ترور فخری زاده؛ دانشگاه «امام حسین» و تحقیقات نظامی-هسته‌ای ايران

دکتر رضا پرچی‌زاده
دکتر رضا پرچی‌زاده
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای بلندپایهٔ جمهوری اسلامی، پدر بمب اتمی ایران، و به گفتهٔ نشریهٔ فارین پالیسی «یکی از ۵۰۰ نفر قدرتمندترین افراد جهان»، چند ماه پیش در جریان حمله‌ای مسلحانه در حومهٔ تهران به قتل رسید. پس از قتل وی رسانه‌های ایرانی و بین‌المللی اعلام کردند فخری‌زاده از فرماندهان عالی‌رتبهٔ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از اساتید برجستهٔ «دانشگاه امام حسین» بوده. بدین ترتیب، ترور فخری‌زاده گمانه‌زنی در باب چند و چون فعالیت‌های دانشگاه «امام حسین» را شدت بخشید، از جمله اینکه این دانشگاه چه جور جایی است و در آن چه کار می‌کنند؟ در این مقاله تلاش خواهم کرد به این پرسش‌ها پاسخ دهم.

دانشگاه امام حسین، موسسهٔ آموزش عالی تخصصی سپاه پاسداران، و از مهمترین مراکز توسعهٔ عقیدتی و فنی رژیم جمهوری اسلامی است. محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه، در سال ۱۳۸۷ این دانشگاه را «تنها مرجع دانشگاهی سپاه» نامید. این دانشگاه از مکان‌های مورد علاقهٔ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز هست؛ و وی برای نظارت و سخنرانی و درجه‌دهی به افسران سپاهی مدام در دانشگاه امام حسین حضور پیدا می‌کند.

حسن روحانی، رئيس جمهوري ايران در سال 1394 نشان خدمت به فخری زاده به دلیل برجام داده بود
حسن روحانی، رئيس جمهوري ايران در سال 1394 نشان خدمت به فخری زاده به دلیل برجام داده بود

تمام دانشکده‌های سپاه و بسیج تحت لیسانس دانشگاه امام حسین قرار دارند؛ یعنی تأیید استادان و اعضای هیات علمی، طراحی متون درسی، و صدور مدارک اتمام دوران تحصیل آنها همگی توسط این دانشگاه انجام می‌گیرد. استادان دانشگاه امام حسین نیز همه از کادر سپاه هستند. تمام فرماندهان ارشد، میانه و دون‌پایهٔ سپاه سالانه در دانشگاه امام حسین دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای تا یک‌ماهه‌ای را می‌گذرانند که در آنها بر مسائل عقیدتی-سیاسی نظام تاکید شده و شیوه‌های مدیریتی و فرماندهی نوین و «مقابله با تهدیدات روز» – به معنی اصول نوین سرکوب اعتراضات مردمی – آموزش داده می‌شود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاقهٔ خاصی به دانشگاه امام حسین دارد؛ و برای نظارت و سخنرانی و درجه‌دهی به افسران مدام در این دانشگاه حضور پیدا می‌کند.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاقهٔ خاصی به دانشگاه امام حسین دارد؛ و برای نظارت و سخنرانی و درجه‌دهی به افسران مدام در این دانشگاه حضور پیدا می‌کند.

دانشگاه امام حسین ابتدا در سال ۱۳۶۵ تحت عنوان «مرکز آموزش عالی امام حسین» به دستور محسن رضایی، فرمانده کل وقت سپاه، با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص و انجام پژوهش‌های علمی و نظامی مورد نیاز سپاه تاسیس شد، و در همان سال از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت مجوز «دانشگاه» شدن گرفت. در پی تغییرات راهبردی در سپاه و گسترده شدن نقش سیاسی-امنیتی آن در امور کشور، در سال ۱۳۸۷ به دستور خامنه‌ای دانشگاه امام حسین به دو «دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین» و «دانشگاه جامع امام حسین» با دو کاربرد متفاوت اما همسو تفکیک شد.

دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین، چنانکه از اسمش پیداست، مخصوص تربیت کادر نظامی سپاه است. گزینش و پذیرش دانشجویان این دانشگاه از طریق آزمون‌های داخلی سپاه انجام می‌شود. دانشگاه جامع امام حسین اما بیشتر روی بخش علمی امور تمرکز دارد، و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد. پذیرش دانشجویان در هر دو دانشگاه زیرمجموعهٔ امام حسین همراه با مصاحبه‌های عقیدتی در باب مبانی ایدئولوژیک سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی است. این دو دانشگاه در سال ۱۳۹۴ مجموعا ۵۰۰۰ دانشجو داشتند.
با حکم محمدعلی جعفری فرمانده کل وقت سپاه پاسداران، دكتر محمدرضا حسنی آهنگر از سال ۱۳۹۲ به عنوان رئیس دانشگاه جامع امام حسين و سرتیپ علی فضلی از سال ۱۳۹۷ به عنوان فرمانده دانشگاه افسری و تربيت پاسداری امام حسين منصوب بوده‌اند. حسنی آهنگر که از مدیران به اصطلاح «جهادی» سپاه است پیش از این ریاست «مرکز تحقیقات قدر» و همچنین ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جامع امام حسین را بر عهده داشت. فضلی که پیش از این جانشین سازمان بسیج مستضعفین بود از فرماندهان تندروی سپاه و از ناقضان شناخته‌شدهٔ حقوق بشر است. وی در جریان خیزش مردمی سال ۱۳۸۸ علیه رژیم، در مقام فرمانده وقت «لشکر سیدالشهدا»ی تهران، از طرف سپاه «مسئول تأمین امنیت استان تهران» بود، و در این مقام نقش مهمی در سرکوب معترضان ایفا کرد. بر همین مبنی، فضلی از سال ۱۳۹۰ تحت تحریم اتحادیه اروپا و از سال ۱۳۹۱ تحت تحریم ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

دكتر محمدرضا حسنی آهنگر از مدیران «جهادی» سپاه از سال ۱۳۹۲ با حکم محمدعلی جعفری به عنوان رئیس دانشگاه جامع امام حسين منصوب بوده
دكتر محمدرضا حسنی آهنگر از مدیران «جهادی» سپاه از سال ۱۳۹۲ با حکم محمدعلی جعفری به عنوان رئیس دانشگاه جامع امام حسين منصوب بوده

دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین پنج دانشکده دارد که عبارتند از «دانشکده امنیت» برای تربیت نیروهای مورد نیاز گردان‌های سرکوبگر «امام علی»، امنیت پرواز خطوط مسافری، و حفاظت از شخصیت‌های مهم رژیم؛ «دانشکده اطلاعات» با هشت گرایش مختلف اطلاعاتی-امنیتی؛ «دانشکده فناوری یا مهندسی» برای تمرکز روی مباحثی همچون پدافند غیرعامل، مخابرات، آماد و غیره؛ «دانشکده علوم انسانی اسلامی» برای تولید و اشاعهٔ مباحث ایدئولوژیک اسلام‌گرایانه؛ و «دانشکده علوم پایهٔ جهادی» (علوم پایه نظامی سابق) به جهت آموزش علوم ابتدایی نظامی به کادرهای آینده.
در مقابل، دانشگاه جامع امام حسین روی مباحث پیشرفتهٔ علمی/نظری تمرکز دارد. این دانشگاه از طریق آزمون سراسری در رشته‌هایی همچون مهندسی هوافضا، مهندسی فناوری اطلاعات، اطلاعات نظامی، اطلاعات عملیات، جنگ سایبری، علوم سیاسی، جغرافیای سیاسی/نظامی، و میکروبیولوژی دانشجو می‌پذیرد. به گفتهٔ سرتیپ مرتضی صفاری، فرمانده سابق دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین، در دانشگاه امام حسین «سطح‌بندی آموزش» خاصی برای دستیابی به نتایج مطلوب سپاه وجود دارد، که سهمیه‌بندی اولویت‌ها در آن به این ترتیب است: 30 درصد آموزش عقیدتی/بصیرتی/فرهنگی، 20 درصد آموزش مقابله با جنگ نرم، 30 درصد آموزش نظامی، و 20 درصد سایر آموزش‌ها.

سرتیپ علی فضلی از ناقضان شناخته‌شدهٔ حقوق بشر از سال ۱۳۹۷ با حکم محمدعلی جعفری به عنوان فرمانده دانشگاه افسری و تربيت پاسداری امام حسين منصوب بوده‌
سرتیپ علی فضلی از ناقضان شناخته‌شدهٔ حقوق بشر از سال ۱۳۹۷ با حکم محمدعلی جعفری به عنوان فرمانده دانشگاه افسری و تربيت پاسداری امام حسين منصوب بوده‌


فلسفهٔ تغییرات اخیر در دانشگاه امام حسین یکدست‌سازی فرایند گزینش کادر سپاه پاسداران است. سابق بر این هرکدام از نیروهای سپاه برای خودشان به جذب نیرو می‌پرداختند، و پس از سیر مراحل گزینش آنها را استخدام می‌کردند. به دستور خامنه‌ای، امروزه تمام افرادی که قرار است در مجموعه‌های مختلف سپاه مانند حوزه نمایندگی ولی فقیه، بسیج، حفاظت اطلاعات و نیروی قدس جذب شوند باید از مسیر زیرمجموعه‌های مختلف دانشگاه امام حسین عبور کنند.
به گزارش روزنامهٔ انگلیسی «تلگراف» در سال 2006، دانشگاه امام حسین یکی از مراکز اصلی تحقیقات هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی است. در این محل سپاه از پوشش «دانشگاه» استفاده می‌کند تا روی تحقیقات نظامی که در لابراتوارهای آن انجام می‌شود سرپوش گذاشته و از بازرسی‌های بین‌المللی جلوگیری کند. مطابق گزارش تلگراف در آوریل 2006، در آن زمان 21 نفر از اساتید دانشگاه امام حسین که هر کدام از مقامات ارشد سپاه نیز بودند در تحقیقات نظامی سپاه در این دانشگاه نقش داشتند. حالا مشخص شده که فخری‌زاده یکی از آن اساتید ارشد بوده، اما از مشخصات افراد دیگر هنوز اطلاعی در دست نیست. بدین ترتیب، با توجه به اینکه دانشگاه امام حسین مرکز علمی درجه اول سپاه پاسداران برای تربیت کادر و پیشبرد تحقیقات نظامی/موشکی/هسته‌ای جمهوری اسلامی است، لازم است دستگاه‌های امنیتی غربی و کشورهای همسایه فعالیت‌های این دانشگاه و افراد مرتبط با آن را با دقت بیشتری تحت نظر بگیرند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید