در آستانه نمایش انتخابات؛ هیبت رژیم ایران در منطقه فرو می‌ریزد

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

از زمان روی کار آمدن رژیم مذهبی حاکم بر ایران در سال 1357 شمسی روابطش با هم کشورهای خاورمیانه، به خصوص با عراق وارد فراز و نشیب های زیادی شد. تهران استراتژی بقای خود را با رویکرد دوجانبه سرکوب مخالفین در داخل و صدور تروریسم به خارج از مرزهای خود کلید زد. این رژیم در اولین گام، با یک میلیون کشته و هزینه بیش از 1000 میلیارد دلار، جنگ خونین علیه عراق را به مدت هشت سال ادامه داد.
پس از اشغال عراق توسط آمریكا در سال 2003 ، رژیم و متحدانش كه قبلاً در ایران آموزش می دیدند، تمام تلاش خود را برای اعمال نفوذ با استفاده از تروریسم به عنوان اهرم فشار برای دستیابی به قدرت سیاسی از جمله پارلمان، نخست وزیری و ریاست جمهوری عراق بکار گرفتند. آنها دفاتر و همچنین کنترل کلیه نهادهای اقتصادی برای اولویت تراز تجاری با ایران را به دست گرفتند، و عراق را به حیاط خلوت ایران تبدیل کردند. سپس سپاه پاسداران با ایجاد انبارهای اسلحه و موشک و قاچاق مواد مخدر به کمک نیروهای نیابتی خود توانست یک دولت نظامی در سایه علیه دولت عراق ایجاد کند. از شش نخست وزیر منصوب شده در عراق پس از اشغال، همه از دستورات تهران پیروی می کردند و قاسم سلیمانی در جلسات دولت شرکت می‌کرد و دستورات خامنه‌ای را به آنها دیکته می کرد.
اگرچه رژیم ایران هنوز این سیاست را دنبال می کند اما پس از قیام 96 و 98 درایران و سپس کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق هیبت رژیم در منطقه ضربه سنگینی خورد. تظاهرات سراسری بر علیه دخالت های ایران در عراق با شعار «ایران برو بیرون، بغداد آزاد است» شکل گرفت.
از اکتبر سال 2019، همزمان با قیامهای داخل ایران، جوانان عراقی هر روز در خیابان های شهرهای عراق، به ویژه شهرهای نفت‌خیز در جنوب، تظاهرات سراسری برگزار می‌کنند و شعارهایی علیه نیروهای نیابتی رژیم ایران سر می‌دهند. آنها عکس‌های قاسم سلیمانی و خامنه‌ای را پاره میکنند وکنسولگری رژیم در کربلا را چندین بار به آتش کشید‌ه‌اند. شهروندان عراقی در رسانه ها آشکارا رژیم ایران را لعن و نفرین می‌کنند.
طی چند ماه گذشته، اعتراضات مردمی و فروپاشی هیبت رژیم ایران ، وابستگی سیاست خارجی عراق به ایران را متزلزل کرده است.
روز جمعه 28 می 2021 کمیته تحقیق درباره کشتار تظاهر کنندگان در عراق، جزئیات جدیدی از نحوه قتل معترضان در تظاهرات «انقلاب اکتبر» در سال 2019 را فاش ساخت که منجر به بازجویی از 22 افسر امنیتی از درجه سرگردی تا سرهنگی شد. محمد الجنابی سخنگوی این کمیته با صدور بیانیه‌یی خاطرنشان کرد: «این کمیته به‌زودی اسامی جانیان را اعلام خواهد کرد ».
نیروهای امنیتی عراق روز چهارشنبه 28 می، یک فرمانده ارشد شبه‌نظامیان دراستان الانبار به‌نام «قاسم مصلح» فرمانده شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» را مطابق قوانین ضدتروریسم این کشور دستگیر کردند. قاسم مصلح به‌خاطر دست داشتن در قتل «ایهاب الوزنی» فعال مدنی در شهر کربلا و همچنین حمله به پایگاه عین الاسد آمریکا دستگیر شد.

الوزنی مسؤل هماهنگی تظاهرات کربلا و کاندیدای انتخابات نیز بود. در پی دستگیری قاسم مصلح تعدادی از شبه‌نظامیان حشدالشعبی وابسته به رژیم ایران در اعتراض به بازداشت مصلح با تعداد زیادی خودرو و اسلحه وارد منطقه سبز بغداد شدند.برای بازگرداندن ستون خودروهای حشد الشعبی از تانک نیز استفاده شد که بطرف ستون آنها حرکت کرد که بازگشتند. نیروهای امنیتی می‌گویند به این حرکت تهدیدآمیز پایان داده و کنترل اوضاع را به دست گرفتند و آرامشی ناپایدار برقرار شده است.

در رویدادی دیگر دو منبع آگاه از تلاش پنتاگون برای گرفتن تاییدیه از بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران در عراق خبر داده‌اند. ‌سایت «دیلی‌کالر» نوشته است: «دولت آمریکا سخت در تلاش برای بررسی طیف گسترده‌یی از پاسخ‌های احتمالی به تهاجم شبه‌نظامیان شیعه در عراق علیه نیروهای آمریکایی است».

از سوی دیگر آیت الله سیستانی درخواست حشد الشعبی برای پادرمیانی برای آزادی «قاسم مصلح» را رد کرد . در نتیجه باید گفت این دستگیری، نوید تغییر محسوسی در روابط دولت عراق با حشدالشعبی است.
اکنون فرماندهان برجسته شیعی وابسته به رژیم ایران از وضعیت سردرگمی و تداخل بی‌سابقه در مواضع، که برای اولین بار بین رهبران و فرماندهان جناح‌های مسلح درباره دستگیری قاسم مصلح رخ داده‌است، خبر دادند و گفتند: این مواضع ضد و نقیض به نقطه تبادل اتهامات رسیده است که رژه نظامی در منطقه سبز ممکن است به تجزیه حشدالشعبی منجر شود.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید