.
.
.

ممنوعیت ورود واکسن معتبر به ایران

حمید عنایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خامنه‌ای روز 8 ژانویه در تلویزیون حکومتی اعلام نمود که ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی و فرانسه به کشور ممنوع است و گفت: «آمریکایی‌ها اگر توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان به‌وجود نمی‌آمد که در یک روز حدود 4 هزار نفر تلفات داشته باشند. ضمن اینکه اساساً به آنها اعتمادی نیست و گاهی این واکسن‌ها برای آزمایش بر روی ملت‌ها است».

آمار رسمی رژیم ایران 60 هزار قربانی را اعلام میکند. رییس شورای شهر تهران یکبار گفت که آمار اعلام شده از سوی رژیم تنها آمار گورستان بهشت زهرای تهران است. اپوزیسیون ایران بر مبنای آمارگیری از بیمارستان‌ها و گورستان‌ها تنها در نیمی ار شهرهای ایران این آمار را نزدیک به 200 هزار اعلام کرده است. فاجعه‌ای در حال رقم خوردن در سکوت کامل است.

در حالی که تمام جهان در حال سفارش، تهیه و واکسیناسیون عمومی و رایگان با واکسن‌های معتبر و مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت هستند، و «80 کشور 7 میلیارد دوز واکسن فایزر را تهیه کردند و به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده‌اند» (روزنامه حکومتی جهان صنعت-2 دی)، خامنه‌ای گفت: «اگر کارخانه فایزر‌شان می‌تواند واکسن درست، کند چرا به ما می‌خواهند بدهند؟».

خامنه‌ای پرده‌ها را کنار می‌زند

بدین ترتیب روشن شد تا امروز پشت «بهانه‌جویی‌های سردمداران رژیم برای نخریدن واکسن کرونا» و «تعلل مسئولان برای خرید واکسن کرونا» (جهان صنعت-27 آذر) شخص خامنه‌ای بوده. آن هم در زمانی که بگفته ظفرقندی رییس سازمان نظام پزشکی در دوم دی «هزینه تأمین واکسن (خارجی) کرونا در ایران کمتر از 200 میلیون دلار است و این عددی نیست که (حکومت) نتواند تأمین کند» . اما چرا خامنه‌ای تا این حد با وارد کردن واکسنهای معتبر مخالفت می‌کند؟ آن هم در شرایطی که شرکت فایزر اعلام کرده که واکسن تولید شده حتی در برابر ویروس به‌شدت مسری و جهش یافتهٔ کووید19 هم مؤثر است.

اهداف خامنه‌ای

ممنوعیت ورود واکسن معتبر به کشور توسط خامنه‌ای، نشان می‌دهد موضوع برای او اهمیت استراتژیک دارد. به همین علت است که رژیم ایران قبلا راهکار ایمنی جمعی یا گله‌ای را اتخاذ کرده بود. انجمن ایمونولوژی ایران قبلا به حسن روحانی هشدار داده بود که در این راهکار باید 70 در صد مبتلا شوند که یک تا دو میلیون کشته برجای خواهد گذارد. الان بسیار روشن است که چرا رژیم از اتخاذ تدابیر جدی مثل قرنطینه و غیره خودداری میکند.

چرا ایمنی جمعی

روشن است تا کرونا وجود دارد بخصوص که هفتاد در صد جمیعت هم به آن مبتلا شوند، تهیدستان که بیش از هفت دهک جامعه را تشکیل می‌دهند به زعم رژیم ایران نمیتوانند دیگر به اعتراضات جمعی مثل قیام فوریه 2019 ـ که خامنه‌ای به سختی از آن جان بدر بردـ‌ برخاسته و مطالبات دیگری داشته باشند. بی دلیل نبود که خامنه ای کرونا را نعمت تلقی کرد و گفت که باید از آن فرصت بسازیم. کرونا همچون سپری برای رژیم ایران در برابر قیام در پیش رو عمل میکند.

موج اعدام‌ها و سرکوب

در روز پنچ‌شنبه 31 رسامبر معاون فرمانده نیروی انتظامی کشور ژنرال قاسم رضایی در یک فرمان منزجر کننده به نیروهای تحت فرمان خود گفت که «اگر در درگیری، نفر را گرفتید و من ببینم سالم این‌جا ایستاده، باید پاسخ دهید چرا؟ اگر قمه دستش بوده باید دستش شکسته شود... حقوق متهم بعد از دستگیری است» . وی این اظهارات را به‌عمد جلو دوربین و در علن بیان کرد.

تنها در هفته دوم دسامبر 12الی 19 دسامبر 12 نفر در زندانهای ایران بعد از تحمل چند سال زندان اعدام شدند. در 31 رسامبر سه سنی در شهرمشهد و در سوم ژانویه سه بلوچ بعد از تحمل سالها زندانی اعدام شدند. در یک عمل منزجر کننده و مغایر با تمام موازین بین المللی ، محمد حسن رضایی که در هنگام جرم انتسابی به وی 16 ساله بود در 31 دسامبر اعدام شد.

این اعدام‌ها شتابزده تنها برای کنترل جامعه‌ای است در حال غلیان. و رژیم که فکر میکرد میتواند آن را با کرونا مهار کند اکنون بعد از ناکامی در این هدف مجددا از سلاح زنگ زده اعدام برای مهار جامعه استفاده میکند.

«آتشفشان گرسنگان»

یکی از کارشناسان رژیم قبلا گفته بود «بايد از زمانی‌ ترسيد که ديگر آتشفشان گرسنگان هيچ‌گونه سدی مانعش نیست». در ماه‌ها و هفته‌های اخیر صدها مرکز مربوط به سپاه و یا بسیج و یا مراکز شکنجه مورد تهاجم جوانانی قرار گرفته است که خواهان واژگونی وضعیت موجود هستند. حمله به دادگاه‌هایی که حکم اعدام صادر می‌کنند و یا دستور خرابی آلونک نشینان را میدهند از جمله مراکزی است که جوانان شورشی به آن حمله کرده‌اند.. آتش‌زدن پرتره‌های خامنه‌ای و سلیمانی در شهرهای مختلف نمادی است از خشم جوانان شورشی نسبت به ظلم و سرکوب و البته پیام روشنی است به خامنه‌ای و رژیم ایران.

چند ماه قبل از قیام آبان ماه 98، وزیر اطلاعات محمود علوی مدعی شده بود که 116 عدد از این تیم‌ها که او مدعی شده بود به مجاهدین دشمنان دیرینه و قسم خورده رژیم ایران وابسته هستند در عرض چند ماه دستگیر شده‌اند. آیا خامنه‌ای از آتشفشان گرسنگان به‌رغم به‌خدمت گرفتن کرونا و اعدام جان بدر خواهد برد ؟


رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم