واکنش کاربران سعودی‬ در خصوص دروازه‌بان تیم ملی زنان ایران

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حمله به زهره کودایی، دروازه‌بان تیم ملی زنان ایران، در شبکه‌های اجتماعی، کارزاری به دور از اخلاق و ارزش‌های انسانی بود و بازتاب دهنده نگاه کلیشه‌ای تحقیرآمیز علیه زنان که برخواسته از سنت‬ و فرهنگ‬ مرد‬سالارانه‬ است و جایگاه زن را به درجه «ابزار جنسی» کاهش می‬‌دهد.

این حمله اهمیت پرسش مجدد چگونگی تغییر نگاه تحقیرآمیز نسبت به زنان و اقلیت‌‬ها در جامعه اسلامی را برجسته می‌کند. همچنین این سوال را برجسته می‌کند که چگونه می‌توان فرهنگی مبتنی بر احترام به حقوق بشر و نفی تبعیض جنسیتی، نژادی یا مذهبی ایجاد کنیم؟‬‬‬

عبدالرحمن اللاحم، وکیل مشهور سعودی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دیروز گزارشی قلدرمآبانه از دروازه‌‬بان تیم ملی زنان ایران به همراه ‬عکسی از وی را باز نشر کردم. اکنون از اینکه در این کارزار قلدری پست شرکت کردم. می‌توانم تصور کنم که اگر این خانم این بازنشر را ببیند چقدر برایش آزاردهنده است‬‬. من فقط برای خنداندن دیگران به یک انسان آزار رساندم! ما انسان‬ها چقدر وحشی هستیم. بابت بازنشر تهوع‬‌آور دیروزم عذرخواهی میکنم».

این شجاعت در اعتراف به«اشتباه» از طرف شخصیتی که مدت‌ها حامی اصلاحات و تلاش‌های روشنگری در سعودی و همچنین مدافع حقوق‬ بشر و آزادی بیان بود، مدیر سابق شبکه العربیه عبدالرحمن الراشد را برانگیخت تا توئیت عذرخواهی اللاحم را بازنشر کند که خود نشان‌دهنده موضعگیری ضد نژادپرستانه الراشد علیه بازیکن تیم ملی زنان ایران است.

الراشد که یکی از مهمترین ستون‌نویسان جهان عرب به‬‌شمار می‌‬رود، قبلا در مقاله‬‌ای در روزنامه «الشرق الاوسط» در ژوئن 2020 با عنوان «نبرد انسان علیه نژادپرستی» نوشته بود: «سخت‬‌ترین آزمون برای انسان متمدن، هم‌زیستی با هم‌نوع خود است. حتی پس از گذشت قرن‌‬ها از دوره ترویج ارزش‌های والا، هنوز هم نژادپرستی ناعادلانه در انسان‌ها نهفته است. علم، تکامل، دینداری و قوانین هم نتوانسته بشر را از شر انگیزه‌های پلید و وحشیانه رها کند. جوامع پیشرفته و ثروتمند نیز در رهایی از این بیماری‬‌های مزمن اجتماعی تا به امروز از جوامع توسعه‌نیافته پیشی نگرفته‌اند».

بنابراین، نژادپرستی صرفاً یک موضع‌گیری شخصی نیست، بلکه رویکرد حذف دیگری است که منحصر به یک فرهنگ‌، نژاد یا سنت هم نیست و افراد و گروه‌های مختلف جهت اثبات برتری خویش و تحقیر دیگران در دام آن می‌افتند.

در خصوص حمله به زهره کودایی دوازه‌‎بان تیم ملی زنان ایران، شاهد یک نژادپرستی مضاعف بودیم که هم جنسیت و هم ملیتش را هدف قرار داد. بسیاری از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی سعی در محور قرار دادن ابعاد فرقه‌‬گرایانه، سیاسی و قومیتی داشت که بر دوگانه‌های «عرب-فارس» و «سنی-شیعه» متکی بود. ادامه این‌گونه صف‌بندی‌های تفرقه‌آمیز در فرهنگ عامه منجر به ترویج نفرت بیشتری خواهد شد.

نزاع میان رژیم جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عربی منطقه، یک نزاع سیاسی - امنیتی است نه مذهبی – قومی؛ لذا تبدیل آن به یک جنگ مذهبی بسیار خطرناک‬ است.
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در یک مصاحبه تلویزیونی در آوریل 2021، به صراحت گفت:«ايران كشورى همسايه است و می‌خواهیم روابط خوبی با آن ايران داشته باشیم. مشکل ما با رفتار منفى ايران، برنامه هسته‌ای آن و حمایتش از شبه‌نظامیان است.»

بنابراین، رهبری سیاسی سعودی دیدگاه مشخصی دارد که مبتنی بر رد هرگونه گفتمان نژادپرستانه، فرقه‌‬گریانه یا تحریک‌‬آمیز است. تنش ریاض با تهران در رفتار سیاسی و نظامی-امنیتی جمهوری اسلامی است، به این معنی که این مشکل یک نزاع مذهبی نیست و هر زمان که رفتار «منفی» ایران تغییر کند، سعودی نیز با تغییرات واقعی در سیاست خارجی ایران تعامل خواهد کرد. با این حال این مساله به چگونگی تحولات پیش‌رو بستگی دارد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size