انتصاب یک سفیر زن دیگر؛ دوران خیزش زنان سعودی

مشاری الذایدی
مشاری الذایدی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کسانی که سر لجاجت دارند و یا خود را به نادانی زده‌اند این سطور را نخوانند. زن سعودی هم اکنون بالنده‌ترین عصر خود را در دوران ملک سلمان و ولیعهدش محمد بن سلمان تجربه می‌کند. این یک واقعیت و الگویی رو به رشد است که با سرعت ادامه دارد.
درگزارش سال 2020 «زن سعودی، شریکی برای موفقیت» منتشر شده توسط «مرکز آمار سعودی» می‌بنیم که جمعیت جوان زنان و مردان اکثریت را تشکیل می‌دهند.
انتصاب اخیر خانم ایناس الشهوان به عنوان سفیر جدید کشورش، گامی در راستای اقدامات درازمدت در مسیر توانمندسازی زنان است.
الشهوان که عهده‌دار سفارت سعودی در سوئد و ایسلند شد، پنجشنبه 22 آوریل 2021 در حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و ولیعهدش شاهزاده محمد بن سلمان، سوگند یاد کرد
بدین ترتیب ايناس احمد الشهوان، سومین بانوى سعودی است که پس از ریما بندر بن سلطان و آمال یحیی المعلمی، به عنوان سفیر کشورش منصوب می‌شود.
علاوه بر آن، بانوانی چون ساره السحیمی، رئيس «سازمان بازار سرمایه» سعودی و بسیاری دیگر از بانوان در عرصه‌های بانکی، مالی و اجتماعی، عهده‌ دار مناصب مهمی هستند. می‌توان گفت زنان سعودی امروز مدیریت بسیاری از سازمان‌های جدیدی را بر عهده دارند که چشم‌انداز پیشتازانه 2030 سعودی را رهبری می‌کنند.
کسانی که به ریاض، جده، الدمام، الخبر و تمامی کلان شهرهای سعودی می‌آیند، حضور انکار ناپذیر زنان در تمامی سطوح اداری و در سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی را به روشنی مشاهده می‌کنند.‎
این واقعیت جدید، تا حدودی ثمره عوامب متعددی است مانند اعزام جمع کثیری از دانشجویان دختر و پسر سعودی از دهه گذشته از طریق برنامه بورسیه، به نقاط مختلف جهان برای تحصیل در علوم اداری و تخصصی. همچنین نمی‌توان نقش فناوری ارتباطات و سفر و احتکاک با جهان در دوران «ما قبل کرونا» را نادیده گرفت. اما مهم‌ترین عامل وضعیت درخشان کنونی زنان سعودی را می‌توان در آگاهی، اراده و نگرش رهبری کشور سعودی و عزم و شجاعت محمد بن سلمان، ولیعهد آینده ساز، برای تحکیم موقعیت و جایگاه زن سعودی، خلاصه کرد.

محمد بن سلمان توانست مرزی را که مانند دیوار برلین بر زنان سعودی تحمیل شده بود، درهم بشکند. نقطه آغاز بستن پرونده «منع رانندگی زنان» بود که برای چندین دهه به عنوان ابزار تبلیغاتی، سیاسی و «حقوقی» علیه کشور به کار گرفته می‌شد.

اکنون این موضوع دیگر متعلق به گذشته است. قوانین پیشرو برای ضمانت حقوق زنان و توانمند سازی آنان و نیز حقوق فردی تصویب شد.

اما پرسش این است که آیا سوءاستفاده گران درخارج و برخی پیروانشان در داخل از به کارگیری پرونده زنان برای ضربه زدن به دولت سعودی دست برخواهند داشت؟‎
طبیعی است کسانی که واقعا پایبند به حقوق زنان هستند از شکوه‌گری دست خواهند کشید و این روند کنونی را تشویق خواهند کرد و ممکن است مطالبات بیشتری ارائه دهند. اما غرض ورزان و کسانی که نیت‌های پنهان دارند، به رویه خود ادامه خواهند دادند.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید