«اعتدال‌گرایان» در ایران؛ واقعیت یا سراب

حسن محمودی
حسن محمودی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

علی خامنه ای اخیرا در یک سخنرانی شتابزده به فایل صوتی ظریف وزیر خارجه دولت روحانی واکنش نشان داد و گفت وزارت خارجه مجری است. او گفت: « این را همه بدانند که سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود، بلکه در مجامع بالا دستی تعیین می‌شود ».

خامنه‌ای در ادامه گفت، نیروی قدس سپاه بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است، و آمریکایی ها از نیروی قدس و نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ناراحت هستند و اصرار دارند که سیاست خارجی ایران زیر پرچم آنها باشد.

چند ساعت بعد ظریف در تایید سخنان خامنه‌ای درباره تصمیم گیری‌ها در حوزه خارجی نوشت: سیاست خارجی بر اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیر قابل انکار در سیاست خارجی است.
اما، از این پیشتر ظریف در فایل صوتی خود آنچنان وانمود می‌کرد که او موضعی «معتدل» دارد و تندروهای طرفدار خامنه‌ای و سپاه پاسداران مخالف دیدگاه‌های او هستند. این موضوع باعث شده بود تا رسانه‌های بین‌المللی مصاحبه ظریف را به عنوان نشانه‌ای از درگیری مداوم بین دو جناح رژیم قلمداد کنند. این موضوع همچنین بر مذاکرات برجام نیز سایه افکنده و روزنامه فایننشال تایمز نوشت، برخی از مقامات آمریکا اظهار داشتند که ایالات متحده فرصت محدودی برای انجام معامله با ایران قبل از پیروزی مورد انتظار یک نامزد تندرو در ایران دارد، که احتمالا می‌تواند ایجاد توافق‌ را سخت تر کند.
واقعیت این است که طی چند دهه اخیر این ایده گمراه کننده، که «اعتدال‌گرایان»ی در ایران وجود دارند و باید روی آنان سرمایه‌گذاری کرد، از طرف تحلیلگران غربی و به طور خاص مماشات‌گران با رژیم ایران مطرح می‌شود.

آنها همواره تلاش می‌کنند با چشم‌پوشی از نقض حقوق بشر و سرکوب در ایران و تروریسم دولتی در منطقه، تجارت پرسود با این رژیم را توجیه کنند. آنها با دسته بندی کردن « میانه‌رو» و «تندرو» در طیف هیئت حاکمه ایران از میانه‌رو بعنوان کسی که طرفدار صلح، حقوق بشر، و احترام به روابط بین‌المللی است یاد می‌کنند و وانمود می‌کنند که این تنها جناح تندرو است که جنگ افروز است و اهل معامله نیست و لذا باید میانه‌روها را تقویت کرد.
این ایده گمراه کننده در نوار ظریف نیز به عیان دیده شد. زیرا قبل از این نوار ظریف برگزاری جلسات هفتگی با قاسم سلیمانی برای بحث در مورد استراتژی مشترک منطقه‌ای را یکی از افتخارات خود می‌دانست و می‌گفت من و قاسم سلیمانی بین دیدگاه‌های‌مان با هم هیچ اختلاف برجسته‌ای در مورد فعالیت‌های رژیم در منطقه نداریم و بدون موافقت رهبر، علی خامنه ای کاری انجام نمی‌دهیم. او همچنین صریحا اعتراف کرد که دیپلمات‌های تحت مسئولیت وزارت خارجه با یک ساختار امنیتی برگزیده شده‌اند و سپاه بر وزارت خارجه در کشورهای منطقه کنترل دارد.
با این حال مماشات‌گران در دوره ترامپ فرصت را مغتنم شمرده و این ایده را ترویج می‌دادند که کمپین فشار حد اکثری ترامپ هدیه‌ای برای تندروهای ایران در انتخابات 2021 ایران است و اکنون اصرار می‌ورزند که بایدن باید تحریم‌ها را بردارد تا زمینه برای پیروزی یک نامزد اصلاح‌طلب باز شود . آنها با اینکار قصد دارند که اهمیت تحریم‌ها را برای تاثیرگذاری روی انتخابات ریاست جمهوری ایران را به صورت کاذب بالا ببرند.
اما این ایده یک سراب بیشتر نیست زیرا این مردم و جوانان ایران بودند که 5 ماه قبل از خروج آمریکا از توافق برجام با قیام سرتاسری در 100شهر در اوایل سال 2018 شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا » را بعنوان نقطه پایانی بر وجود دو این دو جناح در صحنه اجتماعی ایران ترسیم کردند.
آنها این شعار را به عنوان پاسخی بر علیه فساد دولتی و فقر و وضعیت بسیار بد معیشتی سر دادند.
از طرف دیگر در نوامبر سال 2019 در اعتراضات سراسری نسبت به افزایش قیمت بنزین در 198 شهر که به قتل 1500 تن از معترضین از طرف نیروهای امنیتی و بسیج و سپاه انجامید، همین «اعتدال‌گرایان» از دولت و خامنه‌ای حمایت کردند و خشم عمومی نسبت به آنها افزایش چشمگیری پیدا کرد.
بنابراین این بسیار گمراه کننده است که تندروهای ایران را بعنوان یک نگرانی عمده در سطح بین المللی مطرح کنیم و به دنبال پاسخ در میانه‌روها باشیم. ظریف در نوار مصاحبه خود نشان داد که وجود معتدل در درون رژیم سرابی بیش نیست و مهر تاییدی بر شکست سیاست استمالت و مماشات زد.
واقعیت این است که ظریف و وزارت خارجه رژیم ایران مجریان سیاست‌های نیروی قدس سپاه پاسداران می‌باشند و دست در دست هم سیاست های جنگ افروزانه رژیم را برنامه ریزی و طراحی می‌کنند.
از طرفی دیگر شورای نگهبان حکومت ایران، شرایط حداقلی برای ثبت نام در انتخابات 1400 را به وزارت کشور روحانی ابلاغ کرد و در نخستین غربال‌گری خود در آستانه ثبت نام بسیاری از نامزدهای اصلاح‌طلب را منع کرد.
اکنون باید گفت دولت روحانی از نفس افتاده است و خامنه ای به بستن حداکثر شکافها برای حفظ قدرت ولایت فقیه نیازمند است. در این راستا او به ناچار اعتدال‌گرایان و اصلاح طلبان قلابی که سپر دفاعی رژیم بوده‌اند را از میان بر می‌دارد.

بنابراین پارامتر مهم و تعیین کننده در حال و آینده، مردم ایران و پتانسیل انفجاری جامعه است که شعارشان این است که «ما دیگه رای نمیدیم از بس دروغ شنیدیم».

در قیامهای 2018 و 2019 مردم ایران نشان دادند که سرنوشت رژیم ایران شبیه به رژیم شاه خواهد بود و به اصطلاح اعتدال‌گرایان نیز جاروب خواهند شد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید