طرح رفاه سعودی برای مقابله با افراط‌گرایی

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فعالیت‌های «جشنواره ریاض»که از روز 20 اکتبر با شرکت ده‌ها هزار تن از جوانان، در ریاض گشایش یافت، مورد استقبال گسترده شهروندان سعودی‌ و گردشگران قرار گرفت.
شمار بازدیدکنندگان این جشنواره عظیم، تنها در یک ماه به حدود 30 میلیون نفر رسید، رقمی که حاکی از حضور گسترده مردم بوده و گواه آن است که جامعه سعودی، مشتاق لذت بردن از زندگی و آزمودن تازه‌ها و تجارب تازه‌ای است که در گذشته، به دلیل سیطره جریان تندرو، در دسترس نبود.

ولیعهد سعودی اعلام کرده بود که هرگز نخواهیم گذاشت جریانات افراط‌گرا زندگی شهروندان را به تباهی بکشند. او با صراحت گفته بود «آن‌ها را فورا نابود خواهیم کرد.»
سرگرمی، موسیقی، هنر و فعالیت‌های فرهنگی برای دختران و جوانان سعودی، اموری نبودند که در دسترس باشند، اگرچه حق طبیعی آنها بود، اما «تندروهای» مذهبی که چندین نهاد را تحت سیطره خود داشتند، در کار ترساندن و هراساندن مردم بودند. این تندروها بودند که جوانان را از زندگی به شیوه‌ای نو، باز داشته و در تلاش بودند تا الگوی زندگی ملال آور و نخ‌نما را تعمیم بخشند. آن‌ها از سیره «سلف صالح» فقط یک الگو را برگرفته و بر این باروند که هرکسی، خلاف این شیوه زندگی را در پیش بگیرد، انسانی فاسق و بدعت‌گذار است. به همین دلیل هم شدیدترین گفتمان‌های تحریک‌‌آمیز را علیه چنین شخصی به راه می‌انداختند، تا جایی که بعضا به سر حد تکفیر و تعرض فیزیکی هم می‌رسید.
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، نگرش و چشم‌اندازی مدرن برای کشور دارد که همان «چشم انداز سعودی 2030» است که در صدد تنوع بخشی به منابع درآمد کشور، تقویت اقتصاد و مدرنیزه سازی جامعه است. این برنامه اگر چه مبتنی بر توسعه اقتصادی و اداری است اما در عین حال، دست‌اندرکار وظیفه‌ای بسیار حساس است که همان ایجاد تحول درفرهنگ دینی عامه، کاهش نفوذ روحانیون در امور عمومی و محدود کردن نقش آن‌ها به حوزه‌های فقهی و مسائل مربوط نماز، روزه و به صورت کلی، حوزه عبادات است.
«چشم انداز 2030»، خواستار دولتی «مدنی» است نه «مذهبی» و هدف آن، جلوگیری از مقابله «افراط گرایان» با روند رشد، اصلاحات و توسعه جامعه است.
سیاست‌های جدید سعودی، برای زنان و نسل جدید، فرصت‌های زیادی ایجاد کرده است. فرصت‌هایی که روحانیون تندرو در برابر آن ایستاده‌اند. بنابراین، باید اقدامی روشن و صریحی در راستای کاهش تأثیر منفی واعظانی صورت بگیرد که سخنان تحریک‌آمیز و نفرت‌انگیز را نشر داده و زنان، اقلیت‌ها و پیروان ادیان و مذاهب گوناگون را از اعمال حقوق خویش، منع می‌کنند.

بنابراین، یکی از مهم‌ترین ابزارهای تغییر که فرآیند روشنگری و توسعه را در جامعه سعودی، عملی می‌سازد، جشنواره‌‌های سرگرمی است که برجسته‌ترین آن‌ها، جشنواره ریاض است که شامل موسیقی، تئاتر، هنرهای سنتی، رستوران‌های مدرن، نقاشی، بازی‌ها، نمایشگاه‌های خودرو و کلکسیون‌های قیمتی و ده‌ها رویداد دیگر است که عموم مردم از آن بازدید کرده و در این تجربه، شادی و غنای معرفتی زیادی را می‌یابند.
جشنواره ریاض چیزی فراتر از کنسرت‌های «موسیقی» است که «افراطی‌ها» به آن اعتراض دارند. این یک مرحله مهم آزمایش افکار نوگرایانه است که سعودی از طریق آن، الگوی جدیدی ارائه می‌دهد و آن حق داشتن یک زندگی نرمال، بدون هرگونه وصایت از سوی روحانیون است. البته برنامه بازپروری روحانیون نیز در جریان است تا گفتمان آن‌ها از سعه صدر بیشتری برخوردار شده و به روزتر باشد و نقششان محدود به تبلیغ مذهبی میانه‌روانه و مداراجویانه، به دور از اجبار و خشونت یا وصایت بر مردم باشد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید