تامین مالی؛ شاهرگ گروه‌های بنیادگرا

عبدالله بن بجاد العتیبی
عبدالله بن بجاد العتیبی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تامین مالی گروه‌های بنیادگرا، یکی از مهمترین مسائلی است که مورد توجه کشورها، دولت‌ها و جوامع قرار می‌گیرد چرا که این موضوع، ضامن تداوم بقای این گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی و توانایی «سازمان‌دهی»، «عضوگیری» و «عملیاتی» آنها است. بدون داشتن منابع مالی، شرارت این گروه‌ها کاهش یافته و حضور و تاثیرگذاری آن‌ها به شدت تضعیف خواهد شد.
وزارت اوقاف مصر هفته گذشته، از ممنوعیت دریافت کمک‌های مالی در مساجد و برچیدن تمامی صندوق‌های ویژه جمع‌آوری این کمک‌ها خبر داد و اعلام کرد کسانی که به این گونه اقدامات دست بزنند در معرض بازخواست قانونی و تدابیر انضباطی قرار خواهند گرفت. این اقدام گامی بلند در راستای درست است. مردم و دولت مصر، ضربات دردناکی از این گروه‌های بنیادگرا خورده‌اند و به‌رغم پیروزی‌های انکارناپذیر، همچنان نبردی طولانی با این گروه‌ها را پیش‌رو دارند.
آنچه به عنوان «کمک‌ مالی»، «اعمال خیریه» و «جمع‌آوری پول» عنوان می‌شود، منابع فوق العاده مهمی برای پشتیبانی از گروه‌های بنیادگرا است. به همین علت، تمامی رهبران«اخوان المسلمین» و به طور کلی گروه‌های اسلام سیاسی، به تئوریزه کردن این موضوع پرداخته‌اند. این گروه‌ها به خوبی آگاهند که منابع مالی شاهرگ حیاتی آنها است و ساده ترین راه جمع‌آوری آن، استفاده از احساسات مسلمانان در قبال رویدادهای جاری در سطح جهان و انباشتن پول در خدمت به این سازمان‌ها و گروه‌ها است.
در اسلام به طور کلی اعمال خیریه و کمک به مستمندان تشویق شده است. برآورده کردن نیاز محتاجین، به کرات در متون دینی ذکر شده و اعمال خیریه از جمله اعمالی قلمداد شده که باعث تقرب به خداوند بوده و ضامن همبستگی اجتماعی است.

اعمال خیریه، اشکال مختلف و متنوعی دارد که بسیار فراتر از نیاز جامعه است. گروه‌های بنیادگرا که همواره تخریب چهره اسلام نقش داشتند از آن به مثابه ابزاری برای دستیابی به «قدرت» استفاده کرده‌اند. آنان هیچ فرصتی را برای سوءاستفاده از تمامی اصول اخلاقی و انسانی در راستای خدمت به برنامه‌های خود از دست نمی‌دهند. برنامه‌هایی که در بر دارنده هیچ ارزش اخلاقی یا بشردوستانه‌ای نیست.
جمع‌آوری پول و ابداع روش‌های عجیب و غریب برای این کار، یکی از مهمترین عناصر موفقیت یا شکست این سازمان‌ها در سراسر جهان است. گروه‌های اسلام سیاسی و تشکل‌های تروریستی در ایده‌پردازی و روش‌های جمع‌آوری پول، مهارت زیادی از خود نشان دادند. تمامی پول‌هایی که به نام «فلسطین»، «افغانستان»، «چچن» و یا تحت عناوین «کفالت ایتام»، «اطعام روزه‌داران» و دیگر عناوین با ارزش اخلاقی، جمع آوری می‌شوند، همه روانه جیب گروه‌ها و سازمان‌ها می‌شوند و نه کسانی که حقیقتا نیاز به این کمک‌ها دارند. نمونه‌های متعدد و بی‌شماری در این رابطه در کلیه کشورهایی که این گروه‌ها در آن‌ها فعالیت داشته‌اند را می‌توان نام برد.
این گروه‌ها در تمامی کشورهای کانون فعالیت خود، آشکارا برای کنترل «روند آموزشی» و «انجمن‌های خیریه» تلاش کرده و مکانیزم‌های فعالیت خود را به روز رسانی کرده‌اند. مهم‌ترین نکته برای آنان جمع‌آوری پول از طریق اعمال خیریه است به شرطی که از طریق هیچ نهاد دولتی عبور نکند زیرا در این صورت دولت‌ها منابع و مقصد خرج این پول‌ها را پیگیری و شناسایی می‌کنند.
امارات عربی متحده و پادشاهی عربی سعودی، تجارب پیشگامانه‌ای در مدیریت اعمال خیریه داشته و به افراد نیکوکار کمک کرده و تضمین می‌کنند که این پول‌ها به هیچ وجه به دست گروه‌های بنیادگرا و تروریستی نیفتد، بلکه به شیوه‌ای کارآمد و بدون هرگونه دست‌اندازی و سوءاستفاده به دست نیازمندان برسد.
رویارویی با خطر بنیادگرایی، کاری نیست که یک بار انجام بگیرد و پایان یابد بلکه روندی مستمر و تکاملی است. گروه‌های بنیادگرا در کارهای مخفیانه و فعالیت‌های زیر زمینی و زیر نظر گرفتن کشورها، بسیار کارکشته و باتجربه هستند. آن‌ها از انعطاف پذیری بسیار بالا و سازگاری با هرگونه اقدامات جدید برخوردارند و می‌توانند با ایده‌ها و روش‌های ابداعی و تازه، روند جمع‌آوری پول را درهر شرایطی، از سر بگیرند. ایدئولوژی این گروه‌ها به عواملشان اجازه عبور از تابوهای دینی حرام چون دروغ و کلاهبرداری در راستای خدمت به اهدافشان را نیز می‌دهد.
در آخر با یک مطالعه درباره کشمکش و منازعه جاری میان «اخوان‌المسلمین» و «گروه السروریه» در سال‌های گذشته می‌توان به عمق نزاع این گروه‌ها با هم و به شیوه‌‌‌های غیراخلاقی پی برد چرا که هر دو به خوبی می‌دانند که تامین مالی «شاهرگ حیاتی» این گروه‌ها است.

منبع: روزنامه الاتحاد

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید