تلاش‌ها برای تخریب روابط سعودی و آمریکا

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی - دبی - العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رابطه سعودی و آمریکا بسیار مهم و مستحکم است. اما در عین حال به سرعت به عنوان ابزاری برای رقابت حزبی در داخل آمریکا تبدیل می‌شود. هدف حزب‌گرایان در نهایت، سنگین‌تر کردن کفه ترازو به سود حزب خود و انتخاب شدن مجدد است و از این رو از هر آنچه بتوانند استفاده می‌کنند؛ هر موضوعی، هر دولتی و بحرانی که بتواند در چارچوب این رقابت برای تاثیر روی رای‌دهندگان و دایره نفوذ مفید باشد.

این رقابت گاهی به جنگی در باتلاق شخصیت‌های عوام‌فریب کشیده می‌شود.

در میان موضوعات داخلی آمریکا یک نبرد سخت و جنجالی درباره مهاجرت وجود دارد. دموکرات‌ها جمهوری‌خواهان را به نژادپرستی، مهاجرهراسی و بستن درها به روی آنها متهم می‌کنند. جمهوری‌خواهان هم دموکرات‌ها را به باز کردن کامل درها و تهدید فرصت‌های شغلی آمریکایی‌ها و تساهل در زمینه ورود متعصب‌های خطرناک و قاچاقچیان مواد مخدر متهم می‌کنند.

نبرد دیگری درباره موضوع اجتماعی در جریان است. جمهوری‌خواهان طرفدار ارزش‌های خانواده هستند و رقبای خود را به فرو ریختن ساختار آن متهم کرده و در سوی مقابل دموکرات‌ها از اندیشه آزادی رابطه حمایت کرده و طرف مقابل را به واپسگرایی و تحجر متهم می‌کنند.

در حوزه اقتصادی هم موضوع همین است، نبردی سخت بین سرمایه‌داری و سوسیالیسم و همچنین درباره حق حمل اسلحه و نوع آن؛ نبردی سخت که در سایه چند دستگی جامعه آمریکایی بر اساس این خطوط، موضوعات خارجی به سادگی به صحنه رقابت حزبی بین دو طرف کشیده می‌شود. هدف در واقع همان شکست دادن طرف آخر است، اما پیامدهای آن را مرزها فراتر می‌رود.

پرونده‌هایی مانند چین، روسیه و سعودی به دلایل مختلف به هدف اصلی این کارزارها تبدیل شده‌اند، زیرا موضوعات تاثیرگذاری بوده و کشورهای کم‌اهمیت دیگر در صحنه بین‎المللی را نادیده گرفته می‌شوند.

سعودی به دلیل روابط مستحکم خود با ایالات متحده خیلی زود یکی از موضوعات این رقابت‌های داخلی شد. به یاد بیاوریم دولت ترامپ به دلیل روابط قویش با ریاض، تا به امروز آماج حملات دموکرات‌ها است. الان هم برخی از جمهوری‌خواهان از دولت بایدن به دلیل تخریب روابط با ریاض انتقاد می‌کنند.

در هر دو حالت، سعودی به ابزاری برای جلب توجه داخلی تبدیل شده و به طور قطع این موضوع بیشتر هم خواهد شد، زیرا که سعودی هم‌اینک بیش از هر زمان دیگری در صحنه بین‌المللی حضور دارد. آن هم به دلیل روند مدرنیزاسیون به رهبری ولی‌عهد شاهزاده محمد بن سلمان و اصلاحات اقتصادی و قضایی گسترده، که با برنامه‌های طرف‌های تندرو و جریانات عقب‌گرا در منطقه در تضاد است. دیدیم که این موضوع پس از انتشار گزارش خاشقجی هم تکرار شد. در صفحات این گزارش ردپای رقابت‌های حزبی و انتقام‌جویی‌های داخلی که الزاما ارتباطی با سعودی ندارد، قابل مشاهده است.

صحنه سیاسی آمریکا برای لابی‌ها و شرکت‌های روابط عمومی که می‌کوشد چهره برخی دولتها را بهبود ببخشند و درباره کشورهای رقیب سیاه‌نمایی کنند، نیز باز است. و همچنین برای پروژه‌های اندیشکده‌هایی که می‌کوشند بر روی تصمیم‌گیران به هدف ایجاد تغییر در پیمانها و روابط دوستانه یا تقویت آنها تاثیر بگذارند. بالطبع کسانی هم با ایدئولوژی‌های خصمانه مانند «اخوان المسلمین» و یا ایرانی‌ها نیز حضور دارند. صحنه سیاسی آمریکا فضایی است باز برای تبلیغات سیاسی، تبادل منافع، مصالح، اموال، هم‌‍پیمانی‌ها و ایدوئولوژی‌ها، و دهه‌هاست که همه طرف‌ها در آن بازی می‌کنند.

با این وجود، همه تلاشها برای تخریب رابطه بین ریاض و واشینگتن شکست خورده، اما متوقف نشده است. می‌دانیم که گروه‌های تندرو مانند القاعده و شبه‌نظامیان وابسته به ایران کوشیدند با انجام اقدامات تروریستی در آمریکا و سعودی، بحرانی در روابط بین دو کشور به وجود بیاورند ولی موفق نشدند.

به باور من نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که سعودی واقع‌گرایانه است و علیرغم همه دشواری‌ها، مسیر صحیح را انتخاب کرد و وارد مخمصه واکنش به حملات سیاسی و رسانه‌ای نشد؛ اتفاقی که برای برخی دولتها رخ داد و کشورها و ملت‌‌های خود را در محاصره قرار دادند و احساسات منفی و دشمنانه را در چارچوب تئوری توطئه و همیشه مورد هدف قرار گرفتن ، ترویج کردند.

آنچه رخ داد در حال تکرار شدن است و این کشورها وارد انزوا شده و دچار عقده مظلومیت. تصمیمات آنها هم معمولا غیرواقعی و بر اساس همین توهم بنا شده است. برخی از این دولت‌های ناکارآمد تلاش می‌کنند شکست اقتصادی و سیاسی خود را با این ترفند مظلومیت توجیه کنند و مقصر را دشمن فرض کنند و از این طریق مشروعیت خود را به دست بیاورند.

واقع‌گرایی و فهم ماهیت رقابت حزبی داخلی و درک منبع حملات از سوی طرف‌های متخاصم و عدم دچار شدن به عقده مظلومیت سبب شد که رابطه ریاض و واشنگتن (چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات) برای دهه‌ها و علیرغم سر و صداهایی که هر روز می‌شنویم قوی و استراتژیک بماند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size