پروپاگاندا؛ اسلحه معیوب تهران

عبدالرحمان الراشد
عبدالرحمان الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اینکه تهران درباره پیروزی خود در مذاکرات وین تبلیغات زیادی را انداخته، اما وقایع موجود خلاف این امر را نشان می‌دهد.

مقامات تهران در تابستان 2015، از خوشحالی سر از پا نمی‌شناختند. تصویری از جواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران در آن زمان منتشر شد که او را در حالی که در بالکن هتل ایستاده بود و با لبخند نسخه‌ای از برجام را به‌دست داشت‌، نشان می‌داد.

از آن زمان تاکنون اتفاقات فراوانی رخ داده، که مهمترین آنها زیان‌های مالی عظیم و بی‌سابقه است. جمهوری اسلامی بیش از 120 میلیارد دلار از اموال ایران که زمان شاه به عنوان وجوه بلوکه شده و بهره آن از بانک‌های سوئیس و آمریکا گرفت اما تمام این مبالغ را قاسم سلیمانی، فرمانده پروژه نظامی ایران در خارج از کشور در نبردهای سوریه، لبنان و یمن برای ده‌ها هزار مزدور افغان، عراقی، لبنانی و غیره هزینه کرد.

سلیمانی پس از اتمام میلیاردها دلاری که در توافق هسته‌ای به دست آوردند، مجبور شد برای تامین مالی عملیات خود در سوریه و جاهای دیگر از عراقی‌ها اخاذی کند. ضرر و زیان‌های ایران به اینجا ختم نشد، دونالد ترامپ بلافاصله پس از روی کار آمدن جشن و شادی رژیم تهران را بهم ریخت و تحریم‌های سخت‌تری را حتی نسبت به قبل از توافق هسته‌ای علیه ایران اعمال کرد. طی مدت پنج سال، رژیم ایران بیش از دویست میلیارد دلار دیگر محروم شد، با این فرض که تهران بتواند تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد، اما فروش نفت ایران به یک چهارم کاهش یافت به طوری که تهران مجبور شد آن را از طریق راه‌های حمل و نقل گران قیمت به قیمت‌های پایین بفروشد.

مذاکره کنندگان ایرانی هم نتوانستند غرامت آن دوران را به‌عنوان شرط بازگشت به توافق جامع دریافت کنند. از سوی دیگر، تلاش‌های بین‌المللی برای وادار کردن ایران به توسیع چارچوب توافق و الزام تهران به توقف فعالیت‌های نظامی و خرابکارانه منطقه‌ای خود که در اصل بخشی از توافق قدیمی نبود بلکه خواست کشورهای منطقه بود، با شکست مواجه شد.

نتیجه می‌گیریم که صحبت ایران از پیروزی یک پروپاگاندا است. تبلیغات، سلاح مهمی است که رژیم تهران به آن تکیه کرد تا اینکه این تبلیغات که در واقع دروغ، جعلی و تصویر تخیلی از پیروزی است در ذهن بسیاری از مردم منطقه به عنوان واقعیت باقی مانده است. رژیم تهران طی 40 سال گذشته برای پیروانش در منطقه، خود را به عنوان نظام مردمی، پروژه‌ای عادلانه، کشوری دموکراتیک، دارای رهبریتی اسلامی و قلعه‌ای ضد استکبار آمریکا و آزادی‌بخش قدس و فلسطین معرفی کرده است.

این چهل و اندی سال‌ برای محک زدن این ادعاها کافی بود. اکنون می‌توان گفت رژیم ایران دسته‌های زیادی از مخاطبان منطقه‌ای خود را از دست داده است. جمهوری اسلامی با این تبلیغات توانسته بود، حمایت چپ‌های عرب، ناسیونالیست، ناصری‌ها و سوسیالیست‌ها و نیز اسلام گرایان جهان عرب را به خود جلب کند.

امروزه اکثر آنها ایران را تنها به‌عنوان کشوری فرقه‌ای افراطی با جاه طلبی‌های منطقه‌ای می‌بینند. همچنین تصویر خود را مقابل مخاطبان زیادی از اعراب معمولی که معتقد بودند رژیمی متعهد به دفاع از اهداف عادلانه‌ای مانند آرمان فلسطین است، از دست داد.

اولین شوکی که بر هواداران فریب خورده رژیم ایران وارد شد، حمایت آشکار تهران از شبه‌نظامیان فرقه‌گرایی است که مسئول قتل، ترور و کشتارها در لبنان و عراق و غیره بودند. سپس مشخص شد عوامل مورد حمایت ایران در برنامه‌ریزی و ترور رهبران لبنانی از جمله رفیق حریری شریک بودند. بزرگ‌ترین شوکی که چهره ایران را در برابر میلیون‌ها عرب آشکار کرد و به چهره‌ای منفور تبدیل کرد، نقش ایران در قتل‌عام سوری‌ها و دست داشتن در کشتار بیش از نیم میلیون نفر از مردم سوریه در جنگ مشمئز کننده بود.

خسارت‌های پایگاه مردمی رژیم تهران تنها به توده‌های دوردست‌ آن محدود نشد بلکه به گسترش شورش در جامعه شیعی عراق و لبنان که گمان می‌کرد وفاداری آنها به تهران تضمین شده است، گسترش یافت. به طوری که صدای نمادهای روشنفکری شیعه در لبنان، عراق و کشورهای خلیج علیه رژیم تهران و عواملش بلند شده است.

در عراق جنگ خیابانی نیروهای شیعه عراقی علیه گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در جریان است .

به همین ترتیب در لبنان، خانواده‌های هزاران مرد جوانی که در جنگ‌های ایران در سوریه و یمن کشته شده‌اند، متوجه می‌شوند که حزب‌الله و ایران با جان فرزندانشان معامله می‌کنند و معلوم شده که رژیم در میان خود مردم ایران به شدت منفور شده است.

رژیم ایران به‌رغم تنگنای مالی، حمایت مالی حزب‌الله لبنان، رساندن کمک‌ها، غرامت‌ و دیه‌ مالی دادن به این فرقه لبنانی‌ را متوقف نکرد و برای ارائه اجناس با تخفیف به آنها و متحدانش و خرید افرادی جدید در این کشور تلاش کرد.

رژیم ایران دیگر مانند گذشته، زرق و برق‌ها و توانایی‌های خود را نداشته و حتی با پایان یافتن تحریم‌های غرب، ادامه کار برای جمهوری اسلامی آسان نخواهد بود. قیام مردم ایران و دیگر مردم منطقه که دل خوشی از این رژیم ندارند، به‌زودی مقامات تهران را غافلگیر خواهد کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید