.
.
.

گشت ارشاد، نماد زن‌ستیزی رژیم ایران

حسن محمودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه‌شنبه 28 تیر 1401 ویدئوئی دلخراش در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده منتشر شد. مادری میانسال جلوی ماشین گشت ارشاد که در حال حرکت است ایستاده و با زجه و التماس فریاد میزند «دخترم را نبرید مریض است»، اما راننده گشت که با بی‌سیم از بالا فرمان می‌گیرد بدون توجه به خواسته این مادر او را به زمین انداخته و دخترش را می‌برد.

این صحنه دردناک و تنفر برانگیز با واکنش گسترده‌ای روبرو شد که برخی کاربران نوشتند «دلمون برای افغانستان نسوزه سالهاست که طالبان در کشور خودمونه». کاربر دیگری نوشت «داعش برای خیلی‌ها تازگی داره ولی به کشور ما بیش از چهل ساله حمله کرده».

سابقه تشکیل گشت ارشاد چیست؟

تاریخچه گشت ارشاد و سرکوب زنان به بهانه بدحجابی درایران قدمتی به اندازه عمر رژیم ایران دارد .

اسفند 1357 خمینی در جمع طلاب قم گفت زنان باید با حجاب اسلامی بیرون بیایند. این پیام محرک عده‌ای چماقدار شد که با شعار «یا روسری یا توسری» با زنان برخورد می‌کردند.

16 اسفند 1357 خمینی دستور داد زنان بدون حجاب از ورود به ادارات دولتی منع شوند. به دنبال این فرمان گشت‌های «جندالله» به سرکوب زنان به بهانه بدحجابی پرداختند.

آبان 62 قانون مجازات زنان بدون حجاب از طرف مجلس رژیم تصویب شد، به موجب این قانون زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به تعزیر تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

از سال 1364 تا 1375 حرکت موتورسواران حزب اللهی در خیابان‌ها و سرکوب زنان و دختران به بهانه بد حجابی به طور مستمر ادامه داشت.

در 13 دی 1384 به دستور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، برخورد با افراد «بدحجاب» را به عنوان یکی از مجموعه وظایف ماموران نیروی انتظامی قرار داد. این طرح توسط محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری وقت، با حضور ون‌های سبزرنگ گشت ارشاد با همکاری قوه قضاییه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و بسیج، در خیابانها کلید خورد.

در سال 1392 شورای اجتماعی عفاف و حجاب و امنیت اخلاقی در وزارت کشور تشکیل شد بر اساس این طرح بخش قابل توجهی از وظایف نیروی انتظامی به شورای عفاف و حجاب انتقال یافت.

در سال 1394 مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد این طرح را ناموفق بوده و باعث ایجاد دورویی و نفاق در جامعه شده است.

درسال 1395 طرح گشت ارشاد نامحسوس تصویب شد. به موجب این طرح، نیروی انتظامی، 7 هزار مامور نامحسوس، امنیت اخلاقی، و کشف حجاب را به پلیس اطلاع می‌دهند.

سال 1400 آغاز طرح گشت زنی در فضای مجازی برای مبارزه با نا امنی اخلاقی و بدحجابی بود. براساس این طرح نیروی انتظامی و پلیس فتا، در فضای مجازی شروع به گشت زنی کرده تا متخلفان را تنبیه کنند.

در فروردین 1401، دولت رئیسی، گشت ارشاد را تقویت کرده و سازمان هلال احمر را که طبق وظایف بین المللی باید در مواقع بروز بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله به امداد رسانی و به خروج مصدومان کمک کنند، به گشت ارشاد ملحق کرد.

20 تیر 1401، رئیسی با توسل به مصوبه شورای عالی فرهنگی در سال 1384 بر برخورد با افراد بی‌حجاب تاکید کرد. انسیه خزعلی، معاون رئیسی در امور زنان نیز حجاب را «سنگر اول» رژیم توصیف کرد و گفت: «اگر آن را از دست دادیم، باید منتظر باشیم سنگرهای دیگر را از دست بدهیم.»

در پی دستور ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، گشتهای ارشاد که به وسائل امنیتی و ماشینهای ون بزرگ و تیم های سرکوبگر مجهز است، به خیابانها سرازیر شدند. ماموران این گشتها زنان را به بهانه «بی‌حجابی» مورد توهین و آزار و اذیت و ضرب و شتم قرار داده و بازداشت می‌کنند.

بنابراین باید گفت گشت ارشاد نتیجه سیاست حکومت مرد سالار و زن ستیز ولایت فقیه است که طی 44 سال گذشته بر جامعه ایران حاکم بوده است. حاصل چنین سیاستی ایجاد فضای رعب و سرکوب، فشارهای روانی، خودکشی، و فقدان امنیت بر زنان ایران بوده است. اما در مقابل این سرکوب عریان زنان ایرانی ساکت نبوده و تسلیم این فشارها نشده و با اتحاد و یکپارچگی در برابر گشتهای سرکوبگر ارشاد مقاومت و ایستادگی کرده‌اند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم