام» در فضا، جنگ باندهای رژیم در زمین!

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مهندسان روسی ۱۸ مرداد ماهواره خیام را از ایستگاه پرتاب «بایکونور» در قزاقستان به فضا پرتاب کردند. اما به محض پرتاب این ماهواره ماجرای ساخت و پرتاب و دستاوردهای آن به جنگ وجدال درون نظام تبدیل شد و بعد از ۴۸ ساعت از پرتاب ماهواره دعواها بین باندهای حکومتی ادامه داشت.

ایرنا خبر گزاری رسمی ایران در 18 مرداد نوشت: «ماهواره خیام که صبح امروز از قزاقستان به فضا پرتاب شد یکی دیگر از پروژه‌های بر زمین مانده کشور بود که طی یک سال گذشته و با پیگیری دولت سیزدهم( رئیسی) به نتیجه رسید».
مقامات دولت رئیسی اصرار دارند که خود رژیم، ماهواره را ساخته و آنرا دستاورد دولت رئیسی معرفی میکنند. رئیسی نیز از سازمان فضایی رژیم برای انجام این پروژه قدردانی کرد و گفت «دولت سیزدهم بنا دارد عقب ماندگی‌ها در این حوزه را جبران کند ».

او همچنین روز چهارشنبه ۱۹مرداد در جلسه هیأت دولت از «متخصصان» رژیم برای این پروژه قدردانی کرد و قرار گرفتن آن در مدار زمین را «افتخارآمیز» خواند.
خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز دراین مورد نوشت، این ماهواره تماماً بومی است. بهادری، سخنگوی دولت هم پرتاب این ماهواره را «فضا در تسخیر دانش ایرانی» تعبیر کرد. روزنامه همشهری نیز در این باره نوشت، پیام ماهواره خیام قدرت نمایی رژیم در جهان است
رسانه‌های نزدیک به رئیسی پا را فراتر گذاشته و مدعی شدند که ایران با پرتاب سنگین ترین ماهواره خود به وزن ۶۰۰ کیلوگرم، رسما وارد مرحله‌ای جدیدی در معادلات فضایی شده است. وزیر ارتباطات گفت تا یکسال آینده ایران قطب پرتاب ماهواره به مدار ۵۰۰ کیلومتری در منطقه می‌شود.
اما با همه این تبلیغات پر دود و دم، در تناقض با صحبت های رئیسی، جهرمی وزیر ارتباطات روحانی وارد این جدال شد وگفت این ماهواره دستاورد دولت روحانی است.

حقیقت چیست؟

با این حال، سفیر روسیه درتهران در 18 مرداد با انتشار ویدئوی پرتاب این موشک در اینستاگرام خود، نوشت: ماهواره سنجش از دور «خیام» که توسط شرکت های روسی که به سفارش ایران ساخته شده بود به فضا پرتاب شد.
دکتر مرتضی براری، رییس پیشین سازمان فضایی ایران نیز در خبر آنلاین نوشت: پس از توافق برجام، در سال 96 مذاکره با سه کشور دارای فناوری، بالاخره در اوایل سال 96 و در اواخر دولت یازدهم، سازمان فضایی ایران و وزارت ارتباطات با شرکت های روس قرارداد امضا شد و کار ساخت این ماهواره ۴ سال طول کشید.
اکنون سوال این است که چرا پرتاب یک ماهواره که روسیه آنرا ساخته و پرتاب کرده چنین جنگ و جدالی در رژیم به‌ پا شده است ؟و چرا ماهواره خیام توسط روسیه پرتاب شد؟ مگر سپاه پیش از این ادعای برخورداری از فن آوری پرتاب ماهواره را نمی‌کرد؟
پاسخ را کاربران شبکه های اجتماعی دادند و نوشتند: اولا سپاه سه بار در پرتاب ماهواره شکست خورد و در ثانی چون این رژیم دستاوردی جز ویرانی اقتصاد و تورم بالای ۵۰ درصد و خط فقر ۱۲ میلیون تومانی نداشته است.
حالا همه باندها و دستجات درون رژیم تلاش می‌کنند پرتاب ماهواره روسی را به حساب خود بگذارند اما نهایتا هیچکدام از اینها نه دستاوردی برای رژیم به همراه داشته، و نه نان و آب و مسکن برای مردم ایران فراهم کرده است.


رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید