جنگ دیگری با افراط‌‌گرایی پس از 5 سال

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت‌ها غالبا ساده‌ترین مسير را مقابل تندروها برمی‌گزینند و آن تسلیم‌شدن در مقابل خواست‌ها و باج‌گیری‌های آنها است. این ممکن است ناشی از ترس از آنها باشد یا به هدف افزایش مشروعیت و یا حتی برای به بهره‌گیری از آنان علیه دشمنان داخلی و خارجی. اما این روش در همه حالت‌ها نتایج زیان‌بخشی به بار آورده است. تندروها بر جامعه مسلط می‌شوند و برنامه‌های خود را تحمیل می‌کنند. حکومت‌ها هم تضعیف شده و اقتصاد دچار پسرفت می‌شود.

راه دشوار آن است که شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، در گفتگوی اخیرش درباره «چشم‌انداز 2030» از آن سخن به میان آورد. او گفت که در سایه وجود اندیشه افراطی نمی‌توان پیشرفت و شکوفایی به دست آورد و لذا این اندیشه از کشور برچیده شد. در واقع این مسیر مخصوصا برای کشوری مانند سعودی دشوارتر است، زیرا که این کشور به دلیل جایگاه دینی و سیاسی‌اش در جهان، و همچنین اتخاذ گفتمان میانه‌روی دینی و عقلانیت، به طور آشکار، طی پنج سال گذشته، آماج حملات مکرر از سوی گروه‌های تروریستی و افراطی قرار گرفته است.
اکنون مشاهده می‌كنيم که چگونه این گفتمان تاثیر گسترده‌تری بر کل جهان اسلام خواهد داشت. جهانی که برای مدت‌ها از گفتمان‌ نفرت‌پراکنی رنج می‌برد و دولت‌های فرصت‌طلب و ضعیف به دلیل تساهل و ناتوانی در مقابله با مبلغان نفرت، نقش مهمی در گسترش این‌گونه گفتمان‌ها داشتند.

ولی‌عهد سعودی از زمان آغاز به کار چشم‌انداز [2030] گفت «تندروها را نابود می‌کنیم، هم‌اینک و فورا» و دیدیم این موضوع یک تبلیغ سیاسی یا کمپین روابط عمومی خطاب به غرب نبود، بلکه واقعیتی بود که در کشور رخ داد.

با گذشت پنج سال، گفتمان افراطی به عقب رانده شده و رهبران آن در داخل سعودی تضعیف شدند و تاثیر مثبت این موضوع در خارج از کشور نیز منعکس شد.

اگر دنبال تفسیر واقعی چرایی حملات مستمر گروه‌های ایدئولوژیک خشونت‌گرا و هواداران هم‌پیمان‌ آنها به سعودی و شخص شاهزاده محمد بن سلمان بگردیم، دلیل این امر جلوی چشمان ما عیان است؛ زیرا او رهبری است شجاع که تسلیم فشارهای شدید نشد و در راه خود تردیدی نداشت. او می‌خواهد ملت خود را به سطح متفاوتی از شکوفایی برساند و این تعریف حقیقی دولتمردان بزرگ است که تحولاتی بزرگ در سرنوشت جوامع خود به وجود می‌آورند.

ولی‌عهد در مصاحبه‌اش گفت که تندروها جایی در سعودی ندارند و هر کس اندیشه افراطی داشته باشد، تحت پیگرد قرار می‌گیرد، حتی اگر تروریست نباشد. این نکته مهمی است، زیرا که نبرد با تندروها در آخر منجر به شکست دادن تروریست‌ها می‌شود. تروریست‌ها پیش از رسیدن به مرحله آخر، انباشتی از اندیشه‌های افراطی را در سر می‌پرورانند، لذا روش درست مبارزه با تروریست‌ها، خلع سلاح آنها از طریق نابودی اندیشه‌های افراطی است، پیش از آنکه دست به جنایت بزنند. این شیوه فکر و عمل با شیوه‌های قدیمی که در آن با تروریست‌ها و با تندروهای خطرناک تعارف می‌شد متفاوت است.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید