.
.
.

ماموریت برجام 2:‌صلح در منطقه

حمید عنایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنچه در زمان اوباما، به برجام سرانجامید توافقی بود که کمتر در مورد آن حرف زده شده است. توافقی موقت بود که در آذرماه سال 92 منعقد شد ، توافقی بود شش ماهه و قابل تمدید. این توافق، اصلی‌ترین حلقه برنامه هسته‌ای ایران یعنی غنی‌سازی 20 درصد را مهار و راه را برای گسترش توافق و مهار بیشتر باز کرد. به‌نظر می‌رسد این‌بار نیز آمریکا به‌دنبال چنین الگویی هست. یک توافق موقت و اولیه و پس از آن گسترش دامنه آن به سمت مسئله موشکی و منطقه‌ای.

از منظر آمریکایی‌ها ابتدا باید یک گام به عقب برداشت و سپس دو گام به جلو. گام اولیه که به عقب برداشته می‌شود در قالب یک توافق موقت باید باشد. بنظر میرسد توافق اولیه و موقت اما در این دوره جدید چیزی کمتر از مفاد برجام را در بر خواهد گرفت. به این ترتیب که ایران اصلی‌ترین گام‌ خود - مانند غنی‌سازی 20 درصد- را متوقف کرده و در قبال آن امتیازاتی اندک - مانند اعطای وام 5 میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول یا آزاد‌سازی همین مقدار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کشور ثالث مثل کره جنوبی- دریافت می‌کند. و شاید هم برداشتن تحریم از ظریف و یا ولی فقیه. البته اعطای این امتیازات باید مورد به مورد و قطره‌چکانی بوده و به هرحال به ‌گونه‌ای نباشد که ایران خود را از مذاکره و گسترش توافق بی‌نیاز احساس کند. پس از این مرحله باید دو گام به پیش برداشت و نواقص برجام یک را برطرف کرد.

یک گام به عقب دو گام به پیش

بنظر میرسد که چنین روشی مجددا در پیش گرفته شده باشد. بهر روی برجام اول با شکست کامل روبرو بوده است. دلیل آن گسترش برنامه های موشکی رژیم و ایجاد شبکه های گسترده از میلیشیا در تمام منطقه به یمن پولهای آزاد شده و البته به قیمت فقر افسار گسیخته مردم ایران . و بدنبال آن گردنکشیهای رژیم یاغی ایران بود که سوریه و عراق و منطقه را به خاک وخون کشید.

رژیم ایران در تروریسم آنچنان گستاخ شده بود که در روز روشن توسط دیپلمات شاغل خود میخواست گردهمایی بزرگ اپوزیسیون ایرانی در فرانسه را که صدها شخصیت سیاسی اروپایی و آمریکایی در آن شرکت کرده بودند را منفجر و رهبر آن مریم رجوی را مورد هدف قرار بدهد. با هشیاری پلیس این دیپلمات و همدستانش دسیتگیر شدند و در 4 فوریه دادگاه حکم محکومیت او را صادر کرد. این خود بالاترین دلیل بر شکست برجامی بود که میخواست این رژیم یاغی را مهار کند. اینکه رژیم همچنان به غنی سازی 20درصد میپردازد گواه روشن دیگری است که در تحدید برنامه اتمی نیز که همه حرف بود موفق نبوده است.

مذاکرات برجام 2 درخرابه های برجام یک

ژئوپولیتیک منطقه نسبته به 2015 کاملا تغییر کرده است. نفوذ ایران در لبنان و عراق وسیعا به چالش کشیده شده است. طی سالهای اخیر نیروهای رژیم در سوریه صدها بار توسط اسراییل بمباران شدند. رییس جمهور فرانسه خواسته است که عربستان سعودی و اسراییل نیز در مذاکرات حضور داشته باشند. روسیه به ایران فشار می آودر تا نفوذ خود در سوریه بیش از پیش بکاهد. توافقات اسراییل با امارات و سایر کشورهای عربی بلوک جدیدی است علیه ایران. رژیم از سال 2015 دو قیام 2016 و 2018 را پشت سر گذاشته است. در سال 2018 خامنه ای با آتش مستقم بروی جوانان شورشی و کشتن دستکم 1500 نفر توانست جان بدرببرد. نفر 2 رژیم و نفر محوری نفوذ منطقه ای آن از بین رفت. در این شر ایط مطمئنا 1+5 دیگر تنها به مسئله اتمی نخواهد پرداخت. نفوذ منطقه ای رژیم و نیز برنامه های موشکی دستکم در منوی مذاکرات خواهند بود.

این بار اما برای رسیدن به یک توافق موفق و ایجاد صلح و آرامش در منطقه اگر دوباره از تحدید اتمی شروع میشود و نفوذ منطقه ای و یا برنامه های موشکی رژیم را مطمئنا در بر میگیرد در قدم بعدی باید به قطع اعدام در ایران و آزادی بیان ختم گردد. و گرنه برجام 2 نیز موفق نخواهد بود. و یکبار دیگر فریبهای رژیم چیره خواهد شد.

به این دلیل ساده که رژیم ایران بنا بر ماهیت واپسگرای خود بر دو ستون سرکوب عریان و اعدام در داخل و تروریسم و جنگ افروزی در خارج از کشور استوار است. سلاح اتمی ضامن بقای رژیم خود جزیی از تروریسم و جنگ افروزی او به حساب می آید.

وقتی مذاکرات به قطع اعدام و گشایش دمکراتیک مثلا آزادی بیان منجر شود در اینصورت مردم اجازه نخواهند داد که رژیم همه منابع و ثروتهای این کشور را برای ساخت بمب اتم و یا ایجاد شبه نظامیان در منطقه بکار گیرد. و این خود بهترین تضمین برای نتیجه بخش بودن مذاکرات و تضمین صلح است. و به این ترتیب است که اروپا میتواند یک «میانجی درستکار» و وفادار به ارزشهای خود باشد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم