.
.
.

خمینیسم‌زدایی در داخل رژیم ایران؛ ریزش پایگاه مذهبی خامنه‌ای

حمید عنایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

این روزها رسانه‌های رژیم ایران منعکس کننده جنگ بی‌رحمانه‌ای در داخل دایره قدرت تئوکراسی این کشور هستند. این جنگ بر سر آیت‌الله منتظری قائم مقام آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در سال 1988 است.

یک مقام اطلاعاتی رژیم ایران، که نام خود را فاش نمی‌کند در مصاحبه با خبرگزاری نیمه رسمی «مهر» در تاریخ 20 دسامبر 2021 گفته است «مواضع آقای منتظری تدریجاً به سمت حمایت از منافقین (واژه‌ای است که رژیم به مجاهدین دشمنان قسم خورده خود نسبت می‌دهد که بگویند آنان مسلمان نیستند) سوق پیدا می‌کرد. یعنی ابتدایش انتقاد از روش و چگونگی برخورد نظام با منافقین است و سال به سال غلظت حمایت از منافقین بیشتر می‌شود تا به سال 1988 می‌رسد که رسماً در دفاع از آنها جلوی امام و نظام می‌ایستد».

در سال 1988 به فتوای شوم خمینی بیش از سی هزار زندانی سیاسی که 90 درصد آنان از مجاهدین بودند در سراسر ایران قتل عام شدند.

همین مقام اطلاعاتی ناشناس که می‌خواهد چهره منتظری را در دایره قدرت خراب کند و بگوید که او نه طرفدار خمینی بلکه طرفدار مجاهدین بوده است از قول منتظری که خطاب به تنی چند از مقامات رژیم گفته بود «شما می‌روید در کوچه و خیابان این مردم حزب‌اللهی که مثلاً در مغازه‌شان عکس امام دارند یا ریش دارند را می‌کشید و ترور می‌کنید و این را می‌اندازید گردن منافقین که در نظر مردم منفور شوند و محملی بشود برای مشروعیت اعدام اینها». عملا ضمن افشای بخشی از ترورها و وحشت آفرینی‌های نیروهای اطلاعاتی رژیم، نشان می‌دهد که دشمنی خمینی با مجاهدین قبل از هر چیز یک دشمنی عقیدتی بوده است و نه سیاسی.

منتظری معتقد بود که مجاهدین یک سنخ فکر و عقیده (اسلامی) هستند که با کشتن از بین نمی‌روند و همین باعث شد که خمینی فرمان قتل عام آن‌ها را صادر کند و بگوید ریشه آنها را تا زنده هستم بکنید.

آیت الله خمینی در حکمی که عزل منتظری را از جانشینی خود اعلام می‌کند، می‌نویسد:‌ «روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال‌ها و از کانال آنها به منافقین می‏‌سپارید، و صلاحیت و مشروعیت رهبری آیندۀ نظام را از دست داده‌‏اید». و منتظری هم خمینی را ضد انقلاب توصیف کرده بود».

مطهری معاون سابق پارلمان (مجلس) در توییتر خود در دفاع از منتظری می‌نویسد:‌ «مهم‌ترین درسی که باید از آیت‌الله منتظری بیاموزیم این است که ایشان به‌خاطر دفاع از #حقوق_مردم یک مقام عالی را از دست داد و برای تثبیت قدرتی که برای او حاصل بود #حقیقت را کتمان نکرد.»

مخالفت منتظری از همان ابتدای سال 62 با خمینی بر سر حقوق بشر و شکنجه زندانیان و اعدام زنان باردار تا دخالت در کشورهای بیگانه بود. این مشی است که بعدا از جانب خامنه‌ای پی گرفته شد و تا به امروز ادامه دارد.

طی چند ماه گذشته محاکمه حمید نوری یکی ازعاملین قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در سوئد این موضوع را مجددا چه در داخل ایران و چه خارج ایران به موضوع روز تبدیل کرده است و جعبه سیاه این پدیده نآ آشنا برای جامعه بین المللی را باز کرد.

از این روست که در دایره قدرت جنگ بر سر قتل عام تبدیل شده است به جنگ بر سر دو خط مشی خمینی و خامنه‌ای از یک سو و مخالفین آنان از سوی دیگر. و آنهم در زمانه‌ای که اقتصاد ایران تقریبا فروپاشیده و تظاهرات صدها هزار نفر از معلمین و قیام اصفهان و خوزستان برای بی‌آبی و...و درجا زدن مذاکرات اتمی، رژیم را از هر جهت در بن بست قرار داده است.

روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی می‌نویسد زیر پوست جامعه خبرهایی وجود دارند که به‌شدت هشدار دهنده هستند. صبر مردم اندازه‌ای دارد که اگر به انتها برسد فاجعه ایجاد میکند. در جامعه بشدت دو قطبی شده ایران که به گفته قالیباف و بقیه در فقر و تنگدستی هستند، در دایره قدرت، بر سر استراتژی خامنه‌ای که سرنوشت رژیم را به سلاح اتمی گره زده و از طرف دیگر حاضر نیست با دست شستن از بمب اتمی و نفوذ منطقه ای، نفسی تازه به اقتصاد خفه شده ایران بدمد، اقتدار خامنه‌ای سخت به چالش گرفته شده است. و این از حوزه قم شروع و اکنون به سطوح پایین‌تر نیز رسیده است.

خامنه‌ای با ساختن بمب اتم که به‌گفته یک رسانه رژیم دو تریلیارد دلار زیان به اقتصاد ایران وارد کرده و صرف میلیاردها دلار برای توسعه موشکی و درست کردن شبکه میلیشیاها در سراسر منطقه باعث فقر هشتاد در صد مردم ایران شده است. جامعه ایران درحال حاضر به بشکه انفجای می‌ماند. که هردم ممکن است بسان سال 2019 منفجر شود. از این روست که خمینیسم‌زدایی در واقع مخالفت با یک استراتژی است که خمینی و خامنه‌ای 43 سال است پی گرفته‌اند.

اخیرا صافی گلپایگانی عالی ترین مرجع قم هم بشدت به این خط مشی خامنه‌ای حمله کرد و گفت که دولت باید با غرب تفاهم کند تا با برداشته شدن تحریم‌ها مردم از فقر و فاقه تا حدی نجات پیدا کنند.

دیر بازی است که خامنه‌ای پایگاه مذهبی خود را هم از دست داده است. به همین دلیل است که تنها راه بقای خود را تک پایه کردن حكومت، یعنی روی کار آوردن مطیع ترین افراد به خود در قدرت می‌داند. آوردن ابراهیم رییسی، رئیس جمهوری فعلی، و اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، از سرکوبگرترین عناصر حاکمیت تنها به همین منظور است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم