.
.
.

11 سپتامبر قابل تکرار شدن است

عبدالرحمان الراشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فراموش کردن آن روز وحشتناک آسان نیست. حتی پس از بیست سال هنوز هم احتمال تکرار چنین حادثه‌ای در هر نقطه از جهان نگران کننده و ترسناک است. احتمال تکرار آن بسیار هولناک است.
پس از دو دهه، به تعداد جنگجویان القاعده افزوده شده، مناطق نفوذ آنها گسترش یافته، عضوگیری ادامه دارد و اسلحه آنها نیز پیشرفت کرده است.
آنها در اردوگاه های آموزشی و رزمی در افغانستان، سوریه، عراق، یمن، سومالی، آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی و اروپا حضور دارند و شبکه آنها گسترش یافته است. از «القاعده در مراکش» ، «القاعده در شبه جزیره عرب»، «سازمان الشباب»، «انصار الشریعه» گرفته تا «القاعده در سینا»، «القاعده در شبه قاره هند»، «هیئت تحریر الشام»، «حراس دین»، «جنبش ازبکستان»، «حزب اسلامی ترکستان»، «لشکر طیبه» و «امارت اسلامی قفقاز»، «شبکه حقانی»، «جهاد مصر» و «ارتش محمد» در جنوب شرقی آسیا.
چرا در طول بیست سال جنگ علیه «القاعده» و کشته شدن رهبرش بن لادن و هزاران عضو این گروه و تعقیب بقیه اعضا، تعداد آنها دو برابر شد و خطرشان در سراسر جهان افزایش یافت؟
دلیلش این است که جنگ محدود به استفاده از نیروی نظامی بود. القاعده یک ایده است نه یک نیرو، و امکان رشد حتی در صحرا یا یک محله حاشیه‌نشین و در هر طبقه از مردم را دارد.

هیتلر تنها با استفاده از سلاح حذف نشد، بلکه دولتهای غربی جنگ‌های فکری علیه نازیسم را سامان دادند و قوانینی را برای محدود کردن گسترش آن وضع کردند. اگر هم دوباره اجازه فعالیت می‌یافت باز هم خطرساز می‌شد و در بین فریب‌خوردگان سرخورده و عصبانی در اروپا و آمریکا محبوبیت پیدا می‌کرد.
از سوی دیگر، با وجود رژیمی مانند ایران که ایده‌های افراط گرایی و جنگ را تغذیه و شعارهای خود را ترویج می کند و بر همین اساس، گروه‌های شبه نظامی را برای خدمت به فعالیت‌هایش ایجاد می کند، تروریسم ادامه خواهد یافت. مقابله با ایران، مقابله با تفکر افراط‌‌گرایی مذهبی است که در سال 1979 با روی کار آمدن خمینی ظهور کرد.
نوادگان کسانی که مرتکب جنایت 11 سپتامبر شدند هنوز به صورت دیجیتالی و در «رسانه های اجتماعی» فعال هستند. آنها سلاح، بودجه، رسانه، مبلغ و هوادار دارند. از طریق این شبکه‌های پویا، ما احساس می‌کنیم که خطر همچنان وجود دارد و یازدهم سپتامبر 2001 ممکن است به نحوی تکرار شود، زیرا تلاش‌های صورت گرفته برای حذف کامل این خطر به اندازه کافی جدی و جامع نیست.
هیچ محدودیتی برای حرکت این گروه‌ها و خطرشان وجود ندارد. حملات به نیویورک و واشنگتن غافلگیر کننده بود. کسی فکرش را نمی‌کرد که «القاعده» از ماورای اقیانوس اطلس خاک‌ آمریکا را هدف قرار دهد. همچنین کسی تصور نوع و حجم چنین حمله‌ای را نمی‌کرد. اما وقتی به گذشته با تامل نگاه کنیم، می‌بینیم که «القاعده» جلوی دیده جهانیان در حال رشد بوده است.
«القاعده» یک تفکر است که حتی پس از کشته شدن بن لادن و البغدادی و سایر رهبران آن، زنده و فعال و خطرناک مانده است.

مانند هر ایده‌ شیطانی دیگر، تا زمانی که حتی یک نفر آماده دفاع از آن باشد این تفکر نمی‌میرد. طرفدارانش پس از آنکه از تبلیغ بر روی منبرهای مساجد منع شدند، به منبرهای «فیس بوک»، «توییتر» و «یوتیوب» روی آوردند.
بدون مبارزه و محدود کردن ایده‌های افراطی و بسترهای آنها، این ایده‌ها گسترده‌تر و خطرناک‌تر خواهند شد. به طور خلاصه، هیچ گروه تروریستی بدون وجود یک ایدئولوژی افراطی به وجود نمی‌آید و هیچ ایدئولوژی افراطی بدون محیطی که اجازه وجود و گسترش آن را بدهد شکل نمی‌گیرد.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم