خبری مسرت‌بخش در سعودی

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبر اعطای تابعیت سعودی به برخی نخبگان از جمله مهمترین اخباری بود که به تازگی خواندیم. اهمیت صدور این فرمان را در سه دلیل می‌توان خلاصه کرد.
1-این تصمیم قادر به جذب استعدادها بوده و بازتاب مثبتی بر جامعه و آینده آن خواهد داشت. جذب استعدادهای درخشان از جمله عللی بوده که در موفقیت کشورهای بزرگ، نقش ایفا کرده است. کافی است به یاد آوریم که آمریکا چگونه از اعطای تابعیت به شخصیت‌های برجسته برای حمایت از جایگاه جهانی خود، بهره برد.
مثال‌های فراوانی وجود دارد: 8 درصد پزشکان آمریکا، هندی تبار هستند. 5 شرکت فناوری در «سیلیکون ولی» نیز به دست هندی تبارها بنیان نهاده شده‌اند. مهاجران در آمریکا سالانه نزدیک به 25 درصد شرکت‌ها را تاسیس کرده و یک سوم آمریکایی‌های برنده جایزه نوبل، از خانوده های مهاجر هستند که تابعیت خود را بعد از مهاجرت گرفته‌اند. نقش ایفا شده از سوی عرب‌های مهاجر در آمریکا را نیز نباید از یاد برد. به خاطر داشته باشیم که استیو جابز، پسر یک مهاجر سوری است.
2-این تصمیم، تنوع فرهنگی و اجتماعی کشور را افزایش می‌دهد. چنین تنوعی است که ویژگی جوامع موفق است که در بر دارنده طیف‌هایی با دیدگاه‌ها و سمت‌گیریهای گوناگون هستند که هویت ملی، عامل وحدت آن‌هاست ولی تنوع و چندگونگی آن‌ها بر غنای جامعه در سطوح متعدد می‌افزاید. فراموش نکنیم که ما در جهانی باز و به هم پیوسته زندگی می‌کنیم. این حقیقت، موید پذیرش این ایده‌ است که متعلق به همین جهانی است که ما در آن زندگی می کنیم نه دنیای چند پاره و به دور از هم گذشته.
3-این تصمیم از شدت فراخوان‌های متعصبانه می‌کاهد که خواستار بستن کامل درهای کشور یا گرایشات نژادپرستانه خطرسازی هستند که هم‌اکنون، منطقه را درمعرض تاخت و تاز خود قرار داده‌اند. دعوت به بستن درهای کشور، باعث دور نگاه داشتن جامعه از درهم کنش با دیگر جوامع شده و آن را از روندی ضروری برای وارد ساختن عناصر کارساز به بافت خویش، محروم می‌سازد که باعث افزایش نشاط آن می‌شوند. فراخوان‌های نژادپرستانه، مبتنی بر تنفرمحض بوده و مردم را بر اساس امری کاملا تصادفی(تولد در مکانی خاص با ملیتی خاص) تقسیم کرده و حالتی از پارانویا و جنون شکاکانه را در درون جامعه به وجود می‌آورد. بیگانه هراسی، حالتی بیمار گونه‌ است که کاراکترهایی خلق می‌کند که به دنبال بسیج، تحریک و پاره پاره کردن جوامع در صورت عدم مقابله با آن‌ها هستند. تصمیم به اعطای تابعیت، حامل این پیام واقعی اخلاق مدار و انساندوستانه آشکار است که انسان بر اساس ارزش‌هایش سنجیده می‌شود و نه شکل ظاهری و نژاد.
اهمیت این تصمیم، صرفا در پیوند با سعودی نیست بلکه دامنه‌ای فراتر دارد چرا که حامل پیام درست اخلاق مدارانه به بیرون از سعودی برای کشورها و ملت‌هاست. پیام پذیرش، برخورد باز و ارتباط در منطقه عربی که تقسیم شده و سرشار از دعوت به تحریک و چند دستگی و جدایی است.
افزایش غنای جامعه، وارد ساختن عنصر تنوع انسانی و مهار نژادستی، بی شک از نشانه‌های جامعه‌ای قدرتمند، سالم و دارای سعه صدر است که چشم به آینده دارد، بر خلاف جوامع ترسناک سرشار از حس انتقام‌جویی و سیر به قهقرا که در نهایت، باورمندان به خود را به ورطه نابودی، رهنمون خواهند شد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم