محرومیت مردم ایران از واکسن در مقابل امواج خطرناک کرونا

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای در یک سخنرانی زنده تلویزیونی در ۱۹ دی ۱۳۹۹ گفت: «ورود واکسن امریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است» و در ادامه گفت که پیشتر دستور ممنوعیت واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی را به مسئولان داده بودم و حالا عمومی اعلام می‌کنم.»
او همچنین در شروع ورود ویروس کرونا به ایران گفت: « این بلا آنچنان بزرگ نیست و بزرگ‌تر از آن وجود داشته است. این حادثه گذراست و فوق العاده نیست، خیلی بزرگ نکنیم. میتوان با دعا و توکلات آن را رفع کرد!».
اما محصول این سیاست بعد از دوسال این است که ایران اکنون کانون جهش‌های ویروس کرونا در منطقه خاورمیانه و جهان محسوب می‌شود. ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه پزشکی بهشتی در ۶ شهریور گفت مرگ با کرونا در کل خاورمیانه معادل مرگ با کرونا در کشور ایران است. وی در ادامه گفت دراین شرایط ممکن است مرگ‌ها چهار رقمی هم بشود. ویروس لامبدا نیر اکنون پشت دروازه های ایران است و هم اکنون به هرمزگان رسیده است. بیش از ۳۰۰ شهر قرمز است بهرام عین اللهی وزیر جدید رئیسی گفت تاکنون ۱۰ در صد جمعیت ایران واکسن تزریق کرده اند و هنوز ۹۳ میلیون دوز دیگر باقیست. ۹ شهریور ۱۴۰۰ رئیس بیمارستان سینای تهران گفت: بخش‌های اوژانس همه پر هستند. اگر اسفند گذشته واکسن تزریق می‌شد، جلوی ابعاد مرگ گرفته می‌شد. اما نمکی وزیر بهداشت سابق گفت پدر خانواده تصمیم گرفت که واکسن وارد نشود!. یکی از پرستاران بیمارستان سینا تهران گفت : جا نیست، در اورژانس، مریض زیاد است، برای این که یک تخت خالی شود باید یک مریض فوت کند. شرایط خیلی وخیم است.
محبوب‌فر یکی از کارشناسان حکومتی هم گفت: سئوال مردم ایران اینست که چه عاملی باعث شده که تلفات کرونا درایران ۵۰۰ برابر افغانستان باشد؟
اکنون واکسیناسیون بصورت قطره چکانی صورت می‌گیرد و وزارت بهداشت دست به تبلیغ وسیع در مورد ورود واکسن زده است. اما روزنامه حکومتی همشهری اونلاین روز ۱ شهریور نوشت کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، ورود ۲۰ میلیون دوز واکسن فایزر را خالی بندی دانست. وزارت بهداشت در شهرهای مختلف مردم را به واکسن زدن فرا می‌خواند و زمانی که مردم به مراکز مراجعه می‌کنند با درهای بسته روبرو می‌شوند. تعدادکم این مراکز خودش باعث گسترش کرونا است و مردم در جلوی این مراکز سرگردانند. با این حال حتی در همین روش بسیار کند تبعیض جنسیتی و طبقاتی حاکم است و این موج بیشتر زنان را بدلیل حاکمیت مرد سالار ولایت فقیه و کارگران را بدلیل نظام طبقاتی حاکم هدف قرار داده است. بنا برگزارش روزنامه آفتاب یزد در جامعه‌ای که همچنان اصرار بر خانه نشین کردن زنان وجود دارد و همچنان میزان حضور مردان در عرصه عمومی و شغل‌ها بیشتر است، توزیع واکسیناسیون به این صورت از لحاظ جنسیتی هم ایجاد کننده نوعی از تبعیض است. طبقات پایین جامعه که بیشتر به دریافت واکسن نیاز دارند در این نوع از واکسیناسیون بی‌بهره‌اند. در این نوع تقسیم بندی بیشتر صنف‌هایی واکسن دریافت می‌‌کنند که در جامعه برش بیشتری دارند ، هر چه قدر زور صنفی بیشتر بود، میزان دریافت واکسن در آن صنف نیز بالاتراست.
از طرف دیگر دولت کمبود واکسن را با دو داروی گران قیمت « فاوی پیرا ویر» و «رم دسی ویر» بنا بر توصیه وزارت بهداشت برای بیماران کرونایی تجویزکرده است. این دو دارو پرفروش ترین داروها میباشند و بازار فساد و چپاول را برای سود جویان و باندهای مافیای دارو گرم کرده است. به نوشته رسانه‌‌ی حکومتی مردم سالاری شرکت هایی هستند که سود دو هفته اخیر آنها از فروش همین دو داروی بی خاصیت با فروش یکسال گذشته‌شان برابری می‌کند!. مجله نیچر به عنوان برترین مجله پزشکی دنیا مدتها پیش به صراحت تاکید کرده بود که دو داروی فوق هیچ تاثیری برای درمان کرونا ندارند. تولید کننده اصلی این داروها گروه دارویی برکت است! گروه برکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان خمینی است که تحت ریاست و نظارت شخص خامنه‌ای است.
بعنوان نتیجه‌گیری باید گفت که وضعیت کرونا در ایران نمادی از ماهیت رژیم است، واکنون خلا عظیمی را بین مردم و حاکمیت ولایت فقیه بر سر مشروعیت نظام ایجادکرده است که راس هرم قدرت را مقصر میشناسد. روزنامه کیهان ۱۰ شهریور نوشت: «روشن است که از دست رفتن اعتماد عمومی برای یک دولت و حاکمیت خسارت جبران ناپذیری است که به‌سادگی بر خرمن سرمایه اجتماعی یک کشورآتش ویرانگری را می‌اندازد.»
بن بست موجود برای خامنه‌ای بسیار سنگین و سیاه، همچون تله‌ای است که طغیان مردم در کمین آنست. البته اینبار برخلاف سال ۹۸ که بر سر موضوع گرانی بنزین خامنه‌ای گفت « من سررشته‌ای ندارم » مسئولیت گریزی وی جای هیچ گونه مانوری ندارد. همه مقامات می‌دانند و تاکید می‌کنند که پشت پرده تمام تصمیم‌های بزرگ و کوچک در این رابطه شخص خامنه‌ای بوده است.
مردم ایران بی اعتنایی به تعهدات بین المللی حقوق بشر را شرم آور و جنایت علیه بشریت دانسته و نه فراموش می‌کنند و نه می‌بخشند و بدون شک پاسخگویی در مقابل دادگاه‌های عدالت را در انتظار خامنه‌ای وهمه مقامات رژیم می‌دانند که از آن گریزی ندارند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید