.
.
.

رئیس کارتل مالی رهبر ایران؛ معاون اول دولت رئیسی

علی حیدری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد مخبردزفولی، رئیس بزرگترین کارتل مالی جمهوری اسلامی که مستقیما از سوی رهبر ایران اداره می‌شود، طبق پیش‌بینی‌های اولیه به سمت معاون اول ابراهیم رئیسی منصوب شد.

اگر پیش از این سهم علی خامنه‌ای از کابینه‌ها 5 الی 6 وزیر بود، با روی کار آمدن رئیسی که فاقد تجربه اجرایی است تقریبا کل دولت از سوی بیت رهبری هدایت و مدیریت خواهد شد.

با این وجود، خامنه‌ای به دنبال هدایت دولت از درون کابینه است و به همین دلیل یکی از معتمدترین عناصر خود که مدیریت مالی کارتل صدها میلیارد دلاری «ستاد اجرایی فرمان امام» برعهده اوست را «رئیس جمهوری» در سایه قرار داده است.

تمام دوران حضور رئیسی در قدرت، محدود به قوه قضائیه بود و مسئولیت واگذار شده به او، قلع ‌و قمع مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی بوده است.

به همین دلیل، در چهار سال پیش روی دولت سیزدهم، معاون اول نقش مهم و اساسی در کنترل کلیت دولت و پیشبرد اهداف کابینه را بازی خواهد کرد.

گزینش رئیسی، مهره‌چینی و برگزاری تئاتر انتخابات اخیر ریاست جمهوری و بیانیه «گام دوم انقلاب» از سوی خامنه‌ای، مقدمه‌ای برای چنین لحظاتی بوده تا بیت رهبر عملا و بدون واسطه سکان قوه مجریه را مانند دو قوه دیگر بر عهده بگیرد.

نقش بیرون پرده این بازی به محمد مخبردزفولی واگذار شده است تا با تجربه چندین ساله در مدیریت کارتل مالی رهبری و اعتماد حاصل شده در این سال‌ها، بتواند به ایده یکدست شدن قدرت و تکمیل حلقه دیکتاتوری در نظام ولایت مطلقه فقیه عینیت ببخشد.

گذار به حکومت اسلامی

برخی فعالان منتسب به جریان اصلاحات حکومتی تفکیک و جدا بودن نسبی دولت از بیت رهبر را فرصتی برای اصلاحات سیاسی - اداری به شمار می‌آوردند و با طرح مفهوم «حاکمیت دوگانه» تلاش داشتند از طریق سازوکار «انتخابات» از این دوگانگی بهره برده و وارد کاست قدرت شوند.

بنا به نظر آنها، این دوگانگی، شکاف درون قدرت را تا حدودی فعال نگه می‌داشت و حتی باعث دعوا و جدال میان خامنه‌ای و عناصر سوپر اصولگرایی چون محمود احمدی‌نژاد، در جایگاه ریاست جمهوری می‌شد.

تجربه چهار رئیس جمهوری پیشین نشان داد که دوگانگی قدرت در نظام ایدئولوژیک «ولایت مطلقه فقیه» عملا غیرکارکردی بوده و در نهایت، دوگانگی مذکور به سود شخص رهبر و تثبیت قدرت شخصی او منجر شده است. با این حال علی خامنه‌ای برای کاهش هر گونه احتمال شکاف در کاست قدرت، به‌سوی ادغام کامل «قوه مجریه» در بیت خویش گام برداشت و عملا «دولت» را به نهادی از نهادهای زیر مجموعه بیت خود تبدیل کرد.

مهمترین نقش مخبردزفولی در مرحله پیش رو ادغام هر چه بیشتر «دولت» در ایران با موسسات زیر نظر بیت رهبری است. به دیگر سخن، در مرحله پیش رو نظام سیاسی کنونی از «جمهوری اسلامی» به «حکومت اسلامی» گذار کرده و عملا فرصت هر گونه تغییر یا «اصلاح از درون» ممتنع خواهد شد.

بازیگر مرحله گذار

مخبردزفولی، از مهمترین بازیگران این مرحله گذار، زاده شهر دزفول در خوزستان است. او پیش از این معاون استانداری خوزستان، معاون بازرگانی بنیاد مستضعفان، رئیس مخابرات خوزستان و عضو هیات مدیره بانک سینا بوده است.

در خوزستان معروف است که اغلب مدیران برخواسته از دزفول کاملا بسته عمل می‌کنند و معتمدان و معاونان خویش را از حلقه تنگ همشهریان و اعضای نزدیک خانواده بر می‌گزینند.

مخبردزفولی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر کجا در استان خوزستان مدیریت سازمان و نهادی را برعهده گرفت، بر اساس چنین رویکردی عمل کرد.

اما با افزایش نفوذ لابی محسن رضایی در تهران و با حمایت هاشمی رفسنجانی، مدیران وابسته به رضایی در خوزستان گام به گام نهادها و ادارات دولتی را به چنگ آوردند و فضا برای مخبر و نزدیکان او تنگ شد.

همین امر به کوچ مخبردزفولی و بسیاری از نزدیکان او به تهران انجامید و آنها آگاهانه کوشیدند به حلقه اول قدرت متصل بشوند تا بتوانند با شکل‌دادن به لابی خود، جایگاه و مناصب مهمتر و با ثبات‌تری در سلسله مراتب قدرت کسب کنند.

با چنین رویکردی، محمد مخبردزفولی در سال 1386 رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» شد و مدیریت بزرگترین و مهمترین کارتل مالی و اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده گرفت.

او رویکرد مدیریتی خود در خوزستان را در ستاد اجرایی نیز ادامه داد و با تشکیل چندین نهاد و موسسه هم منابع مالی کارتل رهبری را متنوع کرد و هم بسیاری از نزدیکان خویش را به جایگاه‌های مدیریتی مهم گماشت.

در همین زمینه، بنیاد «برکت» به پیشنهاد مخبردزفولی و فرمان رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شد. گفته می‌شود این بنیاد بازار قاچاق دارو در کشور را اداره و مدیریت می‌کند.

او حتی در شویی تلویزیونی اولین واکسن بنیاد برکت تحت عنوان «کووبرکت» را به دختر خود تزریق کرد تا به تقویت جایگاه اجتماعی خود بپردازد.

مخبردزفولی البته فقط بر تثبیت روابط خود با نهاد اصلی قدرت در ایران و تقویت موقعیت سیاسی - اجتماعی داخلی محدود نماند. او به حکم دسترسی‌اش به میلیاردها دلار پول نقد به ایجاد ارتباط با گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی در منطقه نیز اقدام کرد.
در تیرماه 1398 مخبردزفولی میزبان فرماندهان حشد الشعبی عراق بود و خبرگزاری‌های رسمی ایران عکس‌های این دیدار را منتشر کردند.

فعالیت‌ها و ارتباطات مخبردزفولی از دید نهادها و کشورهای جهان پنهان نماند و او هم‌اکنون به‌دلیل فعالیت‌ها و حمایت‌های مالی از برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

بدین ترتیب دولت سیزدهم در حالی آغاز به کار می‌کند که رئیس آن متهم به کشتار مخالفان سیاسی زندانی بوده و معاون رئیس نیز حامی گروه‌های تروریستی در منطقه و اسپانسر برنامه‌های اتمی و موشکی نظام ولی فقیه است و هر دو در لیست تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.