خوزستان تشنه؛ همراه شو عزیز، تنها نمان به درد

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هشتگ‌های « خوزستان تشنه » و «خوزستان تنها نیست » این روزها در شبکه های اجتماعی بسرعت گسترش می‌یابد و کلیپ هایش وایرال میشود. این هشتگ اگر چه بخشی از درد و رنج مردم را بیان می‌کند اما بسرعت به ترند منطقه‌ای رسید.

اندوه و درد بر سر مردم این استان غرق در طلای سیاه آوار شده است، با مادرانی که سیاه پوش بدنبال آرامگاهی برای جوانان خود میگردند. تلخی ماجرا اما آن‌جایی است که، درد فقط بی‌آبی خوزستان نیست. توفان ریزگردها، بادهای نمک که از روی هورهای خشک میوزد، هوای نامطبوع، گرمای طاقت فرسا، و بی برقی و گرانی، فقر و بیکاری مردم را به خاک سیاه نشانده. اما مردم خوزستان اراده کرده و از زیر بار اینهمه رنج و درد برخاستند.

شعله‌های خشم مردم خوزستان یک شبه نبود و ریشه در طول زمان و ۴۳ سال تاراج ثروت طبیعی و انسانی آنها دارد که ۳۳ سال آن تحت حاکمیت خامنه‌ای بوده است و حالا غارتگرانی که باد کاشته بودند باید طوفان و شورش در خیابانها درو کنند.
خبر۷ شب شورش پرواز کرد، وایرال شد و از شبکه های بسیار کند اینترنت رژیم عبور کرد. رویتر نوشت: اعتراضات بحران آب در ایران ادامه می‌یابد و شعارها در پایتخت علیه خامنه ای نیز شنیده میشوند. سناتور مارکو روبیو در یک توئیت فارسی از قیام مردم خوزستان حمایت کرد و از دولت بایدن خواست با دولتی که مردم خودش را می‌کشد، مذاکره نکند.
شهرهای خوزستان هر کدام با فرهنگ خاص خود از زیر چنبره کرونا که رژیم آنرا نعمت میداند با شجاعت بیرون کشیده و به دریای خروشان اراده و عزم جزم پیوستند. ایذه که در سال ۱۳۹۶ نوک ستون فریاد فرودستان بود اینبار درخشید. شهرهای دیگر یکپارچه پیام اتحاد لر و عرب را علیه تفرقه پراکنی‌های قومی از سوی حاکمیت سردادند.

آبادانی‌ها از اهوازی‌ها یاد گرفتند و پل سلیج و بهبهانی‌ها، پل مارون را مسدود کردند تا جلوی ورود نیروهای سرکوبگر را بگیرند. در ماهشهر معترضین جاده ممکو را بستند و شعار همبستگی با مردم شوش را دادند.
خوزستانی‌ها سئوالشان از مقامات اینست که وقتی میتوانید نفت خوزستان را به همه جا پمپاژ کنید تا سود آنرا بدست آورید چرا نمی‌توانید برای ما آب پمپاژ کنید و چرا سپاه پاسداران براحتی روی رودخانه‌های ما که به مزارع و هورها باز بود سد زده است.
ساخت سدها دست سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم الانبیاء‌‌ می‌باشد، سد سازی یک صنعت مستمر پول ساز و یک منبع پایدار درآمد برای سازندگان آن یعنی سپاه و ستاد اجرایی ولی فقیه است . به این صورت که این درآمد از مطالعه تا اجرا و تعیین محل سد شروع شده و با فعالیت هایی مانند لایروبی، تعمیر، حفظ و نگهداری همواره ادامه دارد. علاوه بر سودهای دائمی و هنگفت، ارگان‌های حکومت نیاز به آب دارند بخصوص صنایعی با مصرف آب بالا که عمدتا نظامی هستند و تعدادی از این سدها برای تامین آب برای این سیستم‌ها می‌باشد. برای نمونه سد خنداب بر روی رودخانه قره‌چای برای تاسیسات آب سنگین اراک که در همان نزدیکی است احداث شده و هیچ کاربرد دیگری ندارد. در نتیجه سپاه برای سود و در آمد خودش، محیط زیست را به نابودی کشانده است. روزنامه حکومتی آفتاب یزد نوشت: یکی دیگر از ضررهای سد سازی اینست که آب رودخانه‌ها پشت دیواره سد جمع و تماسش با هوا زیاد می‌شود، نتیجه این امر هم تبخیر بالای آب است به طوری که الان ۹۰ میلیارد متر مکعب آب مصرف میکنیم که ۳۰ میلیارد متر مکعب آن تبخیر می‌شود.
سپاه پاسداران وضعیت آب را در خوزستان که یک سوم رودهای ایران به آن می‌ریزند و پر آب‌ترین و بلند‌ترین رود ایران را دارد با چنان بی‌آبی روبرو کرده است که به نوشته روزنامه آرمان: حدود ۱۱ شهر استان خوزستان در بحران خشکسالی و بی آبی قرار دارند. ۶۶۰ روستا فاقد لوله‌کشی آب و کل روستاهای استان با ۷۸ تانکر سیار آبرسانی می‌شوند.
سدسازیهای بی رویه توسط سپاه در ایران منشاء بی آبی و نابودی دامداری و کشاورزی است، اما اگر سپاه طبیعت را هم اسیر کند و بکشد ، ولی در این ۷ شب مردم و جوانان شورشگر در استان خوزستان ۷۰ درس فراموشی نشدنی به سپاه و ارگانهای سرکوبگر حکومتی دادند که غیرت و اراده آنها را نمیتوانند بشکنند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید