رژیم اسلامی مثل موریانه به جان «دولت - ملت» ایران افتاده است

دکتر مجید محمدی
دکتر مجید محمدی - دبی - العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

برای نشان دادن روند اضمحلال دولت - ملت در ایران لازم نیست راه دوری برویم. به چند مثال ساده برای گستردگی و عمق این روند اکتفا می‌کنم:

- ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج صرفا به دلیل داشتن تابعیت ایرانی از رفتن به زادگاه یا میهن اول خود ابا دارند چون امکان دارد در فرودگاه آنها را بازداشت کرده و سال‌ها در زندان نگاه دارند تا روزی آنها را با تروریست‌های جمهوری اسلامی معاوضه یا در ازای باجگیری رها کنند. هیچ ایرانی در خارج کشور انتظار ندارد که دولت ایران در شرایط دشوار از وی و حقوق وی دفاع کند. سفارتخانه‌های ایران در خارج کشور محل جاسوسی از ایرانیان مقیم خارج کشور، فراهم آوردن تدارکات برای عملیات تروریستی و برگزاری مراسم مذهبی برای شیعیان افغانی و پاکستانی و عراقی و هندی و لبنانی هستند. دولت ایران به جای دفاع از حقوق شهروندان ایرانی به گروگانگیر و راهزن تبدیل شده است.

- شهروندان عراقی و لبنانی و یمنی و سوری بیش از شهروندان ایرانی «غیر خودی» از منابع کشور ایران برخوردار می‌شوند. تنها امتیازی که شهروندان ایرانی غیر خودی فعلا دارند سوبسید اندکی بر روی نان، روغن، و داروست که آنها نیز قرار است به زودی حذف شوند. گذرنامه‌ی ایرانی به پشیزی نمی‌ارزد. اما شیعیان عراقی و لبنانی و تازه- شیعیان یمنی و سوری از کشتی‌های بنزین و نفت مجانی، پهپاد‌های چینی و موشک‌های کره‌ای و سلاح‌های سنگین روسی خریده شده توسط جمهوری اسلامی به علاوه حقوق ثابت ماهی پانصد دلار برای رده‌های پایین تا بیمه‌ی کامل منزل و اثاثیه (در صورت حمله‌ی اسرائیل و عربستان) و بیمه‌ی بهداشت و درمان و حقوق بنیاد شهید و خدمات شهرداری تهران و همه‌ی دستگاه‌ها در ایام اربعین و غیر اربعین برخوردارند. هزینه‌ی جهیزیه و ازدواج موقت اعضای حزب الله لبنان نیز توسط ایران پرداخت می‌شود.

- ساختار نظامی ایران دفاع از شهروندان ایرانی نیست- که اگر بود، شهروندان را آموزش نظامی داده و برای آنها پناهگاه‌های امن می‌ساختند- بلکه حمله به دیگر کشورهاست. رژیم همانند حماس از سپر شهروندان برای حفاظت مقامات استفاده می‌کند. در روزهایی که علی خامنه‌ای تحت هشدار حمله‌ی نظامی ترامپ به تاسیسات دستگاه رهبری بود (پس از حذف سلیمانی) مدام وفاداران به وی را به بیت می‌آوردند تا امریکا از حمله‌ی احتمالی به بیت اجتناب کند.

- جمهوری اسلامی برای زنده نگاه داشتن و پیشبرد پروژه‌ی امپریالیسم شیعی ضروری می‌داند که با تمدن غربی از سر جنگ و تهدید و تنفر برآید. در این شرایط «نظام» به یارگیری بین المللی نیازمند است (نگاه به شرق) تا از تهدیدها بکاهد و برای همین امر از کیسه‌ی منابع دولت - ملت مثل منابع دریاها و معدن و انرژی هزینه می‌کند. قراردادهای 20 و 25 ساله با روسیه و چین هیچ نسبتی با منافع دولت- ملت ایران ندارند. صید ترال در آبهای جنوب و تسلط بر درآمدهای نفتی به چینی‌ها واگذار شده و در شمال منابع گازی خزر بدون اجازه‌‌ی پوتین قابل استخراج نیست.

- در طی 43 سال گذشته نه تنها بر منابع طبیعی و انسانی کشور سرمایه گذاری نشده بلکه این منابع اتلاف (منابع آب و جنگل و معدن و انرژی) شده، به تاراج رفته و از کشور فراری داده شده است. تنها در سه سال اخیر 300 هزار نیروی دانشگاهی و بیش از 4000 پزشک از ایران رفته‌اند و دهها میلیارد دلار نیز از کشور خارج شده است. وضعیت مدارس و دانشگاه‌های کشور هیچ گاه تا این حد به حضیض ذلت و ابتذال حرفه‌ای کشانده نشده بود. تنها به فهرست هیئت امنای دانشگاه تهران نگاه کنید.

سه روش فرسوده سازی دولت-ملت ایران

دولت - ملت در دنیای مدرن سه بعد دارد: ملت با همه‌ی آیین‌ها، زبان‌ها، سنت‌ها و منابع انسانی در یک حیطه‌ی سرزمینی خاص، دولت/حکومت با قوانین و سیاست‌ها و نهادهایی که اهداف و ماموریت‌های خاص برای خدمت به تک تک شهروندان دارند، و ملت- دولت با مرزها، ابزارها و منابع طبیعی که قراراست تامین کننده‌ی منافع و امنیت ملی آن حیطه‌ی سرزمینی از طریق سازوکارهای دولت باشند. این سه وجه در تقابل با گفتمان امت-امام و ولایت فقیه به عنوان نائب امام زمان قرار داشته و برای رژیم تنها ابزاری برای پیشبرد پروژه‌ی امپریالیسم شیعی بوده‌اند. بدین لحاظ هر سه وجه مورد سوءاستفاده واقع شده و در دوران رژیم جمهوری اسلامی در حال اضمحلال بوده‌اند.

