.
.
.

توانایی‌ جمهوری اسلامی برای ساخت بمب؛ بلوف یا واقعیت

حمید عنایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و مشاور علی خامنه‌ای، یکشنبه 17 ژوییه در گفت‌وگو با شبکه قطری «الجزیره» درباره توانایی‌های جمهوری اسلامی برای ساخت بمب گفت که ایران توانایی‌های فنی ساخت بمب هسته‌ای را دارد ولی قصد انجام آن را ندارد. وی افزود «تنها در چند روز سطح غنی‌سازی اورانیوم را از 20 درصد به 60 درصد رساندیم و به سادگی می‌توان آن را به 90 درصد رساند.»

محمدجواد لاریجانی، دبیر سابق حقوق بشر قوه قضائیه، در خصوص سفر بایدن گفت: «در سفر بایدن به اسرائیل آنها هم قسم شدند تا نگذارند ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و طبیعتا ما مطابق فتوای رهبر انقلاب به دنبال تولید سلاح های کشتار جمعی از جمله اتم نیستیم. اما اگر بخواهیم این کار را انجام می‌دهیم. او افزود اگر غربی ها دنبال راه اندازی چیزی مانند ناتوی خاورمیانه یا ناتوی عربی هستند، به طور طبیعی واکنش نشان خواهیم داد. کسی نمی تواند جلوی ما را بگیرد».

بلوف و یا واقعیت

شکی در این نیست که رژیم ایران از سال 2002، که اپوزیسیون ایرانی «شورای ملی مقاومت» فاش نمود که این رژیم در صدد ساختن بمب اتم هست، ایران همواره تلاش داشته که به بمب اتم دست یابد و آن را با بقای خود گره بزند. به همین دلیل هم رژیم هیچگاه خود یک سایت اتمی را اعلام نکرده و تنها توسط اپوزیسیون ایران و یا دیگر مراجع افشا شده است.

بین سالهای 2003 الی 2020 اپوزیسیون ایرانی «مجاهدین خلق» هفت سایت را با استفاده از شبکه‌های داخل خود افشا نمود که در آن مهندسی ماشه طراحی و ساخته می‌شد و هنوز رژیم ایران اجازه دستیابی به این سایتها را به آژانس نداده است.

همچنین بین سالهای 1992 الی 2017 سایتهایی توسط اپوزیسیون ایرانی افشا شد که در آن حامل بمب اتمی در حال ساخته شدن هست.

این افشاگری‌ها و سپس قطعنامه‌های 2322 سازمان ملل اگرچه گاه توقف و یا کند شدن برنامه‌ای هسته‌ای ایران را باعث شده اما رژیم ایران هیچگاه برنامه هسته‌ای را که بنا به گفته روزنامه‌های رژیم بیش از 32 میلیارد دلار به اقتصاد ایران زیان رسانده از آن دست نشسته است.

انتصاب ابراهیم رئیسی نشانی از یک پایان

ولی فقیه ایران با قیمت گزافی ابراهیم رییسی را به منصب ریاست جمهوری گماشته است چراکه وی به گفته سازمان ملل و «عفو بین الملل»، در قتل عام 1988 زندانیان سیاسی دخیل بوده و از سوی دیگر نزدیکترین مشاورین خود مثل لاریجانی رئیس سابق مجلس و مشاور خود را به خاطر او کنار زده تنها به این علت که مطیع ترین فرد را بر مسند ریاست جمهوری بنشاند تا دست باز در ساختن بمب اتم و یا نفوذ منطقه ای و ساختن موشک و پهباد و یا سرکوب قیامها داشته باشد. کش دادن مذاکرات تا به الان تحت بهانه های مختلف تنها به این علت بوده است که بتواند به نقطه گریز هسته‌ای برسد تا باج بیشتری از اروپا بگیرد. گرچه بر خلاف ادعای خود هنوز توانمندی آن را کاملا بدست نیاورده است.

گروگان‌گیری، باجگیری درخدمت بقای رژیم

گروگانگیری در این رژیم پدیده‌ای است به عمر این رژیم. محمدعلی جعفری،فرمانده قبلی سپاه پاسداران در سخنرانی خود در 4 نوامبر 2019 در مورد گروگان‌گیری دیپلماتهای سفارت آمریکا به‌وضوح اذعان نمود که گروگان‌گیری برنامه‌ریزی شده بوده است. و از آن گذشته خامنه‌ای در رأس مقاماتی بوده که با آن به‌طور کامل موافقت داشته است. او همچنین می‌گوید که ‌اگر این گروگان‌گیری‌ها نبود، رژیم در همان ده سال اول سقوط می‌کرد.

او در همین سخنرانی می‌گوید که «تنها اندکی از مسئولان و محدود از مسئولان انقلابی ما از جمله در ر‌أس اونها مقام معظم رهبری (خامنه‌ای) بودند که با این حرکت انقلابی به‌شدت موافق بودند». و می‌افزاید که «اگر گروگان‌گیری نبود بدون تردید انقلاب ما عمر چهل ساله نمی‌کرد و در همان دهه اول انقلاب کار انقلاب تمام بود» .

در این شرایط است که دولت بلژیک لایحه‌ای را به پارلمان این کشور ارایه کرده است تا دیپلمات تروریست این کشور را که توسط دادگاههای این کشور به بیست سال حبس محکوم شده بسوی تئوکراسی ایران بازگرداند. ظاهرا یک امر انسانی برای آزادی دیگر اتباع خارجی زندانی در ایران است. بازی بسیار کثیف اما پرسود برای ملایان. بسیار ساده لوحانه است که فکر کنیم وقتی به تمساح غذا می‌د‌هیم او دنبال طعمه دیگری نیست.

رژیم ایران هم اکنون با یک وضعیت انفجاری در داخل ایران روبروست. سرکوب مطلق بخصوص سرکوب زنان تحت عنوان بد حجابی و هنرمندان و نویسندگان بی وقفه ادامه دارد. رژیم در یک بن بست مثل یک تله گرفتار شده است. اگر برجام را بپذیرد گرچه پول سرشار به جامعه ای سرازیر میشود که 80 درصد آنان زیر خط فقر هستند اما ولی فقیه خود میگوید که اولین عقب نشینی به آخرین عقب نشینی راه خواهد برد. او این تجربه را از توافق 2015 دارد که با وجود فروش نفت سرشار با دو قیام 2018 و 2019 که می‌رفت رژیم را سرنگون کند روبرو شد و اگر نکند قبلا ارتش گرسنگان به حرکت در آمده است.

واحدهای مقاومت که در چارگوشه ایران رو به گسترش هستند، آماده‌لند که انفجار حاصل از این وضعیت را به سوی تغییرات دمکراتیک هدایت کنند. رژیم ایران آخرین پرتوهای غروب حیات خود را از آسمان ایران بر می‌چیند.

جهت درست تاریخ در کنار مردم ایران ایستادن است و نه در کنار یک دیکتاتور دینی.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم