غنی سازی اورانیوم خروجی سیاست مماشات

حمید عنایت
حمید عنایت
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اعلام مصوبه مجلس با عنوان «اقدام راهبردی جهت لغو تحریم‌ها» طی یک ماه گذشته، شاهد اقدامات و تهدیدات زنجیره‌یی رژیم در جهت آنچه که خودش «کاهش تعهدات برجامی» می‌نامد، هستیم. از آغاز تولید اورانیوم ۲۰درصد، تا ساخت اورانیوم فلزی که در ساخت کلاهک هسته‌یی کاربرد دارد و غیره...اینها مواردی است که مقامات رژیم خودش آن را با آب و تاب اعلام می‌کند و به‌اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم می‌رساند.

تروئیکا در اطلاعیه مشترکی هشدار می دهد که "ما دولت های آلمان، فرانسه و انگلستان، از اعلام آماده شدن ایران برای تولید فلز اورانیوم عمیقا نگران هستیم". ایران روز چهارشنبه به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد در حال پیشرفت در برنامه تولید فلز اورانیوم جهت استفاده به عنوان سوخت در یک رآکتور تحقیقاتی است. این مسأله ای بسیار حساس است چرا که اورانیوم به شکل فلز می تواند به عنوان یکی از اجزاء در ساخت بمب اتمی نیز به کار گرفته شود.

اهداف رژیم در غنی سازی اورانیوم

حکومت ملایان که از بازگشت بايدن به برجام ، اطمینان دارد میخواهد از طریق فشار بر اروپا شروع مذاکرات را در اولویت بایدن قراردهد. بسیار روشن است که بعد از ورود مستاجر جدید به کاخ سفید دستکم چند ماهی طول میکشد که بر اوضاع مسلط شود و احیانا مذاکرات مربوط به برجام را کلید بزند. و تحمل این انتظار چند ماهه هم برای رژیم بسیار دشواراست.

هیچگاه نمیتوان بدرستی عملکردها و یا ماجراجوییها رژیم ایران در منطقه را خوب فهم کرد مگر اینکه به حرکت در آمدن ارتش بیکاران و گرسنگان در اعماق جامعه ایران را که از قیام 2019 شروع شده و هر لحظه در کمین رژیم ایران نشسته ، کشف کرد.

در قیام نیمه نوامبر 2019 رژیم ایران تنها با شلیک مستقیم و کشتن دستکم 1500 جوان شورشی توانست این قیام را مهار کند. کوید 19 بکمک رژیم آمد تا قیام بعدی را تا به امروز به تاخیر بیندازد. اما مهار این اوضاع در حالی که اقتصاد فروپاشیده برای رژیم بسیار دشوار است.

در هفته ها و ماههای اخیر روزی نبوده است که در یکی از شهرهای ایران پرتره های خامنه ای و سلیمانی به آتش کشیده نشود، فعالیت هایی که گفته می شود

توسط کانونهای شورشی وابسته به گروه اصلی اپوزیسیون ایران مجاهدین خلق صورت می گیرند. و این برای خامنه ای که به سختی از قیام 2019 عبور کرده است پیام بسیار روشنی دارد. اعدامهای شتابزده در داخل کشور برغم فشارهای بین المللی، ایجاد قرارگاه های آمادگی رزمی در تمامی شهرهای ایران بخصوص در تهران بزرگ توسط سپاه و بسیج به بهانه مقابله با کروناویروس تماما ترس و نگرانی از یک قیام را بازتاب میدهد.

غنی ساری اورانیوم یک باجخواهی آشکار است. اما بنظر میرسد که دستکم روی فرانسه بی تاثیر نبوده است. در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی ژورنال دو دیمانش روز یکشنبه 17 ژانویه، آقای لودریان وزیر خارجه فرانسه از جمله می گوید : "این را به روشنی بگویم ایران در حال دست یابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ای است.

همچنین قرار است در ایران در اواسط ژوئن یک انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. لذا فوریت دارد که به ایرانیها بگوئیم دیگر بس است و تدابیری اتخاذ کنیم تا ایران و ایالات متحده به توافق نامه وین باز گردند".... . او در جای دیگری از این مصاحبه دوباره تکرار میکند که « باید بر فوریت امر تاکید کنم»

شش ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری ایران است. و بعد از گرفتن مجلس توسط جناح خامنه ای و بعد هم تغییراتی که در قوانین شرایط رییس جمهور داده شده است تا یکی از وفاداران به خامنه ای به ریاست جمهوری برسد. رژیم ایران با استفاده از همین برگ میخواهد بگوید که اگر سریع نجنبید در دولت بعدی خبری از مذاکره نخواهد بود.

در طول سالیان رژیم همواره به بازی قدیمی باز و کبوتر (پلیس خوب/پلیس بد)‌ برای جا انداختن اینکه یک جناح میانه رو و یک جناح سرسخت درون رژیم ایران وجود دارد، اهتمام ورزیده است. امروزه روحانی و ظریف به اصطلاح جناح میانه را تشکیل میدهند. و رژیم ایران از قبل این بازی است که تا بحال توانسته است از یک اجماع جهانی در اروپا و حتی آمریکا علیه تروریزم این رژیم و نفوذ منطقه ای جلوگیری کند.

در سال 2018 دیپلمات شاغل رژیم ایران در اطریش به جرم طراحی یک حمله نافرجام تروریستی به اجتماع بزرگ اپوزیسیون ایران در حومه پاریس دستگیر شد. در این اجتماع صدها تن از نمایندگان پارلمانهای اروپایی و امریکایی و نیز شخصیتهای سیاسی شرکت کرده بودند. این حمله نافرجام تروریستی میتوانست فاجعه ای بسا بزرگتراز باتاکلان برجای بگذارد. این دیپلمات در 27 نوامبر در دادگاه بلژیک محاکمه شد و دادستان برای او بیست سال زندان درخواست کرد.

آیا ظریف و روحانی از این توطئه تروریستی بی خبر بودند؟ از اعدام‌های روزانه در ایران چطور؟ آیا از فتوای خامنه ای برای ممنوعیت وارد کردن واکسن معتبر به ایران و بخطر انداختن جان میلیونها ایرانی هم بی خبر هستند؟ روح الله زم خبرنگار ایرانی پناهنده سیاسی در فرانسه که به اعتراض و تظاهرات در سال 2017 فراخوان میداد به نحوی توسط رژیم ایران ربوده شد و برغم همه اعتراضات کشورهای اروپایی اعدام شد. و دریغ از یک موضعگیری انسانی از این جناح باصطلاح میانه رو. سهل است هم روحانی و هم ظریف اعدام او را مورد تأیید قرار دادند. یک ضرب المثل میگوید که هر کس حق دارد هر چقدر خواست احمق باشد ولی نمیتواند به حق دیگران تجاوز کند.

رژیم بین سندان قیام و چکش تحریم‌ها

از ترس به حرکت در آمدن مجدد لشگر گرسنگان و بیکاران ، رژیم حتی چند ماه را هم نمیتواند تحمل کند. پس عجولانه دست به غنی سازی میزند. تا بایدن را مجبور کند به مذاکره فوری روی آورد . و یا یک کشتی کره ای را توقیف میکند تا با باجگیری از کره ،متحد نزدیک آمریکا، بتواند به بهانه خرید واکسن ،با استفاده از پولهاهای بلوکه شده در کره، شکافی در تحریم ها ایجاد کند.

پر واضح است که رژیم ایران میخواهد به برجام 2015 بازگردد زیرا به نسبت ۶ سال پیش بسیار بسیار ضعیف تر و ضربه پذیرتر شده است و اقدامات اخیرش نه از موضع قدرت بلکه از موضع ضعف صورت می گیرد.

از سوی دیگر به نحو پارادوکس گونی توافق اتمی بدلیل حفره های مرگبارش هرگز قادر به بستن رژیم برای دستیابی به بمب اتمی بطور دايم نبود و ساختار ماشین بمب سازی ملاها دست نخورده باقی ماند. در حالیکه رژیم با میلیاردها پول آزاد شده و فروش نفت توانست شبکه عظیمی از شبه نظامیان را سازمان دهد. اما در سال 2021 هستیم . آرایش ژئوپولتیک منطقه بسیار تغییر کرده است. منافع آمریکا در منطقه بقوت خود باقی است ، بلوک عربی ـ اسراییلی و همچنین اصرار مصر و عربستان و ترکیه..برای حضور در مذاکرات برجام 2 دیگر جایی برای این آرزوها نمیگذارند.

نقش اروپا

همه این ماجراجویی‌ها و همه این بی اعتنایی به نرمهای بین المللی تماما در بستری از بی مکافاتی impunityانجام میگیرد. رژیم ایران مطلقا بهایی برای ترورها و اعدامهای خود نداده است. اگر اروپا معاملات تجاری خود با ایران را منوط به توقف اعدام میکرد و اگر تروریسم رژیم و باجگیریهایش را بدون مجازات نمیگذاشت مطمئنا رژیم اینقدر گستاخ نمیشد که روز روشن به راهزنی دریایی بپردازد. ساختن اورانیوم فلزی خروجی سیاست مماشات اروپا با ایران است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size