پشت پرده دیدار اپوزیسیون ترکیه با مسعود بارزانی

ذوالفقار دوغان
ذوالفقار دوغان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حزب جمهوری خواه خلق که توسط مصطفی کمال آتاتورک تاسیس شد، این اواخر با دیدارهای متوالی از اقلیم کردستان عراق در تلاش برای احیای روح بنیانگذار ترکیه مدرن است.

حزب جمهوری خواه خلق با الهام از شعار آتاتورک، «صلح در وطن، صلح در جهان»، در تلاش برای ایجاد روابط مستحکم با اقلیم کردستان عراق است. به نظر می‌رسد این اقدامات برای جلب حمایت کردهای ترکیه پیش از انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی در سال 2023 برنامه‌ریزی شده است.

دولت کنونی ترکیه کمتر به عراق و بیشتر به افغانستان توجه دارد که چنین سیاستی حکومت ترکیه را در تنگنای دیپلماتیک قرار داده است.

عراق در 28 آگوست میزبان یک کنفرانس منطقه‌ای با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه و تاکید بر نقش جدید کشورهای عربی به عنوان میانجی بود. این کنفرانس همچنین فرصتی فراهم کرد تا کشورهای حاضر درخواست خویش برای بازسازی عراق را اعلام کنند.

بغداد به دنبال تقویت روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و گشودن درهای کشور به‌روی سرمایه‌گذاری و انجام پروژه‌های عمرانی در مناطق آسیب‌دیده از جنگ علیه گروه «داعش» است.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر‌، عبدالله دوم، پادشاه اردن، شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از جمله شرکت‌کنندگان در «کنفرانس همکاری و مشارکت» در بغداد بودند که توسط فرانسه برگزار شد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نماینده ترکیه در این کنفرانس بود که در عکس‌های رسمی گرفته شده، در ردیف‌های عقب مشارکت‌کنندگان ظاهر شد.

حضور مکرون و السیسی در این کنفرانس، مقدمه‌ای برای نقش‌های برجسته‌ای است که این دو کشور در خاورمیانه ایفا خواهند کرد.

فرانسه آخر هفته گذشته اعلام کرد که شرکت «توتال انرژی»، غول انرژی این کشور، برای حل بحران کنونی انرژی در عراق، قرارداد 27 میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در تولید نفت، گاز و انرژی خورشیدی با بغداد امضا کرده است.

غیبت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این کنفرانس نشان می‌دهد که آنکارا احتمالا فرصت ایفای نقش راهبردی در توسعه مجدد این کشور درگیر جنگ، که با ترکیه 400 کیلومتر مرز مشترک نیز دارد را از دست داده است.

هیئتی از حزب جمهوری خواه خلق در 5 سپتامبر در اقدامی غافلگیرانه از اقلیم کردستان عراق دیدن کرد. این دیدار نشان داد که این حزب زمینه را برای اقدامات دیپلماتیک جدید پس از پیروزی احتمالی در انتخابات پارلمانی سال 2023 آماده می‌کند.

وبگاه خبری «کردستان 24» اعلام کرد، سفر «اوگوز کان سالیچی»، جانشین رهبر حزب جمهوری خواه خلق، اولین سفر یک مقام از این حزب به منطقه خودمختار کردستان عراق بود. سالیچی در این سفر با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم در اربیل نیز دیدار کرد.

سالیچی همچنین اظهار داشت که این سفر با هدف «تقویت روابط» میان ترکیه و اقلیم کردستان انجام شده است. هیئت حزب جمهوری خواه خلق پیش از دیدار با رهبر ترکمن‌های ساکن در کرکوک، با مسعود بارزانی رئیس پیشین اقلیم کردستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

حزب جمهوری خواه خلق اخیرا حضور خود در استان‌های کردنشین ون، حكاری و باتمان را افزايش داده و گفته می‌شود در سفر به كركوک تصمیم به تشكيل يک هیئت برای سفر به کشورهای خاورميانه گرفته است.

تحرکات حزب اصلی اپوزیسیون در ترکیه می‌تواند به عنوان بخشی از تلاش این حزب برای جلب حمایت رای‌دهندگان کُرد یا به عنوان تلاش برای همکاری با «حزب دموکراتیک خلق‌ها»، طرفدار حقوق کردها تعبیر شود.

در چنین حالتی اگر کیفرخواست تعطیلی حزب دموکراتیک خلق‌ها صادر شود، ممکن است هواداران این حزب در انتخابات پیش رو به حزب جمهوری خواه خلق رای بدهند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید