چه چیز آتش جنگ با ایران را شعله‌ور می‌کند؟

بابك اماميان
بابك اماميان - دبی - العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آغاز جنگ با رژیمی که به جای حضور در میدان جنگ، تنها هدفش بقای بیشتر است، می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد.

اولین و مهم‌ترین هدف جمهوری اسلامی، تامین بقای خود به هر قیمت ممکن است. این کشور که در وضعیت بلاتکلیف به‌سر می‌برد، هیچ‌گونه راهبرد بلندمدتی به جز مدیریت بحران‌های همیشگی و ثابت، در دستور کار خود ندارد.

ترور قاسم سلیمانی، محسن فخری‌زاده و حملات دائم اسرائیل علیه مواضع ایران در سوریه، به خوبی نشان داده است که ایران علاقه‌ای به درگیری مستقیم نداشته و به ندرت پاسخ می‌دهد. تنها واکنش جمهوری اسلامی، به گروگان‌گرفتن زندانیان دوتابعیتی و حذف مخالفان سیاسی این کشور است.

منازعه ایران و آمریکا

ایالات متحده از سر بلاتکلیفی وارد جنگ با ایران خواهد شد. استراتژی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی از دو صدای مختلف در واشینگتن شکل می‌گیرد:

1. افرادی که در پرونده ایران می‌دانند چه می‌خواهند. به‌عنوان مثال می‌دانند که خواهان تغییر رژیم تهران هستند اما راه رسیدن به آن را نمی‌دانند.

2. افرادی که در این پرونده نمی‌دانند چه می‌خواهند، اما گمان می‌کنند که می‌دانند چگونه به آن‌جا برسند. مانند اقدام نظامی علیه ایران و یا تصویب تحریم‌های بیشتر.

منازعه ایران و آذربایجان

رجب طیب اردوغان که از پرداختن به سیاست‌های داخلی کشورش خسته شده، به‌دنبال عرض اندام و نشان‌دادن قدرت ترکیه، سفرای غربی را از آنکارا اخراج کرد و بعید نیست اختلاف ایران و آذربایجان را به یک درگیری نظامی تبدیل کند.

منازعات ایران و منطقه

درحالیکه رهبر ایران، خود را ولی امر همه مسلمانان جهان می‌داند، برخی از کشورها ممکن است برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، حملاتی هوایی علیه این کشور انجام دهند.

خامنه‌ای و سپاه، با کنترل کامل برنامه‌ هسته‌ای ایران، به دنبال ساخت بمب اتم و بقای جمهوری اسلامی هستند. آن‌ها با انتشار سلاح هسته‌ای، به هرج و مرج بیشتر در منطقه دامن خواهند زد.

در کشوری که قیمت مواد غذایی در پایتخت آن از لندن نیز بالاتر است، حاکمان آن تورم فوق العاده و خارج از حد عادی را تهدیدی علیه خود نمی‌دانند.

سپاه پاسداران ایران

سپاه پاسداران ایران، مانند «اسپکتر»، یک ارتش چند ملیتی با فعالیت‌های سایبری، تجاری و مالی،هسته‌ای، سرمایه‌گذاری و همچنین در حوزه دور‌زدن تحریم‌ها و برنامه‌های فضایی نیز پرکار است.

اسپکتر، عنوان خلاصه‌شده یک سازمان خیالی به‌نام «مدیریت ویژه ضد جاسوسی، تروریسم، انتقام و اخاذی» در مجموعه کتاب‌های جیمز باند، اثر ایان فلمینگ است.

دولت ترامپ با این پیش‌بینی ‌که سپاه احتمالا برنامه هسته‌ای ایران را در کنترل خود خواهد گرفت، این مجموعه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size