تقلیل دولت و نهادهای آن به حیوانات دست آموز سپاه و روحانیت حکومتی. رژیم جمهوری اسلامی دیوانسالاری مذهبی و دولتی و نظامی ایران را به زائده‌های روحانیت حکومتی و سپاه تبدیل کرده است. ایران امروز فاقد ارتش ملی، نهادهای دینی مستقل، نهادهای سیاسی ملی و اصولا یک گفتمان و هویت ملی است. به همین دلیل ایرانیان خارج کشور غیر از نوروز و چهارشنبه سوری و جشن مهرگان و فردوسی و حافظ (همه تا قرن هفتم هجری) و زبان فارسی آلوده به تبلیغات سیاسی و مذهبی چیزی به عنوان هویت ملی ندارند. گزینش ایدئولوژیک، توزیع عناوین (ژنرال، قاضی، استاد دانشگاه، نماینده، وزیر و دکتر) میان طلاب و بسیجیان و پاسداران، و سرکوب مداوم غیر آنها از خانه تا مدرسه و محیط کار چیزی به اسم ملت- دولت باقی نگذاشته است. اکثریت شهروندان چنین دولتی را از خود نمی‌دانند.

تقلیل ملت به خودی‌ها. وقتی رهبران جمهوری اسلامی از مردم ایران سخن می‌گویند کسانی را مد نظر دارند که در نماز جمعه‌ها شرکت می‌کنند و در نهادهای «انقلابی-جهادی» مشغول به کار هستند. منابع ثروت، قدرت و منزلت کشور به همین افراد تعلق دارند. اعضای گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به اندازه‌ی همین بسیجیان و مدیران امتیازاتی دریافت می‌کنند. در واقع شهروندان نظام همانا روحانیت شیعه و پاسداران وبسیجیان، اعضای حزب الله لبنان، حوثی‌ها، حشد الشعبی و لشکرهای فاطمیون و زینبیون هستند. اینها بیشترین دسترسی را به مقامات دارند و بیشترین امتیازات را از منابع کشور به دست می‌آورند. سری به مساجد و تاسیسات دینی و آموزشی- تبلیغاتی ساخته شده توسط جمهوری اسلامی در سراسر دنیا بزنید. ایرانیان از اینها منتفع نمی‌شوند. اینها هیچ نسبتی با دولت - ملت ایران ندارند.

در مقابل این تقلیلگرایی، غیر خودی‌ها از دی 1396 در بیش از صد شهر تا آبان 1400 در اصفهان و شهرکرد با تظاهرات و اعتصابات خود نشان داده‌اند که حکومت و نهادهای آن را ننگ ایران و ایرانیان می‌دانند و اصولا آنها را در چارچوب ملت-دولت ایران نمی‌بینند.

تقلیل دولت-ملت به ابزار یک گروه تروریستی و راهزنی بین المللی. در سطح بین المللی همه‌ی نهادهای دیپلماتیک و ظرفیت‌های ایران در اختیار سه برنامه‌ی هسته‌ای- موشکی ، گسترش طلبی، و تروریستی جمهوری قرار گرفته است. نیروهای نظامی رژیم نیز به آدم ربایی و دزدی دریایی و گروگان گیری مشغولند. امروز مرزی میان سفیر و تدارکاتچی ربودن و ترور ایرانیان خارج کشور باقی نمانده است. «ایران» در صحنه‌ی بین المللی ربطی با شهروندان ایرانی غیر خودی ندارد. البته این موضوع هنوز توسط رسانه‌های غربی درک نشده است. آنها همانند حکومت، ایران را به رژیم اسلامی و پایگاه کوچک اجتماعی‌اش تقلیل می‌دهند.

فرایند خود- نابود سازی

این فرسوده سازی تا ابد نمی‌تواند ادامه پیدا کند. رژیمی که با اتکا به منابع دولت-ملت ایران به آتش افروزی در منطقه و دنیا اشتغال دارد و در داخل نیز قشر حاکم منابع موجود را غارت می‌کند با ضعیف شدن دولت- ملت ایران سکوهای پرتاب و منابع حساب‌های بانکی خود را فرسوده ساخته و بیش از این فرسوده خواهد ساخت. منابع هیچ کشوری بی انتها نیست و تا کنون آنچه هزینه شده به سرمایه گذاری‌های دوران پهلوی بر زیر ساخت‌ها و منابع موجود از میلیون‌ها سال قبل اتکا داشته است. جمهوری اسلامی مثل اشغالگران تنها منابع کشور را تاراج کرده است.

نکته‌ای که در همه‌ی برنامه‌های تبلیغاتی رژیم به چشم می‌خورد آن است که رژیم ادعا دارد بدون «جمهوری اسلامی» ایرانی باقی نخواهد ماند. فراتر از این که ایران برای قرن‌ها بدون جمهوری اسلامی وجود داشته، این کشور با وجود جمهوری اسلامی دارد هویت «دولت- ملتی» خود را از دست می‌دهد و هرچه طول عمر این رژیم افزایش یابد دولت- ملت ایران بیشتر فرسوده و از درون تهی می‌شود. دستگاه تبلیغاتی رژیم قیف استدلال را کاملا وارونه کرده و دزد گله را به جای شبان جا می‌زند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید