گزارش جمال خاشقجی

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

صفر اطلاعات و 100 درصد تحلیل، به گفته یکی از گویندگان غربی. اینگونه می‌توان گزارش «سی‌آی‌ای» درباره کشته شدن خاشقجی را توصیف کرد، که محتوای آن مخلوطی از تحلیل‌ها و تصوراتی بود که به هیچ حقیقت روشنی استناد نکرده بود. این گزارش در مقابل هیچ بررسی واقعی دوام نخواهد آورد، حتی آنها که این گزارش را جشن گرفته‌اند، دشوار بتوانند ادعا کنند به یک مدرک واقعی دست پیدا کرده‌اند، انها همه گزارش‌های روزنامه‌نگارانه است که برای مدت طولانی محرمانه بوده‌اند.

همه اینها ما را به یک نتیجه‌گیری منطقی می‌کشاند. افشاگری‌ها و اطلاعات محرمانه درباره پرونده خاشقجی که طی 3 سال به رسانه‌ها درز داده شد، تنها مبتنی بر حدس و گمان بود و اینجاست که درمی‌یابیم این پرونده چگونه برای اهداف حزبی و قبل از هر چیز ایدئولوژیک سیاسی‌سازی شد.

موضوع خاشقجی تنها موضوعی نیست که درباره آن اطلاعات نادرستی به بیرون درز داده شد. برای نمونه موضوع ارتباط دولت ترامپ و ماموران روسیه را به یاد بیاوریم. رسانه‌های مخالف رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اقدام به انتشار اطلاعات درز کرده از نهادهای اطلاعاتی آمریکا، درباره همکاری سری تیم ترامپ و دولت روسیه کردند، موضوعی که سبب شد جان برینان رئیس سابق سی‌آی‌ای علنا ترامپ را به خیانت و مزدوری متهم کند. داستان پس از آن را همه می‌دانند؛ تحقیقات گسترده‌ای به سرپرستی روبرت مولر انجام شود و حدود 50 میلیون دلار هزینه برده و تعداد زیادی را به تحقیقات کشاند و در نهایت منجر به تبرئه ترامپ از همه این اتهاماتی شد که به دلایل سیاسی محض از سوی سازمان اطلاعات مطرح شده بود.

حتی پیش از آنکه جارید کوشنر مسئولیت‌هایش را در دست گیرد، اطلاعاتی از سوی سازمان‌های اطلاعاتی منتشر شد که بعدها مشخص شد تنها تحلیل‌هایی بوده‌اند که به هیچ واقعیتی مستند نبوده‌اند. بر اطلاعات درز داده شده گفته شد که او یک کانال ارتباط سری با روس‌ها ایجاد کرده تا در دوره انتقال، اقدام به تبادل اطلاعات کند. این داستان تنها یک تحلیل بود که برای تحقق اهداف سیاسی محض و با استفاده از ابزارهای اطلاعاتی درست شده بود. این امر نه برای یک نیروی خارجی که گاهی علیه فردی که خود ساکن کاخ سفید است هم به کار گرفته شد.

از این روست که مثل این تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها انتقاد روسای جمهوری دموکرات و جمهوری‌خواه مانند نیکسون را در پی داشت که این تحلیلگران را مجموعه‌ای از دلقک‌ها خواند و لیندن جانسون هم بارها این سوال را مطرح کرد که این تحلیلگران در ساختمان «سی‌آی‌ای» چه می‌کنند. یادمان باشد که ترومن که سازمان اطلاعات آمریکا در زمان او تاسیس شد، بعدها در مقاله مشهوری که در سال 1963 در واشنگتن‌پست منتشر شد، به انتقاد از این نهاد پرداخت و به مهم‌ترین موضوعاتی که باید تصحیح شوند پرداخت و مهم‌ترینشان به کارگیری [سازمان] اطلاعات برای اعمال فشار بر رئیس‌جمهوری و یا واداشتن او به اتخاذ تصمیمات غیرحکیمانه است. او می‌دید که سازمان اطلاعات به چیز دیگری تبدیل شده و باید دوباره به شکل یک سازمان اطلاعاتی واقعی و بی‌سروصدا که برای هیچ هدفی به کار گرفته نمی‌شود، بازگردد و از این رو پیشنهاد کرد که رئیس‌جمهوری مستقیما به اطلاعات دسترسی پیدا کند، بدون اینکه این اطلاعات از زیر دست نهادهای دولتی دیگر که ممکن است آنها را تغییر دهند، بگذرند.

او می‌خواست سازمان را از اهداف سیاسی و حزبی دور کند تا [سازمان] به اعمال فشارها تن ندهد و ابزار خواست‌ها و جانبداری‌های شخصی نشود که [اگر اینگونه شود] انتشار اطلاعاتی که با داستان مطلوب همخوانی دارند، آسان خواهد شد. در گزارش خاشقجی به روشنی دیدیم که گزارش گویی بازنویسی سیاسی‌شده افشاگری‌های معلوم است؛ افشاگری‌هایی که پیش از این در روزنامه‌های تبلیغاتی مانند «ینی شفق» ترکیه منتشر شده بودند. لذا ناظران از این نهاد انتقاد می‌کنند، زیرا برخلاف نهادهای محافظت‌شده دیگر، به مرکزی برای افشاگری‌های نادرست و به جایی برای افراد دارای خواست‌های ایدئولوژیک و به شکار آسانی برای نهادهای اطلاعاتی خارجی که می‌دانند چه می‌خواهند تبدیل شده و اطلاعاتی را که آنها در پی آن هستند در اختیارشان قرار داده و در نهایت منافع آنها را تامین می‌کند.

این داستان تاریخ است و چیز جدیدی نیست و گزارش خاشقجی یکی از آنهاست. سه صفحه‌ای که حاوی مشتی حدس و گمان است که بوی سیاست‌های حزبی داخلی از آن به مشام می‌رسد و با این حال این گزارش هیچ سودی برای آنها که در پی تخریب رابطه تاریخی ریاض و واشنگتن هستند، در پی نداشت؛ رابطه‌ای که در 8 دهه گذشته مهم‌ترین نقش را در به وجود آوردن ساختار منطقه‌ای که امروز می‌شناسیم، (فرض کنید وجود نداشت …. در دنیای کاملا متفاوتی زندگی خواهیم کرد) ایفا کرد. این موضوعی است که اظهارات مقامات آمریکایی پس از انتشار گزارش، درباره اَبَرمنافعی که با سعودی دارند، بر آن تاکید کرد و همچنین بیانیه وزارت امور خارجه سعودی که این گزارش را محکوم کرده و بر رابطه مستحکم و دیرینه بین دو کشور تاکید کرد.

منبع: روزنامه شرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید