.
.
.

آیا بایدن شریکی قابل اعتماد است؟

بابك اماميان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از 18 ماه حضور در کاخ سفید، به خاورمیانه سفر کرد.

ایالات متحده آمریکا، دارای بزرگترین اقتصاد و قوی‌ترین نیروی نظامی در جهان است. اما آیا می‌توان به جو بایدن به عنوان یک شریک اعتماد کرد؟

بایدن پیشتر در برخورد خود با «ناتو»، متحدان آمریکا در منطقه و همچنین سیاست‌هایش در قبال شرکت‌های صنعتی آمریکایی نشان داده است که او شریک قابل اعتمادی نیست.

بایدن در سال 2021، بدون ‌این‌که به اعضای ناتو اطلاع دهد، نیروهای آمریکایی را به‌صورت ناگهانی از افغانستان خارج کرد.

رفتار رئیس‌جمهوری آمریکا با ایران و قطر بهتر از رفتار او با متحدان قدیمی واشینگتن از جمله پادشاهی عربی سعودی، اسرائیل، امارات و دیگر کشورها است.

در همین راستا، دولت بایدن برای کاهش نقش اسرائیل در مذاکرات پرونده هسته‌ای ایران، محل این مذاکرات را از وین به قطر تغییر داد.

بایدن در حالی‌که به‌دلیل تغییرات اقلیمی، چهره‌ای شیطانی از صنعت انرژی‌های فسیلی نشان داده و مدیران این حوزه را «سودجو» می‌خواند، از شرکت‌های نفتی آمریکایی خواسته است تا میزان تولید خود را افزایش دهند.

رئیس‌جمهوری آمریکا این حقیقت را نمی‌پذیرد که نرخ بالای تورم در این کشور، ناشی از سیاست‌های حزب دموکرات بوده بلکه در عوض، مسئولیت آن را متوجه «اوپک» می‌داند.

دموکرات‌های آمریکا نیز حاضر به درک این واقعیت نیستند که دوران گذار از نفت و گاز به انرژی سبز، بیش از 100 سال طول خواهد کشید.

برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران

جو بایدن در سفر خود به منطقه، اشاره‌ای به برنامه ایران برای ارسال تسلیحات هسته‌ای به شبه‌نظامیان وابسته به خود نکرد.

آمریکا و کشورهای اروپایی، برای رویارویی با برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران، جز اتکا به سازمان اطلاعاتی ملی اسرائیل موسوم به «موساد»، هیچ برنامه‌ دیگری ندارد.

موساد نیز با توانایی‌های محدود خود، در زمینه کاهش سرعت برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران، با اتخاذ سه‌روش متفاوت به موفقیت‌هایی رسیده است.

این سه‌روش عبارت‌اند از: باج‌گیری از مقامات ایرانی، پرداخت پول به آن‌ها و در نهایت به‌عنوان آخرین گزینه، اقدام به ترور.

ناتوی خاورمیانه یا همکاری نظامی؟

پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» با هدف مقابله با قدرت هسته‌ای شوروی علیه اروپا تشکیل شد.

در طول سال‌ها آشکار‌شده است که ناتو از یک‌استراتژی ثابت رنج‌ می‌برد.

این‌ نکته که ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی درباره حمله هسته‌ای شوروی تدوین شده است، به‌اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است.

هر کشوری برای رویارویی با تهدیدهای مختلف، نیازهای دفاعی متفاوتی دارد.

تهدیدی که متوجه نروژ و یا فنلاند است، با تهدیدی که علیه ترکیه وجود دارد، متفاوت است. بنابراین اتخاذ تصمیم دفاعی از سوی نروژ و یا فنلاند برای ترکیه و یا برعکس، اقدام درستی نیست. یا در مثالی دیگر، راهبردهای دفاعی برای کشوری مانند لتونی با استراتژی‌های دفاعی کشوری مانند پرتغال متفاوت است.

مقابله با رژیم ایران

راهبرد دفاعی در برابر تهدید ایران می‌باید ابعاد متفاوتی در خود داشته و شامل همکاری چندین کشور در زمینه مسائل دفاعی باشد.

این راهبرد دفاعی علیه ایران می‌باید پویا بوده و در صورت نیاز برای هر کشوری تغییر کند.

تهدید ایران علیه اسرائیل با تهدید ایران علیه سعودی از دو جنس متفاوت است. در همین زمینه خطری که از سوی ایران کویت را تهدید می‌کند، با خطری که عمان را تهدید می‌کند نیز متفاوت است.

حقوق بشر

هنگامی که موضوع حقوق بشر مطرح می‌شود، جو بایدن بسیار سلیقه‌ای رفتار کرده و تنها مسائلی را ذکر می‌کند که برای چپ‌های آمریکا و جناح‌هایی در حزب دموکرات این کشور مهم تلقی می‌شود.

تکلیف حق انسانی ساکنان منطقه برای رهایی از تهدیدهای ایران چه می‌شود؟

اظهارات بایدن در موضوع حقوق بشر، بیش از آنکه بیانگر تلاش واقعی او در این زمینه باشد، می‌بایست به عنوان یک اهرم سیاسی از سوی او درنظر گرفته شود.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم