گوشمالی ائمه جمعه در شرایط خطیر

حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حجاب به یکی از بحرانی‌ترین موضوعات جامعه ایران تبدیل شده است. علی خامنه‌ای روز چهارشنبه 5 مرداد 1401 ائمه جمعه سراسر کشور که همه از پیراوان و مجریان پر و پا قرص خطوط او هستند را جمع کرد و در برابر آنها از حجاب اجباری دفاع کرد. خامنه‌ای در سخنرانی خود تلاش کرد آزادی زنان برای انتخاب پوشش را به بهانه دنباله‌روی از فرهنگ غرب و توطئه غرب نفی کند. وی در سخنرانی خود سرکوب، دستگیری و بازداشت زنان توسط گشت ارشاد و یا نیروهای بسیج و وزارت اطلاعات را تحت عنوان مبارزه با فرهنگ غرب، نه تنها مباح بلکه واجب اعلام کرد. وی در ادامه گفت موضع ما تدافع نیست بلکه تهاجم است. او با یادآوری خاطره ای از گذشته خود گفت: «چند سال قبل در جلسه‌ای، از من سؤال شد که در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعی دارید که من گفتم دفاع ندارم، حمله دارم».

خامنه‌ای با این جملات نشان داد که اوامر مربوط به سرکوب و دستگیری و زندانی زنان توسط گشت ارشاد و سایر ارگانها ی رژیم توسط شخص خودش صادر شده است.

Advertisement

حالا باید ببینیم چرا مخاطبین مستقیم خامنه‌ای در این سخنرانی ائمه جمعه بودند. برای خامنه‌ای نقش امامان جمعه برای پیشبرد اوامرش، برای همه موضوعات و بحران‌ها و بطور خاص زنان خیلی مهم است. واقعیت اینست که ائمه جمعه نقش عایق را بین خامنه‌ای و بدنه نیروهای انتظامی و ماموران وزارت اطلاعات و گشت ارشاد و نیروهای سپاه دارند.

یعنی بقول خامنه‌‌ای ائمه جمعه در خط مقدم جهاد تبیین هستند. در واقع آنها همه سرکوبها و فشارها بر مردم و بطور خاص زنان را توجیه می‌کنند. آنها اوامر رهبری را تئوریزه و خرد و قابل اجرا می‌کنند. ائمه جمعه در سیستم حکومتی از قدرت زیادی برخوردارند، مخصوصا امام جمعه مراکز استان که عموما عضو مجلس خبرگان می‌باشند. لذا علت اینکه خامنه‌ای این سخنرانی را در حضور آنها کرد این بود که خود آنها در طی این مدت، ساز مخالفت با دستگیری و بگیر و ببند زنان را می‌زدند. مثلا امام جمعه گرگان مخالفت خود را با این برخوردها اعلام کرد، یا امام جمعه هشتگرد همینطور و یا آخوند دیگری در مشهد که در مخالفت با این رویکرد استعفا داد. از زمان شروع دور جدید فشار بر زنان به بهانه حجاب، شکافی در این عایق بوجود آمده بود لذا خامنه‌ای در سخنرانی خود با توصیه و رهنمود و یا بهتر بگوییم گوشمالی می‌خواست این شکاف را ببندد به همین دلیل هم مخاطبین مستقیمش ائمه جمعه بودند. خامنه‌ای بخوبی می‌داند که در شرایط ملتهب و انفجاری کنونی جامعه این شکاف به کند شدن تیغ سرکوب و سرانجام به ریزش نیروهایش می‌انجامد و در شرایط کنونی بسیار خطرناک است چون جامعه با داشتن طلایه داران شورشگر که هر روز در نقطه ای تعادل را بهم میزنند به یک جرقه برای قیام سراسری نیاز دارد. و با اینکار ها خامنه‌ای نمیتواند جلوی آنها را بگیرد .

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم