طرح آمریکا برای مقابله با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای چیست؟

بابك اماميان
بابك اماميان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رژیم ایران برای تضمین بقای خود مشتاقانه به دنبال دستیابی به سلاح اتمی‌ است اما به دلایلی هنوز موفق نشده است.

این دلایل عبارت‌اند از:

1.نفوذ بالای عوامل آمریکا و اسرائیل و ایجاد اختلال در مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای.

2.اختلافات داخلی بین مقامات ایران؛ هر کسی که کدهای بمب اتمی را در اختیار داشته باشد، قدرت مطلق ایران محسوب می‌شود. رقابت و اختلاف بر سر این قدرت، روند پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را کندتر کرده است.

با این وجود، این مورد دیگر برای رژیم ایران مسئله‌ساز نیست. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هیچ‌کس را از دولت ابراهیم رئیسی به خود «خودی‌تر» ندانسته است.

ولی‌فقیه هم‌اکنون همه چیز را تحت کنترل خود دارد و همه نیروها باهم متحد هستند.

راهبرد رژیم ایران

ایران کسب اعتبار و نفوذ را بسیار مهم می‌داند. اعتبار سازمان «القاعده» پس حادثه 11 سپتامبر در نیویورک صد برابر شد و توانست نیروهای زیادی را به خود جذب کند.

ایران نیز از الگوی «القاعده» پیروی می‌کند. این رژیم بر این باور است که پس از مجهز شدن به سلاح اتمی، اعتبار و نفوذ آن بیشتر خواهد شد و میلیون‌ها نفر به جمع هواداران و نیروهای او خواهند پیوست.

معضل غرب

غرب از وضعیت ایران آگاه است اما هیچ طرحی برای مقابله با ایرانِ مجهز به سلاح اتمی ندارد.

اگر غرب اذعان کند که تهران تنها چند ماه با ساخت بمب اتمی فاصله دارد، مجبور خواهد بود که در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

ایران هسته‌ای مانند افغانستان نیست. بنابراین تا زمانی که سیاستمداران برنامه‌ای را ارائه نکنند، کسی دست از سر آن‌ها برنمی‌دارد.

سیاستمداران غربی به بهانه این‌که نمی‌خواهند حادثه ناگوار دیگری همانند جنگ عراق رخ دهد، تصمیمات خود را به تأخیر می‌اندازند و می‌گویند به شواهد بیشتری نیاز دارند.

نیروهای چپ در ایالات متحده به شدت تحت تاثیر رژیم ایران و لابی‌گران آن هستند و تلاش می‌کنند تا افکار عمومی را علیه گزینه «اقدام نظامی» سوق داده و از این طریق به ایران امتیاز می‌دهند.

رژیم ایران نیز از این واقعیت درباره معضل غرب آگاه است، بنابراین به خود جرات می‌دهد تا به دنبال سلاح هسته‌ای برود.

دیپلماسی آمریکا

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گمان می‌کند، با انکار این‌که رژیم ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، می‌تواند به توافق بهتری با این کشور دست پیدا کند.

این راهبرد محکوم به شکست است. مثل این است که با یک فرد دیوانه و تحت شرایط بد روانی وارد معامله شوید و یا این‌که به یک فرد دیوانه تفنگی دهید و از او انتظار داشته باشید به شما شلیک نکند.

مالی به جای این‌که بگوید ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، می‌گوید «ایران در حال پیشبرد برنامه هسته‌ای خود است» و این موضوع گیج‌کننده است.

وقتی مقامات آمریکایی در اظهارات و اقدامات خود شفاف و روشن عمل نکنند، مخالفان این کشور دچار سوء تفاهم می‌شوند.

در نگاه ایران، دولت بایدن دولتی ضعیف، مستأصل و آسیب‌پذیر است و در برابر واشینگتن، تهران دست بالا را دارد. از این رو در حال سرعت ‌بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم