.
.
.

بحران نمایش انتخابات و فضای ملتهب جامعه‌ ایران

حسن محمودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز جمعه ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ انتخابات نمایشی ریاست جمهوری ایران در التهاب و سردرگمی بسیاری برگزار می‌شود. بنا به گفته مقامات رژیم ایران پیش بینی می‌شود که این شوی انتخاباتی از بی‌رونق ترین و کساد‌ترین انتخابات طی ۴ دهه اخیر باشد.
در بیش از یک قرن گذشته مردم ایران چهار جنبش عمده در جستجوی دموکراسی را تجربه کرده اند، انقلاب مشروطه ۱۹۰۶، جنبش ملی محمد مصدق در اوایل دهه ۱۹۵۰، انقلاب ضد سلطنتی ۱۹۷۹ و مقاومت در برابر رژیم فعلی که از دهه ۱۹۸۰ تاکنون ادامه داشته است. اما سرکوب و دیکتاتوری در ۴ دهه اخیر با ابعاد آن در جنبش‌های قبلی کاملا متفاوت بوده است.
۳۳ سال قبل آیت الله منتظری باصراحت خطاب به رئیسی کاندیدای اصلی خامنه‌ای برای ریاست جمهوری و هیئت مرگ گفت: « به نظر من بزرگترین جنایت که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم میکنه به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران توی تاریخ می نویسند.»
علیرغم اینکه در سال ۲۰۱۷ مردم ایران یکبار به رئیسی نه گفتند، اما اکنون دیگر برای خامنه‌ای چاره ای نمانده که این پروژه که از چند سال قبل توسط خود وی مهندسی شده به اجرا در آید و نظام ولایت فقیه یکپایه شود و شکافها در حاکمیت بسته شود.

در این نمایش رئیسی در متینگ‌های پرهزینه انتخاباتی که مردم را با اتوبوس از نقاط دور دست بدون رعایت پروتکل های کرونا می‌آورند، خود را در نقش منجی‌ای معرفی میکند که قصد دارد به مسائل معیشتی، اقتصادی، بی عدالتی‌ها، و فساد پایان دهد. او طوری سخن میگوید که گویا مردم ایران تاریخ و سابقه‌‌ی وی را در چند دهه اخیر به فراموشی سپرده اند. خامنه‌ای خود نیز به خوبی می‌داند که نام رئیسی معادل ظلم و سریالی از اعدام‌هاست. اما جو انفجاری جامعه و اعتراضاتی که در پیش است راهی برای خامنه‌ای باقی نگذاشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱ گزارش داد که :«اگر رئیسی رئیس‌جمهور رژیم ایران شود خطر فوری برای وی اعتراضات داخلی است». بنابراین میتوان گفت که خامنه‌ای می خواهد رژیم را در برابر قیام مردم ایران و مقاومت سازمان‌یافته‌اش برای عدالت و آزادی در ایران به رئیسی مسلح کند.

سازمان غیر دولتی عفو بین الملل در گزارش روز ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱ خود میگوید: فعالان حقوق بشری می‌گویند ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، از موقعیت خود در قوه قضائیه برای نقض حقوق اساسی، از جمله اعدام‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی استفاده کرده است.

آنها میگویند ابراهیم رئیسی که حتی رقبای محافطه کارش از دور رقابت‌ها کنار گذاشته شدند، و در روز جمعه برای خود پیروزی را در دسترس می‌بینند، باید با عدالت بین المللی مواجه شود.

اکنون در فضای بسیار ملتهب و انفجاری جامعه بنرهای تبلیغاتی رئیسی باعث خشم و نفرت مردم شده است و هر روز در سطح شهرها پاره و سوزانده میشود، بهمین دلیل رییسی متوجه شد هر چه کمتر دیده شود و کمتر تبلیغ کند کمتر مورد خشم مردم قرار می‌گیرد. به همین دلیل رئیسی روز چهارشنبه به ستادهایش دستور داد که بنرهایش را از سطح شهر جمع کنند و از چاپ بنرهای جدید خودداری کنند. در اولین دور مناظره‌‌های انتخابات ۲۰۲۱، وقتی رئیسی آماج این سخن گرفت که شش کلاس بیشتر سواد ندارد کیهان طرفدار خامنه‌ای مانند نمونه‌های قبلی از جمله، کردان، روحانی و بذرپاش، رئیسی را مجتهد و دکتر معرفی کرد.
اکنون زیر هیاهوی شوی انتخابات ۲۰۲۱، ۱۱ زندانی سیاسی در سراسر کشور درحال اعتصاب غذا هستند، در حالی که رئیسی بعنوان ریئس قوه قضاییه مدعی عدالت‌خواهی شده است! در دستگاه زیر نظر او هر روز جنایت تازه‌ای رخ میدهد. این بار زندانیان سیاسی به جان آمده از ظلم و بی عدالتی حاکم، جان خود را به عنوان آخرین سلاح به کف گرفته‌اند تا به ظالمان بفمانند حق گرفتنی است.
بسیاری از زندانیان سیاسی در بندهای خطرناک نگهداری می‌شوند، از حداقل حقوق خود محروم هستند و کسانی مثل زندانی سیاسی ارژنگ داودی بیش از ۳ سال است که از ملاقات و تلفن هم محروم هستند.
اکنون درحالی که رئیسی، در شوهای انتخاباتی، دم از مردم و کمک به مردم می‌زند، جوانان در سایت های اجتماعی خامنه‌ای را به چالش میکشند و میپرسند چرا فقط موقع انتخابات به یاد مردم می‌افتید؟!
مردم ایران دیگر گول این بازی‌ها را نمی‌خورند و وظیفه ملی و تاریخی خود را تحریم سراسری انتخابات و تغییر این رژیم می‌دانند.


رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.