مذاکرات وین؛ عجله طرف غربی و خوشبینی ایران

اختلاف میان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا و انتقادات مکرر دولت بایدن از دولت ترامپ به علت خروج از برجام، بهانه به دست مقامات ایرانی داده تا توقعات خود را در مذاکرات وین افزایش دهند

مهدی جلالی تهرانی
مهدی جلالی تهرانی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مذاکرات هسته‌ای در وین در حالی پیش می‌رود که طرف‌های غربی مرتب بر کوتاه بودن زمان - «در حد چند هفته و نه چند ماه» - برای رسیدن به توافق تاکید می‌کنند. اما طرف ایرانی هیچ عجله‌ای از خود نشان نمی‌دهد و در عین حال از روند مذاکرات ابراز خوشبینی می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در چندین نوبت هشدار داده است که تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای با ایران فرصت باقی مانده است. او ضمن تاکید بر این که اگر مذاکرات شکست بخورد، آمریکا «گزینه‌های دیگری» را بررسی خواهد کرد در روز 23 دی گفت: «فرصت ما بسیار کم است، چرا که ایران هر روز به مرحله‌ای نزدیک می‌شود که در مدت زمان کوتاهی مواد شکاف‌پذیر کافی برای استفاده در سلاح هسته‌ای تولید کند».

ابراز نگرانی مقامات آمریکایی در حالی است که هیئت مذاکره‌ کننده ایرانی همواره بر خوشبینی خود به روند مذاکرات تاکید کرده و ابراز کرده که مشکلی با ادامه مذاکرات ندارد.

علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در دوره پیشین مذاکرات در دیماه تاکید کرد که به نتیجه گفت‌وگوهایی که درباره رفع تحریم‌ها در وین جریان دارد خوش‌بین است. او در پاسخ به این سوال که چقدر نسبت به نتیجه گفت‌وگوها خوش‌بین است گفت که اگر غیر از این بود، برای مذاکرات به وین سفر نمی‌کرد.

دلایل خوشبینی طرف ایرانی را می‌توان در توییت چهارشنبه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران جستجو کرد. او نوشت: «فروش نفت ایران و بازگشت پول آن به شرایط مناسب و غیر قابل بازگشتی رسیده است. نمی‌شود برای امتیازگیری، قول رفع تحریمی را داد که بی‌اثر شده است.»

با این وصف می‌توان نتیجه گرفت که ایران هم‌اکنون تحریم‌های نفتی را فیصله یافته می‌داند و می‌تواند در بازار نفت خود را بفروشد. به این ترتیب مسئله رفع تحریم‌ها و وضعیت ناگوار اقتصادی که حامیان حکومت آن را ناشی از تحریم‌ها معرفی می‌کنند، چندان برای مسئولان حکومت ایران یک ضرورت عاجل نیست و بهانه تلقی می‌شود.

از سوی دیگر اختلاف میان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا و انتقادات مکرر دولت بایدن از دولت ترامپ به علت خروج از برجام، بهانه دیگری به دست مقامات ایرانی داده تا توقعات خود را در مذاکرات وین افزایش دهند و خواهان تضمین برای احیای برجام در دولت‌های بعدی آمریکا باشند.

بلینکن امروز گفت: «ایران می‌خواهد آمریکا برای عدم خروج از برجام تضمین بدهد اما ما نمی‌توانیم در این رابطه تضمین بدهیم».

او در مصاحبه‌ تصویری با «کروکد مدیا» با انتقاد مکرر از دولت ترامپ و دفاع از سیاست‌های دولت بایدن گفت: «توافق برجام باعث شده بود برنامه هسته‌ای ایران تحت کنترل، نظارت و محدودیت قرار بگیرد تا اطمینان خاطر داشته باشیم اما در نتیجه خروج دولت قبلی از برجام ایران بهانه پیدا کرد تا از تعهدات برجامی خود عدول کرده و بسیاری از فعالیت‌های خطرناک هسته‌ای خود را از سرگیرد».

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید