آیا جنگ منطقه‌ای با ایران در حال وقوع است؟

طارق الحمید
طارق الحمید
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

این روزها با این پرسش در تمامی سطوح مواجه می‌شوید که آیا انتظار وقوع جنگی در سطح منطقه را دارید؟ حقیقت این است که ما درگیر جنگی عینی با ایران در سطح منطقه هستیم. مدتها قبل، من مقاله‌ای را در 22 ژوئن 2019 با عنوان «ما در حال جنگ با ایران هستیم»، نوشته بودم.
اکنون نیز بار دیگر تاکید دارم که بله ما در حال جنگ با ایران هستیم و این یک نظریه‌پردازی نیست بلکه ناشی از رصد واقعیت است.

بگذارید از آخرین رویدادها شروع کنیم. اخیرا ابوظبی پایتخت امارات، آماج حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی قرار گرفت. در یکی از این حملات، پایگاه نظامی الظفره هدف قرار گرفت که مکان استقرار 2 هزار سرباز آمریکایی است.
قبل از این حملات و پس از آنها نیز حوثی‌ها با پهپادها و موشک‌های بالستیک ساخت ایران، با برخورداری از آموزش و راه‌اندازی کارشناسان ایرانی و برخی از مربیان تروریست از حزب‌الله لبنان به خاک سعودی حملات ناکام بسیاری کردند که دستگاه اطلاعاتی سعودی، این آموزش‌ها را با صدا و تصویر فاش ساخت.
چند روز پیش نیز فرودگاه بین‌المللی بغداد، در نزدیکی پایگاه کمپ ویکتوری نیروی هوایی آمریکا، با چند موشک هدف قرار گرفت. این نخستین اقدام شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عراق نیست. پیش از این هم سوء قصدی را به جان مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با استفاده از پهپادهای ساخت ایران انجام داده بودند.
این موارد شامل همه رویدادها نمی‌شود. چند روز پیش نیز سخنگوی نظامی ارتش اردن از کشته شدن 27 قاچاقچی مواد مخدر خبر داد که سعی کرده بودند با عبور غیرقانونی از مرز با سوریه، مقادیری از ماده روان‌گردان آمفتامین را در اوج توفان برفی سحرگاهی به آن سوی مرز ببرند.
رویترز به نقل از مسئولان اردنی نوشت که گروه تروریستی حزب‌الله تحت حمایت ایران و عناصر مسلحی که کنترل جنوب سوریه را در دست دارند، مسئولیت افزایش روند قاچاق در این منطقه را بر عهده دارند.
این موارد، نتیجه و برآیند رخدادهای فوری ناشی از تروریسم ایران در منطقه، چه از خاک ایران یا از طریق بازوهای نیابتی آن در منطقه است.

عملیات تروریستی که امنیت ناوبری دریایی در آب‌های خلیج را هدف قرار دادند، نیز بخشی از همین رویدادهاست. به هر تقدیر اگر این اقدامات، جنگ نیست پس جنگ چگونه باید باشد؟!

به رغم اینکه کشورهای منطقه خاورمیانه چشم‌ به راه آسمانی باز برای تردد مسافران و سرازیر شدن کالاها بود اما عملا تبدیل به آسمانی باز برای جنگ‌های رژیم ایران علیه منطقه از طریق موشک‌های بالستیک و پهپادها شده است. آیا می توانیم بپرسیم که آیا ما در آستانه جنگی تازه در منطقه هستیم؟
پاسخ قطعی که چیز تازه‌ای هم نیست، این است که ما درگیر جنگی آشکار درسطح منطقه با ایران هستیم. پرسش باید این باشد که آیا این جنگ به سوی نبردی تعیین کننده پیش خواهد رفت؟

پاسخ این پرسش بستگی به موضع ملایم آمریکا در قبال ایران ندارد، موضعی که این کشور را به تداوم اقدامات تنش‌آفرینانه خود در منطقه تشویق می‌کند. پاسخ به این پرسش در گرو تصمیم اسرائیل است زیرا تل‌آویو اعلام کرده که نسبت یه توافق‌های احتمالی در مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین، پایبند نیست و تعهدی ندارد. این بدان معناست که اسرائیل، حق پاسخگویی خود را اعلام داشته و مدتی است که درگیر نبردی عملی و عینی با ایران است.
البته آنچه که اکنون در حال رخ دادن است، این است که اسرائیل بی سر و صدا، پروژه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده ولی ایران، اقدام به واکنش و پاسخگویی علیه کشورهای عربی ما می‌کند. به همین دلیل ما در انتظار جنگ سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده‌ای هستیم که مرزها را ترسیم می‌کند که قطعا تراژدیک خواهد بود اما این، گزینه و انتخاب ایران است و گزینه هیچ کشوری در منطقه نیست.
منبع: الشرق الاوسط
ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید