بحران اوکراین؛ تردید پوتین درباره توان غرب برای تحریم روسیه

بابك اماميان
بابك اماميان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ضعف دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در مذاکره با ایران، دشمنان آمریکا از جمله چین را جسورتر کرده است.

ولادیمر پوتین ممکن است اشغال اوکراین را یک فرصت مناسب برای بی‌ثبات‌کردن کشورهای عضو پیمان «ناتو» و در نهایت فرصتی برای تجزیه این پیمان بداند.

با توجه به هزینه بالای انرژی، تورم و اخلال در تجارت جهانی، اعمال تحریم‌ها علیه روسیه به‌احتمال زیاد به ایجاد بحران اقتصادی در اروپا منجر خواهد شد.

از سوی دیگر ریزش پناهجویان اوکراینی به دیگر کشورهای اروپا، می‌تواند در این کشورها ناآرامی اجتماعی ایجاد کند.

رکود اقتصادی و بحران پناهجویان به نفع نیروهای سیاسی افراط‌گرا در اروپا خواهد بود.

گروه‌های تند راست‌گرا و چپ‌گرا، ناتو را به دلیل دخالت در یک درگیری غیرضروری برای یک کشور غیرعضو، و در نتیجه ایجاد شرایط سخت اقتصادی و ناآرامی‌های اجتماعی مقصر خواهند دانست.

تندروها دولت بایدن را مسئول تبدیل یک مناقشه ارضی به یک درگیری ایدئولوژیک خواهند دانست.

در عین حال، روسیه از افراط‌گرایان به‌خصوص در انتخابات حمایت خواهد کرد.

در حال حاضر، بیشتر اعضای ناتو باهمدیگر متحد هستند اما این اتحاد ممکن است تحت فشارهای سیاسی داخلی، دستخوش تغییراتی شود.

پوتین می‌داند که او می‌تواند متحمل ضررهای اقتصادی شود اما این درباره رهبران آمریکا و اروپا متفاوت است. حکومت‌های استبدادی بهتر از حکومت‌های دموکراتیک می‌توانند فشار اقتصادی را مدیریت کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه شاید گمان می‌برد که غرب یک جنگ مرزی محدود در اوکراین را به ایجاد یک رکود جهانی ترجیح می‌دهد.

تاثیر اقتصادی تحریم‌ها در روسیه و اروپا

تحریم‌ها علیه ایران به کاهش تنش در منطقه و کمترین اخلال در اقتصاد جهانی منجر شد. اما این موضوع درباره روسیه متفاوت است. تحریم‌های هدف‌دار علیه روسیه، علاوه بر این کشور به اقتصاد کشورهای غربی هم آسیب خواهد زد. چرا که روسیه یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان انرژی برای اقتصاد جهانی است و حجم تجارت بین‌المللی این کشور حدود 900 میلیارد دلار است.

ارزش حجم تجارت بین‌المللی ایران بین 25 تا 50 میلیارد دلار برآورد شده است. بنابراین غیبت ایران از بازار، تقریبا تأثیری بر اقتصاد جهانی ندارد.

از سویی، حذف روسیه از بازار جهانی انرژی، باعث کمبود و نبود انرژی و همچنین افزایش قیمت‌ها خواهد شد و هرگونه محدودیت در زمینه عرضه انرژی می‌تواند منجر به افزایش قیمت نفت خام تا سقف 120 دلار برای هر بشکه شود.

نکته دیگر نرخ تورم در غرب است که حدود 6 درصد است. این عدد، سه برابر نرخ هدف یعنی دو درصد است و می‌تواند به هشت درصد و فراتر از آن نیز برسد. تقاضای زیادی در کشورهای غربی وجود دارد که نرخ بهره بانکی افزایش پیدا کند. می‌توان انتظار داشت که با توجه به افزایش نرخ تورم، تقاضا برای افزایش سود بهره بانکی نیز به 10 تا 12 درصد افزایش پیدا کند. اقتصاد کشورهای غربی توانایی عرضه بهره بانکی 10 تا 12 درصدی را نداشته بنابراین می‌توان یک رکود اقتصادی را پیش‌بینی کرد.

اهداف و فلسفه تحریم‌ها

اعمال تحریم‌ها یک راه‌حل جایگزین و فوری برای درگیری نظامی است. در عین حال این روش می‌تواند به ضعیف‌تر شدن دشمن نیز منجر شود تا اگر بعدها جنگی صورت بگیرد، تأثیر خود را نشان دهد.

تحریم‌ها نسبت به یک جنگ واقعی، آسیب‌های جانبی به‌مراتب کمتری به‌دنبال خواهد داشت.

با این وجود، برای این‌که تحریم‌ها مؤثر واقع گردد، می‌باید هدف‌دار بوده و با قدرت اجرا شود. همانگونه که در کمپین «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا شاهد بودیم.

از سوی دیگر بسیاری دیگر از تحریم‌ها نیز هستند که نمادین بوده و ضمانت اجرایی ندارند. بلکه تنها روی کاغذ نوشته شده‌اند.

محدودیت تحریم‌ها

تحریم‌ها بسیار کارآمد هستند اما از سوی دیگر محدودیت‌هایی نیز دارند. همانگونه که در پرونده تسلیحات هسته‌ای ایران ثابت شد.

شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ علیه ایران اعمال شد. این تحریم‌ها منجر به کاهش تنش در منطقه شد اما تغییری در پرونده تسلیحات اتمی ایران ایجاد نکرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید