.
.
.

حاکمان در ایران هر چه می‌خواهند انجام می‌دهند

حمید یزدان پناه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دور ديگر از انتخابات ریاست‌جمهوری در ايران در شرف وقوع است. پس از چند دهه حاکميت غيردمکراتيک در ايران، انتخابات اين رژيم بدلیل ماهيت غیر عادلانه آنها و به قدرت رساندن آخوندهای تندرو مورد حمله منتقدان است. با این حال، چنين مخالفت هايی تاثیر چندانی در اراده غرب برای منعقد کردن يک توافق جديد با رژيم ايران نداشته است.
این انتخابات از نظر محتوایی دارای هیچ نکته حائز اهمیتی نیست چرا که همه ناظران متفق‌القول‌اند که در نهايت نام ابراهیم رئیسی از صندوق‌ها بيرون خواهد آمد. اما از سوی دیگر، انتخابات قلابی حقیقت ساده ای را آشکار می کند: پروژه باصطلاح "اصلاحات" مرده است و هیچ کس ديگر سعی ندارد که خلاف آن را وانمود کند. در حقيقت از حيث کنشگری سياسی، مردم ایران به حاشیه رانده شده اند و هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های اساسی ندارند.

در رابطه با جنبش موسوم به "اصلاحات" در ایران‌، قلم فرسايی‌های زیادی به ویژه در مطبوعات غربی شده است. از زمان روی کار آمدن محمد خاتمی در سال 1376، مدافعان و حاميان رژیم بر ضرورت تعامل با عناصر به اصطلاح "میانه‌رو" در حکومت تأکید کرده اند. این استدلال بستر اصلی را برای پيشبرد توافق هسته ای با ايجاد کرد و بر اساس آن تصور می‌شد که اين قرارداد مخالفان را در داخل کشور توانمند خواهد ساخت.
اکنون همه نشانه‌ها حاکی از آن است که جناح موسوم به "اصلاح‌طلب" در داخل ایران حذف شده است.

با اين وجود، مذاکرات غرب با رژیم همچنان با شتاب بالایی در جريان است. اين توهم محض است که فکر کنيم يک توافق متصور در نهايت منجر به تعديل رفتار رژيم یا تقویت جامعه مدنی خواهد شد. چنين تصورات خوش‌بينانه ديگر در ميان نيست و در عوض وجه غالب سياست مصلحت گرايانه غرب در رابطه با ايران آشکار شده است.

در حالی که رژیم تهران با گسترش خفقان سعی در حفظ قدرت خود دارد، نهايت تلاش خود را هم برای لغو تحریم‌های غرب می‌کند، بدون اينکه ذره‌ای به مطالبات مردم پاسخ دهد. طبق تحقیقاتی که توسط رویترز در سال 2013 انجام شد ، ولي فقيه رژيم يک امپراطوری با ارزش حدود 95 میلیارد دلار را کنترل می کند ، که از لغو تحریم‌ها بسیار سود خواهد برد.

گفتمان درباره ایران مدتها است که تحت تاثير تضادها و بحران بین رژيم وایالات متحده بوده است. با این حال، یک تجزیه و تحلیل بی‌طرفانه از وضعیت کنونی بیانگر جنبش مردمی برای تغییر رژيم، خارج از چارچوب انتخابات قلابی یا میز مذاکرات هسته ای است.

مردم عادی ايران هم درگیر حل و فصل مسائل و مشکلات روزمره هستند و هم با دیکتاتوری وحشی حاکم بر کشورشان مبارزه می‌کنند. تمامی این تلاش‌ها در حقیقت در راستای مبارزه برای کسب آزادی است زیرا جايگاه آنها نادیده گرفته شده است.

اعتراضات جسورانه و شورش‌های سازمان یافته به يک امر عادی برای مردم ایران تبدیل شده است. طی چند سال گذشته خواست عمومی تغییر رژيم اگرچه بيشتر در قيام‌ها اما به طور پيوسته بيان شده است.

در حالی که در غرب، ایران عمدتاً با چهره آخوندها به تصویر كشیده و معرفی شده است، اما تاریخ اين ملت مملو از جنبش‌های توده‌ای و تحولات عظيم اجتماعی و به غايت پویا بوده است. به قول تاريخ نگار يونان باستان توکوديدس، «قدرتمندان هر آنچه می‌خواهند انجام می‌دهند و ضعیفان محکوم به تحمل اين وضعيت شده اند.»

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.