.
.
.

چرا جو بایدن انتقادها علیه ایران را نادیده می‌گیرد؟

بابك اماميان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازشکاری جو بایدن در قبال رژیم ایران، بر این فرض استوار شده است که خطر ایران اتمی از تهدید روسیه کمتر است، اما از سوی دیگر، این رژیم بقای خود را در توسعه برنامه موشکی، گروه‌های شبه‌نظامی و تسلیحات اتمی می‌بیند.

این یک واقعیت پذیرفته شده است که دولت بایدن به‌جای پذیرش اشتباهات خود، به تعداد آن‌ها می‌افزاید.

دولت بایدن به مانند قطاری است که در مسیر منتهی به حادثه قرار دارد، اما به‌جای این‌که از سرعت خود کم کند، شتاب بیشتری می‌گیرد.

سیاست‌های اقتصادی، داخلی و خارجی بایدن رو به شکست هستند، اما او همچنان به اشتباهات خود در این زمینه‌ها می‌افزاید.

اشتباه دولت باراک اوباما در انعقاد توافق هسته‌ای سال 2015، موسوم به «برجام»، در این بود که فاسد بودن رژیم ایران را نادیده گرفت.

آن‌ها در سال 2015 انکار کردند که با یک رژیم فاسد سروکار دارند.

به عنوان نمونه، بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر مراکز هسته‌ای ایران، عمدتاً به 4 دوربین نظارتی ثابت محدود شد.

در حالی‌که اگر دولت اوباما در قبال مسئله‌ی بازرسی جدی بود، پیشنهاد آغاز به‌کار دفتر دائمی «سی‌آی‌ای» در تهران را مطرح می‌کرد.

بایدن نیز هم اکنون، با سوء‌مدیریت کامل در سیاست خارجی، علاوه بر تکرار اشتباهات قبلی، مرتکب اشتباهات جدیدی می‌شود.

نقش کلیدی ایران برای روسیه در جنگ اوکراین

ایران و حزب‌الله در حال جایگزینی نیروهای خود با سربازان روسی در سوریه هستند. این امر منجر به ایجاد حالتی از عدم تعادل شده و به احتمال زیاد، بحران پناهندگی جدیدی همانند سال 2014 در اروپا ایجاد خواهد کرد.

این امر نیز بدیهی است که درخواست لحظه آخر تهران در مذاکرات اتمی وین، تنها از این جهت بود که تا لحظه استقرار کامل نیروهای خود در سوریه، از آمریکا زمان بخرند.

در همین حال، کشورهای اروپایی مانند «جمهوری‌های موز فروش» رفتار کرده و با فقدان سیاست‌های مستقل، منتظر پاسخ آمریکا هستند.

غرض‌ورزی‌های بایدن علیه ترامپ، خود را بیشتر در چارچوب سیاست‌های خارجی آمریکا نشان می‌دهد:

دولت بایدن در اظهارات خود اقدامات ایران و چین را محکوم می‌کند، اما به‌رغم آن، به تهران اجازه می‌دهد تا نفت خود را به پکن بفروشد.

دولت کنونی ایالات متحده در حال بررسی طرح حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است و در موضوع حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، سکوت کامل در اختیار کرده است. از سویی در حال تهیه طرحی است که بر اساس آن، 80 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران را آزاد کند.

قابل توجه است که دولت بایدن تمایل دارد رژیم سیاسی در روسیه تغییر پیدا کند اما این تمایل را در قبال رژیم ایران ندارد.

گفتنی است دولت کنونی به تهران اجازه می‌دهد تا به جای انهدام سانتریفیوژهای خود، آن‌ها را ذخیره کنند و به‌جای برگزاری مذاکرات همه‌جانبه‌ای که قدرت‌های منطقه‌ای نیز در آن سهیم باشند، مذاکراتی تک‌بعدی با ایران در پیش گرفته است.

دولت بایدن همچنین برای خروج اورانیوم‌های غنی‌سازی شده ایران از این کشور، به روسیه وابسته است. در حالی که این اورانیوم‌ها می‌توانست تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خود ایران ذخیره شوند.

و در نهایت اینکه دولت بایدن از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران خودداری می‌کند.

اقتصاد ایران

واحد پولی ایران در چند روز گذشته، شاهد افت ارزش 10 درصدی بوده است. این کاهش قیمت، با درنظر گرفتن تورم بیش از 40 درصدی این کشور قابل انتظار بود. اگر دولت بایدن تحریم‌ها علیه ایران را کاهش نمی‌داد، افت ارزش ریال ایران به مراتب بیش از این بود.

دولت بایدن از ژانویه 2021، بدون این‌که منافع آمریکا و متحدان این کشور را درنظر بگیرد، از موضوع بقای رژیم ایران حمایت کرده است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم