دست‌آوردهای جدید در یمن

عبدالرحمان الراشد
عبدالرحمان الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شدت جنگ یمن در مأرب، شبوه و فرودگاه صنعا بالا گرفته و مواضعی چون الحدیده در پی تبدیل آن از سوی حوثی‌ها به پایگاهی برای تولید سلاح و فعالیت‌های نظامی، به اهداف احتمالی تازه‌ای بدل شده‌اند.

در نبردهای ده روز گذشته، حوثی‌ها در برخی از مناطق یا مراکز استقرارشان پا به فرار گذاشته و متحمل خسارت‌های جانی و تجهیزاتی هنگفتی در این دور از نبردها شدند.

شبه‌نظامیان حوثی مناطق مهمی را از دست دادند که از آغاز جنگ، تحت سیطره آنان بود. این شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عین حال از پیشروی به سوی شهر مأرب بازماندند در حالی که آن را از اوایل سال گذشته محاصره کرده و چشم به رسیدن به مناطق نفت‌خیزش دوخته بودند.
با فشاری شدیدی که از آسمان و زمین متوجه شبه‌نظامیان نیابتی ایران در یمن شده است، آنها فعالیت‌هایشان را به دریا انتقال داده و عناصر مسلح سوار بر قایق‌های حوثی‌، وارد عرشه کشتی اماراتی «روابی» در نزدیکی بندر الحدیده در آب‌های بین‌المللی شدند که تهدیدی تازه و خطرساز برای ناوبری دریایی در دریای سرخ بوده و ناقوس خطر را در سازمان ملل به صدا درآورد.

شماری از کشورها در موضعگیری‌هایشان، این دزدی دریایی را محکوم کرده و روایت حوثی‌ها با این مضمون که ربودن این کشتی، برای مصادره محموله‌های اسلحه بارگیری شده در آن بوده را ناکام گذاشت.
همزمان، پدافند ائتلاف، نمایش بزرگی را در آسمان اجرا کرده و زاغه‌های سلاح و مراکز پرتاب موشک و پهپاد و انبارهای مخفی آن‌ها را به مدت چند هفته زیر آتش گرفتند. این در حالی بود که بر شدت حملات شبه‌نظامیان حوثی در داخل خاک سعودی افزوده شد و صدها پهپاد و موشک‌های بالستیک پرتاب شدند که در آسمان، رهگیری و منهدم شده و نتوانستند به هیچ یک از مواضع سعودی هدف‌گیری شده، آسیبی وارد آورند.
علت برهم خوردن ناگهانی موازنه قوا در عرصه میدانی داخل یمن و مشخصا در شبوه، مارب و پیرامون آن چه بود؟

برخی از حوثی‌ها، ایران را به خاطر زیان‌های وارد بر خود نکوهش می‌کنند و آن را به روند چانه‌زنی‌های جاری در مذاکرات وین ربط می‌دهند که موفقیت در آن را مشروط به پایان دادن به مداخلات منطقه‌ای ایران کرده است.

جمعی نیز بر این باورند که بالا رفتن سطح نبردها در یمن، حاصل طبیعی پایان آرامشی است که کشورهای عضو ائتلاف عربی، متعهد به آن شده بودند اما پس از مخالفت حوثی‌ها با گفت‌وگو بر سر راه حل مسالمت‌آمیز، این آرامش پایان یافت. برداشت نزدیک‌تر به واقعیت این است که مردم یمن به همراه ائتلاف عربی، بهترین مراحل همکاری نظامی و اقدام مشترک را تجربه می‌کنند.

تیپ‌های العمالقه بدون برخورداری از پشتیبانی نیروی هوایی ائتلاف که تجهیزات و مراکز استقرار حوثی‌ها را در هم کوبید، قادر به بیرون راندن شبه‌نظامیان نیابتی ایران نبودند.

همچنین باید توجه داشت که بمباران هوایی، بدون حملات نیروی زمینی، برای بازپس‌گیری مناطق آزاد شده پس از فرار شبه‌نظامیان، کافی نبود.

حوثی‌ها به دنبال تفرقه سیاسی در یمن و آشفتگی قوای داخلی، موفق به اعمال کنترل بر نزدیک به یک سوم خاک یمن و نیمی از اهالی کشور شد. نبردهای اخیر به خوبی نشان داد که اقدام مشترک برای پیروزی در رویارویی‌ها، امری ضروری است.
ایران، یمن را به کارگاه بزرگی برای مونتاژ و تولید تسلیحات تبدیل کرد و ساز و برگ نظامی را از طریق بنادر خود با استفاده از قایق‌های کوچک قاچاق، به یمن از طریق بنادر الصلیف و الحدیده، انتقال می‌دهد.

محدوده جنگ چه بسا با افزایش فعالیت‌های ایران و حوثی‌ها در بعد قاچاق دریایی و دزدی دریایی، گسترش یابد. در این رابطه، ائتلاف عربی تهدید کرده است که «اجرای عملیات دزدی دریایی و ربایش شناورها در هریک از بنادر یمن، این بنادر را تبدیل به هدف نظامی قانونی و مشروع خواهد کرد ....و اقدام حوثی‌ها در ربودن کشتی (روابی)، نقض آشکار اصول قوانین بین‌المللی است».
می‌توانیم پیشرفت دولت قانونی یمن را، یک مرحله‌ جدید و نبرد مهم و پیروزمندانه در مسیر طولانی آزادسازی یمن در نظر بگیریم.

این پیروزی در واقع پاسخی است به اخیر در مورد پشت‌کردن ائتلاف عربی به یمن و کمبود امدادرسانی و مهمات از سوی ائتلاف و همچنین بر سر اختلافات میان نیروهای یمن بود.
نیروهای یمن، دولت قانونی و تیپ‌های «العمالقه» و دیگر مولفه‌ها در راستای تحقق دومین هدف به سوی استان البیضا وهمچنین مأرب در حرکت هستند.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید